Световният ден на психичното здраве се отбелязва за първи път на 10 Октомври 1992 година.
Той стартира като годишна проява на Световната федерация за психично здраве с участието на тогавашния държавен секретар Ричард Хънтър.
Ключов момент в обявяването на 10-ти октомври за Световния ден на психичното здраве има Клуба на Първите дами, основан и представляван от г-жа Розалин Картър.
Тази организация, подкрепяща и участваща в проявите за деня на психичното здраве, в последствие се преименува в “Международен комитет на жените-лидери към Световна федерация за психично здраве” (WFMH International Women Leaders Committe) и включва 41 жени – държавни лидери и членове на кралски фамилии.
Психично здраве и хронични физически заболявания
Често, физическите и психични здравни увреждания вървят ръка за ръка.
Изследванията показват, че хората с тежки и хронични физически заболявания често имат съпътстващи психични здравословни проблеми.
В същото време, лица с тежки психични заболявания имат физически здравословни проблеми, които остават незабелязани или нелекувани.
Тази ситуация, в съчетание с реалността, че все още има стигма, свързана с психичните заболявания и че повечето хора първо търсят помощ чрез своите GP, е довело до акцент върху необходимостта от по-добрата интеграция между скрининга на психичното здраве и физическата грижа и съответно лечение при първичните медицински услуги.
Последните проучвания показват, че има ясни доказателства, че психосоциалните рискови фактори (стресът) имат причинно-следствена връзка в развитието на мускулно-скелетни смущения (МСС) на работното място – болки във врата, гърба или крайниците.
Няма един модел как точно се случва това и какви са механизмите. Възможните обяснителни механизми включват:
- Психосоциалните изисквания могат да доведат до повишено мускулно напрежение и да влошат свързаното със задачата биомеханично напрежение.
- Психосоциалните изисквания могат да повлияят на информираността и докладването на мускулно-скелетните симптоми и/или възприемането на тяхната причина.
- Първоначалните епизоди на болка могат да предизвикат хронична дисфункция на нервната система, физиологична и психологическа, която поддържа хроничен болков процес.
- Промените в психосоциалните изисквания могат да бъдат свързани с промени във физическите изисквания и биомеханичните натоварвания и по този начин асоциациите между психосоциалните изисквания.
Въпреки че повече за връзките между психосоциалние фактори и мускулно-скелетните смущения се говори повече през последното десетилетие, всъщност още през 1994 г. Cox и Ferguson разработват модел на начина на въздействие на физическите и психосоциални фактори върху здравето.
Според този модел, работните фактори могат да повлияят на здравето на работещия по два пътя:
- директен физикохимичен път и
- индиректен психофизиологичен път.
Тези пътища в същото време са взаимосвързани – физическите фактори могат да имат директен ефект върху здравето по физикохимичен път и индиректен ефект чрез психофизиологичния път, но може също ефектът от психосоциалните фактори да се повлиява по психофизиологичен път.
Стресът може да промени начина, по който работи тялото ни
Например, психосоциалните фактори на работното напрежение могат да повлияят на физическите фактори като сила и скорост на движение.
Работещите могат да променят поведението си под влияние на напрежението и поради тази причина да бъдат склонни да прилагат по-голяма сила и да ускорят работата си.
В своя статия Hughes и съавтори. (2007) докладват за увеличаваща се мускулна активация, сила на натиск и изменения в работната поза на китките (рискови фактори за развитието на свързани с работата мускулно-скелетни смущения – СРМСС) при недостиг на време и увеличаване на силата на натиск при повишено умствено натоварване.
Всеки тип на организационна интервенция, включително и ергономична може да бъде стресираща, поради появата на негативни психосоциални фактори като несигурност и повишаване на работното напрежение, свързани с повече работа по време на интервенцията или в преходния период.
Освен това, при всяка физическа интервенция, трябва да бъде обърнато внимание и на психосоциалните фактори с цел да се подобри ефективността на интервенцията или да се намали до минимум негативният ефект върху работещите.
Трябва да се има предвид, че дори положителните промени в по-ниска или висока степен могат да създават психично натоварване.
ISO 45003 Указания за управление на психологичните рискове
ISO 45003 е първият стандарт, който дава на работодателите практически насоки за управление на психосоциалните рискове за персонала на работното място.
Пълното заглавие на стандарта е Управление на здравето и безопасността при работа. Психологично здраве и безопасност на работното място. Указания за управление на психологичните рискове.
Стандартът ISO 45003 e ръководство, предназначено да се използва във връзка с ISO 45001, който съдържа изисквания и насоки за планиране, внедряване и преглед на система за управление на здраве и безопасност при работа.
Темите на Световния ден на психичното здраве през годините:
- 1994 – Подобряване на грижите и качеството на психично здраве в света
- 1996 – Жените и психичното здраве
- 1997 – Децата и психичното здраве
- 1998 – Психично здраве и човешките права
- 1999 – Психично здраве на възрастните хора
- 2000-2001 – Психично здраве и работа
- 2002 – Влиянието на травмата и насилието върху децата и подрастващите
- 2003 – Емоционални и поведенчески отклонения при деца и подрастващи
- 2004 – Взаимовръзката между физическото и психичното здраве
- 2005 – Психическо и физическо здраве през целия живот
- 2006 – Психични заболявания и самоубийство
- 2007 – Психичното здраве в променящия се свят – Влиянието на културата и различията
- 2008 – Да направим психичното здраве глобален приоритет чрез насърчаване на участието на гражданите
- 2009 Психично здраве в първичната медицинска помощ: Подобряване на лечението и насърчаване на психичното здраве
- 2010 Психично здраве и хронични физически заболявания
- 2011 Големият тласък: Инвестиране в психично здраве
- 2012 Депресия: Глобална криза
- 2013 Психично здраве и възрастни хора
- 2014 Да живееш с шизофрения
- 2015 Достойнство в психичното здраве
- 2016 г. Първа психологическа помощ
- 2017 Психично здраве на работното място
- 2018 Младите хора и психичното здраве в един променящ се свят
- 2019 Промоция на психичното здраве и превенция на самоубийствата
- 2020 Move for психично здраве: Повишени инвестиции в психично здраве
- 2021 Психично здраве в един неравен свят
- 2022 Превърнете психичното здраве и благополучие за всички в световен приоритет
- 2023 Психичното здраве е универсално човешко право
- 2024 г. Време е да дадем приоритет на психичното здраве на работното място
📖 ОЩЕ ПО ТЕМАТА: |
📙 Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА Указания на ISO 45003 за управление на психологичните рискове |