Поддръжка се извършва на всяко работно място и във всички промишлени сектори. Тя е част от ежедневните задължения на повечето работници, а не само на техниците по поддръжка и инженерите.
Работниците, участващи в дейности по поддръжка, са изложени на риск от:
- мускулно-скелетни смущения (МСС) при извършването на дейности, които са свързани с навеждане или неудобно положение на тялото, понякога при тежки атмосферни условия (например студ);
- кожни или респираторни болести, дължащи се на контакт с опасни вещества — смазки, разтворители, разяждащи вещества и прах, включително канцерогенни дървени прахове;
- задушаване в тесни пространства;
- злополуки, включително падане или удар от машинна част.
Защо поддръжката е важна
Важността на поддръжката в свързана с няколко фактора:
- В процеса по поддръжка може да настъпи злополука/нараняване — работниците, извършващи поддръжка на машина, могат да пострадат от нараняване, ако машината се задейства внезапно; възможно е да са изложени на лъчения или опасни вещества, да ги удари движеща се част на машината, или да са застрашени от развитие на МСС.
- Лошото качество на поддръжката на работното място може да създаде проблеми, свързани с безопасността — използването на неподходящи резервни части може да причини сериозни злополуки и наранявания на работници, както и повреда на оборудването.
- Липсата на поддръжка на работното място може не само да намали живота на оборудването или сградите, но и да доведе до злополуки — неотстранена повреда на пода на склад например може да причини инцидент с електрокар, нараняване на шофьора и хора наоколо, а също повреда на преместваните стоки.
При дейностите по поддръжка работниците може да са изложени на риск, но липсата на поддръжка може да изложи на риск повече работници. |
Но преди да продължим нататък, нека да видим какво имаме предвид под поддръжка:
Съгласно стандарта ЕN 13306 поддръжката включва
„технически, административни и управленски действия, целящи поддържането или възстановяването на оборудване, заводи, сгради или транспортни средства до състояние, в което те могат да изпълняват изискваните от тях функции , защита от аварии и влошаване на състоянието им.“
Дейностите по поддръжка включват:
- проверка,
- изпитване,
- измерване,
- подмяна,
- настройка,
- ремонт,
- откриване на повреди,
- подмяна на части,
- сервизно обслужване и др.
Първи принцип: Планиране
Разбира се, за всяка една дейности по подръжка трябва да имаме оценка на риска. Нека припомним, че Наредба № 5 от 11.05.1999 г. за реда, начина и периодичността на извършване на оценка на риска изисква при идентифициране на опасностите да се отчитат необичайни операции по време на работа, както и непланирани, но предвидими събития.
В някои фирми е въведеба добра практика винаги преди специфични дейности по подръжка да се извършва бърза оценка на риска от съответния ръководител.
Какво да имаме предвид при планирането?
- Обхват на задачата: какво е необходимо да се извърши, колко време е необходимо за задачата, как ще повлияе задачата на другите работници и дейности на работното
място. - Идентифициране на опасностите: например електричество, излагане на въздействието на опасни вещества, наличие на прах/азбест, тясно пространство, подвижни машинни части, падане или пропадане, тежки предмети, които трябва да се преместват, труднодостъпни части.
- Какво е необходимо за дейността: умения и брой работници, които да се включат в извършването на работата, какви са функциите на отделните лица (задължения за контактуване с работниците на изпълнителя или работодателя домакин, управление на задачите, на кого трябва да се докладва за евентуални проблеми), инструменти, които трябва да се използват, лични предпазни средства (ЛПС) и други необходими мерки за защита на работниците (например скеле, контролна апаратура).
- Безопасен достъп до зоната за работа и способи за (бърза) евакуация.
- Необходим ли е специфичен инструктаж за участващите в задачата работници и за работещите в близост до тях относно задачата
Втори принцип: Обезопасяване
Разбира се, това, което ще се изпълнява на този етап, вече трябва да е планирано в първия етап.
За какво можем да помислим:
- Електрозахранването на оборудването, по което ще се работи, трябва да бъде изключено и да се използва договорената система за блокиране. Същото важи и за други видиве енергии.
- Работниците трябва да гарантират, че в работната зона може да се влиза и излиза безопасно, в съответствие с плана за работа
Тук ще припомним изискванията на Наредба 7/1999 г.
При извършване на ремонтни работи, свързани с риск за работещите, се осъществяват организационни и технически мероприятия за безопасност:
1. спиране на работното оборудване;
2. изключване на енергозахранването;
3. преустановяване на технологичното захранване с материали, суровини, елементи и др.;
4. реализиране на мерки против повторно включване;
5. поставяне на знаци, табели и ограждения;
6. проверка за отсъствие на вредности и за обезопасяване на работното място;
7. други мерки в зависимост от опасностите, спецификата на работното оборудване или процеса.
Трети принцип: Използване на подходящо оборудване
Работниците, изпълняващи задачи по поддръжката, трябва да разполагат с подходящите инструменти и оборудване, които понякога се различават от обичайно използваните.
Например, това могат да бъдат зони, класифицирани като потенциално експлозивна атмосфер или да се работи в ограничено пространство.
Възможно е в тези зони да има повишени нива на шум, което означава, че трябва да бъдат предвидени съответните средства за защита на слуха.
Необходимите за работата инструменти и ЛПС, определени при планирането и оценката на риска, трябва да са налични (заедно с инструкции за използването им, ако това се изисква) и да се използват
Четвърти принцип: Работа съгласно плана
Планът за работа трябва да се спазва дори когато времето не достига: съкращаването на процедурите може да струва много скъпо и да доведе до злополуки, нараняване или
повреждане на имущество.
Ако се случи нещо непредвидено, може да се наложи да бъдат уведомени ръководителите и/или да се консултират други специалисти. Много е важно да се помни, че излизането извън обхвата на собствените умения и компетенции може да доведе до много сериозна злополука.
Пети принцип: Работата трябва да се проверява
С цел да се гарантира изпълнение на задачата, безопасност на поддържания обект и отстраняване на всякакви генерирани отпадъци. Когато всичко бъде проверено и обявено за безопасно, задачата може да се счита за изпълнена, блокировките — да се отстранят, началниците и другите работници — да се уведомят.
И отново ще припомним изискванията на Наредба 7/1999 г.
Ремонтирано работно оборудване се въвежда отново в експлоатация след доказване на безопасните му качества, отразени в документ, който се съхранява в досие, съгласно чл. 10.