Независимо дали става въпрос за малки или по-големи количества, предприемането на действия веднага след разлив на опасни химични вещества или смеси е от съществено значение.
Това е важно не само гледна точка предотвратяване на вредно въздействие върху околната среда, но и за предотвратяване на последващи злополуки, например от подхлъзване и падане.
От нормативна гледна точка Наредбата за реда и начина за съхранение на опасни химични вещества и смеси (ОХВС) изисква от лицата, които съхраняват ОХВС, да разработят и приложат инструкции за обезвреждане на отпадъци от опасни химични вещества и смеси, образувани при разлив и разпиляване.
Какво трябва да направим първо
В различните наръчници обикновено се посочва, че е необходимо работещите незабавно да се евакуират на безопасно място, да съобщят за разлива и да дойде групата за спешно реагиране.
Разбира се, тази реакция е особено важна за опазване живота и здравето на работещите, но не винаги е практична, например ако има разлив от 500 мл 10%-на натриева основа. Разбира се, по друг начин стоят нещата, ако има разлив на 100 литра етанол.
Поради тази причина първата стъпка в едно предприятие, в което се съхраняват опасни химични вещества и смеси, е да се определи какви могат да бъдат различните разливи, каква е опасността на съответните вещества/смеси, къде би могло да се случи, в какви количества и т.н.
Това би трябвало да бъде част от оценката на риска, тъй като нека припомним че Наредба 5/1999 г. изисква при идентифициране на опасностите, да се отчетат непланирани, но предвидими събития и възможността за възникване на промишлени аварии.
От тази гледна точка моето предложение е да разделим разливите на течни ОХВС на два вида: големи и малки разливи.
Разделянето на „големи“ и „малки“ разливи не е нормативно изискване и няма нормативно определение. Предлагаме го като възможност за изготвяне на инструкция, която да бъде практически приложима и изпълнима.
Разливи на големи количества течни ОХВС
Тези разливи могат да доведат до сериозни последици за голям брой хора и тежки последици за околната среда.
В този случай е от съществено значени бързата реакция на работещите, евакуация и информиране на съответните лица и евентуално привеждане в действие на плана за действие при аварии.
Вторият вид ще нарека „малки разливи“. Трудно ми е да дам конкретно определение, нито примерни количества и видове опасности, тъй като разнообразието на химикали, опаковки и обстановка е твърде голямо. За отделното предприятие обаче биха могли да се посочат конкретни параметри.
Едно условие е сигурно – за да считаме един разлив за „малък“, то трябва да можем да го съберем с наличния абсорбиращ материал.
План за предотвратяване и ликвидиране на аварии с опасни химични агенти
Какво да правим при „малък разлив“?
- Идентифициране на разлятото вещество/смес и незабавно информиране на прекия ръководител.
- Ограничаване на разлива, обозначаване на мястото и ограничаване на достъпа до него с подходяща маркировка.
- Осигуряване на необходимите лични предпазни средства в зависимост от характеристиката на веществото/сместа (например защитни ръкавици, гумени ботуши, гумена престилка).
- Ако има възможност или изискване в информационния лист за безопасност – неутрализиране на веществото/сместа, преди да бъде събрано като отпадък.
- Събиране чрез използване на абсорбиращи вещества. Обикновено това са пясък, почва, инертен материал, но отново е необходима справка с информационния лист за безопасност.
- Събиране на отпадъка и поставяне в специален контейнер.
- При необходимост допълнително почистване на мястото на разлива.
Не трябва да пренебрегваме разливите, дори да става въпрос за няколко капки смазочно масло. В този случай може да е достатъчно да изчистим мястото с хартия, която след това, разбира се, да бъде изхвърлена на подходящо място. Така можем да предотвратим счупен крак или дори нещо по-лошо.
Видео – действие при разливи
Примерно съдържание на комплект за събиране на разливи
- абсорбент (пясък, инертен материал) или адсорбиращи кърпи и ограничители („чорапи“);
- ръкавици за защита от химикали;
- плик за събиране на използвания абсорбент.
Мерките за предовратяване на разливи и подготовката за реакция при разлив са само част от изискванията на Наредбата за реда и начина за съхранение на опасни химични вещества и смеси.
В нея са поставени още редица изисквания, свързани с определяне на отговорни лица, инструкции за безопасно съхранение, спазване на изисквания за съвместимост, обучения и други.
Най-лесният начин да изпълните всички изисквания и да сте сигурни, че не сте пропуснали нещо, е като следвате нашата процедура с указания стъпка по стъпка какво е необходимо да направите:
Процедура по Наредба за реда и начина за съхранение на опасни химични вещества и смеси