Търсите идеи за подобряване на безопасността? Вижте какво са направили тези три фирми:
Лидерство в БЗР – добри практики в Ideal Standard International
Добрите практики в Ideal Standard International включват поредица събития в периода 2002-2016 г. (като ще продължат и през следващите години, разбира се), с които се цели повишаване на знанията на мениджърите и включването им в дейностите по безопасност и здраве при работа.
През годините текат различни кампании за повишаване на информираността като се отделя специално внимание на ергономията, а от 2015-а година се включват и човешките фактори.
Ще вметна, че нашият екип през последните две години имаше удоволствието да бъде малка част осъществяването на кампаниите в заводите в България чрез обучения по ергономия и човешки фактори и имахме възможност на място да видим осъществяването на процеса.
Още от 2003 година започва провеждането на месечни одити по безопасност и здраве при работа с участието на мениджърския състав, заедно с месечни срещи по безопасност.
През 2005 година в организацията започват месечни срещи по безопасност и на ръководителите на звена.
В следващите години се провеждат тренинги, свързани с лидерството конкретно по безопасност.
Резултатът от тези и други събития е впечатляващ – общият брой на инцидентите на всички площадки на компанията в целия свят от 16 на 1 милион работни часа през 2002 година към 2016 година е намалял на 1 случай.
Благополучие на работещите – добри практики в Toyota Material Handling
Тойота Material Handling предлагат на пазара различни видове повдигачи, както и услуфи, свързани със сервиз и обучение. Общият брой на работещите е 9500 човека.
Основната опасност при работата на сервизните техници е свързана с принудителна работна поза.
След като данните за злополуките с отсъствие от работа показват рязко нарастване от 31 през 2009 до 51 през 2011 година в компанията разработват план за действие, част от който са следните инициативи:
- Създаване на кабинет по безопасност и здраве при работа (Safety Dojo)
- Физиотерапевтичен брифинг, включващ практическо обучение за превенция на мускулно-скелетните смущения
- Гимнастика преди започване на работа – загрявка с цел избягване на мускулните крампи
- Обучение по безопасност и здраве на работещите на всеки 3 години
- Брошури за работещите, които включват информация за превенцията на болките в гърба и врата
- Осигуряване на допълнителни инструменти, които подобряват ергономията при работа
- Активно участие на Комитета по безопасност и здраве и въвеждане на неговите предложения
- Включване на мениджърсия екип в дейностите по БЗР
Комбинацията от тези и други мерки намалява броя на инцидентите от 35 през 2012 година до 20 през 2014-а.
Правейки финансова равносметка, от Тойота показват, че при вложени 11.014 евро в дейностите по безопасност и здраве, те са намалили с 41.426 евро разходите, свързани с отсъствие от работа поради инциденти.
Дизайн на работното място – добри практики от ISHCCO
International Safety and Health Construction Coordinators Organization също представят своите добри практики под надслова „Добрият дизайн на работното място е превенция чрез дизайн“
В компанията провеждат проучване на наличните данни и установяват, че последните изследвания показват, че добрият дизайн може да подобри производителността на работещите с 22 %, a дизайнът на работното място е сред трите топ фактора, които повлияват работоспособността и удовлетворението от работата на работещите.
Имайки предвид тези резултати в компанията се работи по следните аспекти на дизайна на работното място:
- Акустика (не е ли твърде шумно при работните места с отворен план?)
- Осветление (липсата на естествена светлина може да предизвика униние).
- Дизайн на стационарните места (лошият дизайн може да създаде трудно придвижване).
- Декор (цветовете допринасят за благополучието и работоспособността на работещите).
- Качество на въздуха (липса на свеж въздух може да се отрази отрицателно на сърдечносъдовата система и да доведе до други хронични заболявания).
- Температура (зонални контролни мерки за комфорт на работещите).
- Личен живот (създаване на зони за почивка и отделни работни зони, за да се улесни неприкосновеността на личния живот на работниците)
- Чистота (огромна тема, която обхваща теми като избор от лесно почистващи се материали; подреденост, адекватен достъп за почистване на всички работни повърхности и зони).
С други думи, те са работили върху всички аспекти на взаимодействието между хората и среда, която формира не само физическо здраве, но също така и поведение на работното място.