ОБУЧЕНИЕ ПО ЗБУТ ЗА НАПРЕДНАЛИ: 15-16 МАЙ 2025 г., СОФИЯ

Дизайнът като източник на човешки грешки и злополуки

Photo of author
д-р инж. Деяна Илиева
No comments

В нашата тема за човешките грешки в обученията ни ЗБУТ поставяме акцент върху това те да не се разглеждат като непредотвратими.

В обучението разглеждаме организационните фактори, които предизвикват човешки грешки, както и даваме редица примери как дизайнът на средата и оборудването може да предизвика объркване и човешка грешка.

Какво означава човешки грешки

Най-често среащното определение за човешки грешки е:

Неподходящо или нежелано човешкото решение или поведение, което намалява или има потенциала да намали ефективността, безопасността или производителността на системата.

Изучаването на човешките грешки е предмет на човешките фактори или с други думи – ергономията.

Ето няколко важни факта за човешките грешки:

  • Има ги във всяка дейност.
  • Те са основната причина за инциденти и злополуки (над 80% от причините за злополуки).
  • Нивата на грешките не могат да бъдат доведени до нула.
  • Последствията от грешките могат да бъдат премахнати.
  • Най-голямата причина за човешката грешка са слабости в организацията, а не липса на умения или знания.

Ето защо от гледна точка на безопасността и здравето при работа е особено важно да знаем как организацията на работа и дизайнът на работното място и оборудването може да доведе до грешки.

Ето някои примери за това как дизайнът може да доведе до объркване и грешка:

Заклещен в коридора

На пръв поглед това е нормален коридор, но обърнете внимание: няма обозначение накъде се отварят вратите. Оказва се, че ситуацията се влошава от липса на последователност в начина, по който се отварят тези врати.

Какво ще ви се случи, ако решите да преминете през този коридор:

Бутате лявото крило на първата врата и влизате. Когато стигнете до следващата врата обаче тази стратегия няма да подейства – оказва се, че през следващата врата се преминава през дясното крило и не само това – трябва да дръпнете вратата, за да я отворите, а не да я бутнете.

При липсата на обозначения и лошото ергономично решение, най-много да се окажете заклещен между двете врати.

Как това е свързано с безопасността? По два начина:
  • благодарение на този лош дизайн ще имате мног изнервени хора, а стресът е сериозен рисков фактор както за здравето, така и за безопасността;
  • тези врати често ще се нуждаят от ремонт, което означава не само допълнителни разходи, но и допълнителни рискове за безопасността.

 

Откъде да мина?

Опитвате се да влезете в учреждение и виждате три еднакви врати с новата технология за лесно отваряне (антипаник брава).

Оказва се обаче,че отново са забравени указателните табели и колкото повече бързате, толкова по-вероятно е да се опитате да натиснете от неправилната страна.

Колко пъти сте улучвали неправилната страна на отваряне на вратата? От лявата страна ли трябва да бутнете или от дясната?

Къде е бутонът?

Признавам, че често ми се случва в хотели и заведения да се боря с дизайнерските решения за пускането на водата от чешмата.

Ето още един пример за нестандартно дизайнерско решение – ако опитвате да намерите бутон или ръчка за пускането на водата на традиционните места, ще сгрешите. Пускането става с вградения в пода бутон.

Как това е свързано с безопасността?

Представете си, че имате подобна ситуация, но свързана с включването на смукателна вентилация при работа с опасни вещества. Липсата на яснота откъде става това ще доведе до това, че въобще няма да се ползва.

А ако става въпрос за конкретната ситуация, очевидно нивото на хигиената в това помещение ще бъде по-ниско от очакваното, което пък ще създаде рискове за здравето.

 

Нека разгледаме и някои основни възприятия на човека, които трябва да се вземат предвид при дизайн на пултове за управление, представяне на информация и др. подобни.

Ако тези „закони“ на промишления дизайн не се имат предвид, то се увеличава вероятността от допускане на грешка.

Забелязваме наведнъж най-много 6 елемента

Човек забелязва изведнъж и е в състояние да различи най-много 6 елемента. Четири елемента забелязва без усилие, а 5 или 6 групира в линии, триъгълници, квадрати и др.

Така сложните форми с голям брой елементи се възприемат като комбинации от по-прости геометрични форми.

Склонност към ограничен брой елементи

Как това е свързано с безопасността?
  • Когато има прекалено много знаци за безопасност, вероятността да не се възприемат и изпълнят всички указания на тях, ще се увеличава.
  • Когато има повече органи за управление на едно място, те трябва да бъдат групирани и разграничени по форма и цветове. В противен случай вероятността от грешно натискане се увеличава.

При липса на контраст се увеличава вероятността от човешки грешки

Всяка фигура има фон и човек вижда предметите, а не пролуките между тях, т.е. вижда формата на някакъв фон.

Това навежда на мисълта, че формата е нещо различно от фона. Но това не е така.

При възприемането от човека формата и фонът са единно цяло. Формата зависи от свойствата на фона, така както всеки един от елементите на формата е зависим от останалите в рамките на сложна форма. Така фонът играе ролята на част от формата.

Когато формата (на бутона, например) и фонът (около бутона) са едни и същи като оцветяване, те се сливат.

Закон за фигурата и фона

Ето един пример за равновесие между формата и фона – вижте тази снима, в сградата гори пожар, трябва бързо да излезете от нея – къде е аварийния изход?

Погледнете още веднъж – може би ще забележите малката табелка горе вдясно, която указва авариен изход, който само че е маскиран като изкуство.

Зрителни илюзии и човешки грешки

Зрителните илюзии довеждат до деформирано възприемане на някои елементи от изделията и изображенията върху тях. Те са от различно естество: илюзии при възприемане: на бързи движения; на цветове; геометрични илюзии.

Пример: на тази картинка хоризонталните линии са с еднаква дължина, но първата се приема като по дълга от втората.

Илюзия на стрелките

А на тази картинка двете хоризонтални линии изглеждат с различна дължина заради илюзията „перспектива“:

Перспектива

Използвани са снимки от сайта на Human Factors and Ergonomics Society Europe Chapter

👌🏻 Изпълнете три задължения за обучение наведнъж с нашето обучение по ергономия за длъжностни лица, ръководители, провеждащи инструктажи и членове на КУТ.

На място при вас или дистанционно на живо! Всеки участник получава три удостоверения за изпълнение на изискванията за:

✅ Обучение по чл. 6, ал. 1, т. 1-4 от Наредба РД-07-2/16.12.2009 г. (ежегодно обучение по ЗБУТ)
✅ Обучение за ръчна работа с тежести по Наредба № 16 от 31.05.1999 г. за физиологични норми и правила за ръчна работа с тежести
✅ Обучение на работа с видеодисплей по Наредба № 7 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на ЗБУТ при работа с видеодисплеи

ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ ЗА ОБУЧЕНИЕТО

Вашият коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.