Инцидентите с електрокари и мотокари са често явление, а за съжаление понякога те завършват и със смърт.
Най-честите грешки, които забелязваме по време на одитите, в които участваме, са свързани с това, че работодателят и длъжностното лице по здраве и безопасност се чувстват спокойни само, защото са осигурили, че всички каристи са правоспособни и защото има сключен договор с външна фирма за обслужване и сервиз на карите.
Истината е, че това са само две предпоставки за по-безопасна работа с карите, но има още много – както нормативни изисквания, така и добри практики.
В тази статия ще споделим с вас 10 съвета за осигуряване на безопасна работа с кари.
1. Обучете работника да подрежда товара безопасно
Нормативно основание: Чл. 167. (1) от Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване.
Работодателят осигурява работещите да получат необходимото обучение за използването на работното оборудване, в т. ч. и обучение за всеки възможен риск.
„Подреждане“ означава поставяне на палетизиран товар или материал директно един върху друг без използване на разделителни рамки или рафтове.
Ако подреждането не е правилно извършено, товарите могат да се плъзнат или да паднатм, застрашавайки работника, както и другите хора в работната зона.
Независимо от придобитата правоспособност, лицата, които ще управляват кари, подлежат на обучение за спецификите на работата в съответното предприятие. Още при назначаването трябва да сте предвидили допълване на инструктажа на работното място с обучение и изпит.
2. Осигурете и поддържайте аварийно оборудване
Нормативно изискване: точка 27 на Приложение № 2 към чл. 7, т. 2 от Наредба № 10 от 7.12.2004 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с електрокари и мотокари, т. 27
Всеки кар се осигурява с пожарогасител.
Трябва да се осигурят и поддържат пожарогасители и аптечки в случай на пожар или инцидент. Целият персонал трябва да е запознат с местоположението и начина на употреба на аварийното оборудване.
Осигурете информацията за връзка при спешен случайн под ръка на работещите, за да може незабавно да се обадят за помощ в случай на пожар, инцидент или друг спешен случай.
3. Поддържайте настилката равна и суха
Уверете се, че всички зони, през които минава карът, са нормални и равни. Отстранявайте локвите от масло или вода.
Нормативно напомняне:
Чл. 16. Подът на работните помещения и складовете се изработва от твърди, износоустойчиви, негорими и маслоустойчиви материали с възможност за добро почистване, с добро сцепление и с подходящ наклон за оттичане.
4. Използвайте здрави палети
Палетите и дъските за подлагане трябва да бъдат достатъчно здрави, за да издържат тежки натоварвания при товарене и разтоварване. Отстранете или поправете всяка повредена палета.
Нормативно напомняне:
Чл. 31. Карите манипулират с изправни палети за съответния вид товар.
Вижте още за безопасното складиране на дървени палети.
5. Не допускайте неоторизирани превозни средства
Неоторизпраните превозни средства трябва да бъдат държани вън от зоните, където се извършват товаро-разтоварни дейности. Поставете знаци или давайте сигнали, ако е необходимо.
6. Мерки за безопасност за опасни места
Нормативно основание: Чл. 26 от Наредба № 10 от 7.12.2004 г.
Опасните за движение места и зони се ограждат или очертават и се означават с установените знаци за безопасност на труда и противопожарна охрана.
Поставете знаци или вземете други подходящи мерки, за да държите кара далече от опасни места по време на движение.
МОНТИРАЙТЕ БОРДЮРИ ИЛИ ПЕРВАЗИ. Ако карът се използва на товарна рампа, докове или друга повдигната повърхнина, монтирайте бордюри или первази.
7. Поддържайте стикерите на кара четливи
Стикерите (лепенките) на кара съдържат препоръки за безопасност и работни инструкции. Подменете всички повредени или липсващи лепенки. Проверявайте дали лепенките са четливи по време на редовните проверки.
Ще припомним и още едно изискване на Наредба № 10 от 7.12.2004 г.:
На всеки електрокар и мотокар се поставя табела с контрастен цвят с регистрационен номер.
8. Осведомете се за товарния капацитет
Карът е по-тежък, отколкото изглежда. Например, 2-тонният кар тежи почти 3.5 тона дори когато е празен. Още повече, натоварен, 80 до 90% от пълното тегло е концентрирано върху предните колела. Проверете товароносимостта на пода и пътя и ги подсилете, ако е необходимо.
Нормативно изискване: чл. 17 от Наредба № 10 от 7.12.2004 г.
Пътищата, подът и подовата настилка на помещенията се оразмеряват за максималните натоварвания на ос на карите.
9. Монтирайте бордюри или первази
Ако карът се използва на товарна рампа, докове или друга повдигната повърхнина, монтирайте бордюри или первази.
10. Получаване на одобрение за всяка модификация
Модификации или допълнения, които могат да повлияят на капацитета, конструкцията или якостта на кара, не трябва да се извършват без предварителното разрешение на производителя. Например, не добавяйте противотежест.
За десерт ще припомним и още едно специално изискване относно документацията, която трябва да се води за всеки кар:
За всеки електрокар и мотокар се води документация, в която се вписват данните за кара: заводски номер, година на производство, дата на пускане в експлоатация, планови технически прегледи, обслужване, забелязани дефекти, планови и извънпланови ремонти, смяна на части и агрегати, поставяне на допълнителни приспособления и др.
📖 ОЩЕ МАТЕРИАЛИ В ПОМОЩ ПО ТЕМАТА: |
📙Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА Всичко за организацията на безопасната експлоатация на електрокари и мотокари и примери за фирмени документи |