Как да направим дневник за регистриране на трудоустроените лица

След като в края на януари за фирмите с повече от 50 работещи трябваше да определят места за лица с намалена работоспособност, напомням ви за още едно задължение на работодателя.

Съгласно изискванията на чл. 2, ал. 3 на Наредба за трудоустрояване

в предприятието се води дневник за регистриране на трудоустроените лица„.

В някои дискусии или списъци от необходими документи в предприятието можете да го срeщнете и като „Книга за регистриране на движението на трудоустроените„.

Освен това изискване, никъде другаде не намираме нещо повече по въпроса – какво трябва да съдържа дневника, необходимо ли е да е заверен по някакъв начин от работодателя, колко време да се съхранява и пр.

Никъде също не е казано дали трябва да имаме отворена такава тетрадка (дневник) дори да нямаме трудоустроени лица подобно на изискването за наличие на регистър на трудовите злополуки, дори да нямаме нито една такава.

В някои източници срещнах тълкувание, че задължение за такъв имат само фирмите с над 50 служители, но помислете сами – ако в една фирма от двадесет човека има поне едно лице с решение на ТЕЛК, не възниква ли веднага задължението за регистриране на това трудоустроено лице в дневника?

За изпълнението на това изискване може да се използва екселски файл (лесно се редактира и преструктурира) с таблица, която може да съдържа следните графи:

  • Име, презиме, фамилия на трудоустроеното лице
  • Длъжност/звено, в което е трудоустроено лицето
  • Решение на ТЕЛК №….
  • Противопоказани условия
  • Длъжност, на която е трудоустроено лицето (когато трудоустрояването е с преместване.

ДНЕВНИК ЗА РЕГИСТРИРАНЕ НА ТРУДОУСТРОЕНИ ЛИЦА

Име, презиме, фамилия Длъжност/звено Решение на ТЕЛК №….

Валидно до:

Противопоказани условия Длъжност, на която е трудоустроено лицето/Заповед №

Тази информация е напълно достатъчна за изпълние на задължението за наличие на дневник на трудоустроените лица.

От друга страна, обаче, някои колеги разширяват информацията в дневника, така че лесно да могат да реагират при проверка от Инспекция по труда за изпълнение на задължението за назначаване на лица с трайни увреждания.

В този разширен вариант ние ще включим и информация относно това дали лицето заема място за трудоустрояване или пък с него се изпълнява квота от Закона за хората с увреждания.

Напомняме, че има изрично изискване, съгласно което едно и също лице не може едновременно да заема определено за трудоустрояване място и с него да се изпълнява задължението за квота за лица с трайни увреждания.

Инспекция по труда стриктно съблюдава за спазване на това, което е видно от бланката „Информация за назначени лица по чл. 38 от ЗХУ“, която се изисква да бъде попълнена от работодателя.

В ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА ще намерите образец на разширения вариант на дневник за трудоустроените лица, който улеснява отговора ви при проверка от инспекция по труда.

Вижте още:

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

1 мнение за “Как да направим дневник за регистриране на трудоустроените лица”