Право на Европейския съюз по безопасност и здраве при работа

Вероятно ще се съгласите с мен, че работата на един експерт по безопасност и здраве при работа не може да бъде свършена, ако той не познава отлично нормативните актове, които поставят изискванията за опазване безопасността и здравето на работещите.

Нещо повече, членството на България в Европейския съюз поставя допълнителни изисквания за познаване и на европейското законодателство по условия на труд.

Регламенти

Регламентите стават задължителни във всички страни членки след влизането си в сила. Те са пряко приложими, не е необходимо да се издават допълнителни нормативни актове в страната, за да са действащи.

Целта на регламента е да уеднакви изискванията, като не дава възможност за интерпретации.

Основните регламенти, които трябва всеки един експерт по ЗБУТ да знае и да познава, са свързани с опасни вещества и лични предпазни средства.

Скорошен пример за изискване на регламент, с което доста колеги се запознават след предписание на Инспекция по труда, е изменението на Регламент (ЕО) № 1907/2006 (REACH), с което бе въведено задължително обучение за работа с диизоцианати с периодичност на 5 години.

Директиви

Директивата е европейски нормативен акт, който се обнародва в Официален вестник и обвързва всяка държава-членка само по отношение на резултата, който трябва да бъде постигнат.

Накратко, директивата постава минималните изисквания, а всяка държава трябва да я въведе чрез национални нормативни актове, в които може да добави и допълнителни изисквания.

Често по отношение на изисквания се цитират директиви, но за конкреното им прилагане, ние трябва да знаем с кой или кои нормативни актове са въведени те в България. Могат да бъдат направени промени в съществуващи закони, наредби и др. или да бъде издадено специален закон (или наредба).

Например Законът за здравословни и безопасни условия на труд въвежда изискванията на Директива 89/391/ЕИО за въвеждане на мерки за насърчаване подобряването на безопасността и здравето на работещите при работа.

Във връзка с тази директива има направени и някои изменения в Кодекса на труда.

Обикновено в Допълнителните разпоредби на съответната наредба виждаме кои директиви въвежда.

Например в ДР на Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване е вписано, че въвежда две директиви:

  1. Директива 89/654/ЕИО на Съвета относно минималните изисквания за безопасност и здраве на работното място.
  2. Директива 89/655/ЕИО на Съвета относно минималните изисквания за безопасността и здравето на работниците при използването на работно оборудване по време на работа (изм. и доп. с Директива на Съвета 95/63/ЕИО и Директива на Съвета 2001/45/ЕО).
🔗 Вижте директивите, свързани с безопасност и здраве при работа, и съответстващото българско законодателство.

Решения и препоръки

Решенията имат конкретен адресат /юридическо лице, самата държава-членка или неин орган/. Решението обвързва само адресата си и е задължително в своята цялост.

Препоръките и становищата формално са без правна сила, те не обвързват.

Според Съда на Европейската общност (СЕО) препоръките не са напълно лишени от правно действие. СЕО изрично установява задължение за националния съд да се съобразява с препоръките на Общностните институции при тълкуването и прилагането на националното право.

📖 ОЩЕ МАТЕРИАЛИ В ПОМОЩ ПО ТЕМАТА:

📙 Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА Промени в нормативните изисквания по ЗБУТ по брой на Държавен вестник
🔗 Предстоящи промени в нормативната база по ЗБУТ 2023-2024 г.
🔗 Конвенции и препоръки на МОТ в България

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.