Какво да направим за очите си при работа с компютър

Компютърът често се обвинява, че причинява зрителни проблеми. Но както казва д-р Евстатиева „Не компютърът е виновен, а начинът, по който работим с него“.

От какво най-често се оплакваме при работа с компютър?

  • Чувствам очите си изморени.
  • При продължителна работа ми се замъглява текста, понякога получавам двойни образи.
  • Боли ме главата.
  • Усещам сухота в очите. Често ми се зачервяват, сърбят ме. На моменти ме дразни светлината.
  • След работа с компютър ме боли врата и гърба.

Много хора решават проблемите с капки за очи и хапчета за главоболие. Но това не решава проблема, а само тушира последствията.

А когато не решаваш проблем, той се задълболчава.

Какво става пред компютъра?

Няма значителни еволюционни промени в човешкото око, но за последните 100 години естеството на работата ни коренно се е променило.

Днес използваме очите си непропорционално повече при работа наблизо.

Образите на компютърния екран не са така контрастни както напечатаните върху лист хартия и окото непрекъснато се опитва да ги фокусира добре.

Усилие за получаване на ясен образ има и при периодичното преместването на погледа от екрана върху печатен текст и обратно.

Прекалено ниското или високо разполагане на екрана поставя очите и врата в принудително уморително положение.

Пред компютъра човек мига много по-рядко отколкото в ежедневието си, а мигането е необходимо за поддържане яснотата на образа.

Умората при работа с компютър зависи от продължителността, респективно от ергономичните условия, рефракцията на потребителя и добрия мускулен баланс

Какви са най-честите оплаквания, свързани с очите

Най-често при продължителна работа с компютър, оплаканията са свързани с усещане за сухота в очите, зачервяване и дразнене в очите.

Имайте предвид, че при работа с компютър мигането се намалява с около 70 % от нормалната честота.

За да проследите текст, движение, за да направите справка се налага да задържите погледа си по-дълго без да мигате. Това се случва несъзнателно!

Ако сте поставили монитора по-високо, отколкото трябва, се налага да отворите очите си малко по-широко, макар и да не се усещате, че го правите.

Всичко това води до по-бързо изсъхване на слъзния филм, който е изключително важен за ясното виждане и комфорта при носенето на контактни лещи.

Това налага по-често волево мигане или използването допълнително на изкуствени сълзи.

Внимание: Не е желателно използването на очни капки с вазоконстриктор – свиването на съдовете още повече задълбочава сухотата в окото.

Климатичните инсталации също допринасят за по-бързото изсъхване на слъзния филм.

Какво да направим за да намалим оплакванията при работа с компютър?

Поставяйте монутора на разстояние 50-60 см от очите и около 20° под нивото на очите (горният ръб да е на нивото на очите).

Вижте в това видео повече за правилната височина на монитора:

По време на работа с компютър е необходимо да се прави зрителна почивка – отклоняване на погледа в далечината на половинчасови интервали за 30-60 сек. за отпускане на акомодацията.

Редуването на различни дейности в офиса е добро решение за намаляване на зрителната умора.

Желателно е да се мига по-често, а само при по-сериозни проблеми, след консултация с очен лекар, да се използват изкуствени сълзи.

Не превръщайте изкусвените сълзи в постоянно средство за употреба!

Правете микропаузи и мигайте съзнателно и по-силно, докато усетите овлажняване. Премествайте погледа към по-далечен обект (поглеждайте през прозореца).

📖 ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

📙 Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА Процедура за осигуряване на средства за корекция на зрението при работа с видеодисплеи
🔗 Работа с компютър и карпален тунелен синдром
🔗 Ергономични стандарти за работа с компютър – осветлението

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

2 мнения за “Какво да направим за очите си при работа с компютър”

  1. Не знам откъде се е взело това вярване, че очила с антирефлексно покритие намаляват отблясъците от монитора. Който и физик или оптик да попитате ще ви кажат, че няма такова физично обяснение. Напротив, антирефлексното покритие на лещите се прави за намаляване на загубата на светлина от отраженията в повърхностите на лещите и връщането й обратно към източника. През очила с антирефлексно покритие до очите достига повече светлина (в т.ч. и отраженията от монитора), отколкото през очила с обикновени стъкла. Отраженията от монитора могат да се погасят от поляризационни очила с подходящ ъгъл на поляризация.

    Отговор