Знаете ли, че в нормативната база по безопасност и здраве при работа има няколко нормативни акта, които въвеждат ергономичните изисквания?
Ергономия в нормативната база
Това са:
- Наредба № 16 от 31.05.1999 г. за физиологични норми и правила за ръчни работи с тежести
- Наредба № 7 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи
- Наредба № 15 от 31.05.1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа
Освен това нека подсетя и за Норми № 05 за физическо натоварване на работниците и хигиенно-физиологични и ергономични изисквания за рационална организация на работното място и трудовите процеси (първата част на тези норми в заменени в Наредба 16, но втората е все още в сила, там може да откриете доста интересни неща.
Препратки към ергономията има и в базовата 7/1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудван, например:
Организацията на работа, размерите и подреждането на работното място се съобразяват с физиологичните и ергономичните изисквания за осигуряване на нормално протичане на работния процес и за отстраняване или намаляване на риска за здравето при изпълнение на трудовата дейност.
Работното място се оформя в съответствие с ергономичните изисквания и с антропометричните характеристики на работещите.
Цветовото оформление на работното място се съобразява с принципите на ергономията и промишлената естетика…
Работната поза и местоположението на работещите по време на работа и при използване на работното оборудване се съобразява с ергономичните принципи.
Какво е ергономията?
Думата „ергономия“ произлиза от гръцките думи „ергон“ (работа) и „номос“ (закони). Нейната цел е отимизиране на дейността на човека, но едно най-важно нещо трябва да се отбележи:
В ергономията няма ситуация с подобрения, които да увеличават производителността за сметка на условията на труд или обратното. Целта е плюс-плюс: по-удовлетворени и здрави работещи – по-висока производителност.
Ергономията е ориентирана към системата като цяло, като обхваща обхваща всички аспекти на човешката дейност. Тя насърчава холистичния подход, при който се вземат предвид физическите, познавателните, социалните, организационните фактори, факторите на средата и други значими фактори.
Системата човек-машина -работна среда
Основно понятие в ергономията е системата човек-машина-работна среда
Човекът осъществява трудова дейност чрез взаимодействие с предмета на труда, с машината и външната среда посредством средствата за представяне на информация и органите за управление.
Машината (М) е съвкупността от всички технически средства, използвани от човека в процеса на дейността.
Работна среда (С) – това са външните условия, при които протича трудовата дейност на човека и които влияят върху неговото състояние и работоспособност. Тя е съвкупност от физичните фактори (температура, осветление, шум, излъчвания и др.), химични, биологични и психосоциални фактори, които въздействат на човека.
Въздействие | Начин на въздействие |
От човека върху машината | Основни контролни дейности, извършвани от човека върху машината. Прилагане на голяма сила, «фина настройка», поддръжка на машината и др. |
От човека върху работна среда | Ефект от човека върху околната среда. Човекът емитира топлина, шум, въглероден диоксид и т.н. |
От машината върху човека | Обратна връзка и показване на информация. Машините могат да влият на човека чрез вибрации, ускорения и др. Повърхността на машината може да бъде прекомерно гореща или студена и да повлияе върху здравето на човека. |
От машината към работната среда | Машината може да променя работната среда чрез емисии на шум, топлина, вредни газове. |
От работната среда към човека | Средата, може да влияе на човешката възможност да взаимодейства с машината или да влияе на човека чрез характеристиките на осветлението, микроклимата и др. |
От работната среда към машината | Работната среда може да повлияе върху функционирането на машината. Например, тя може да предизвика прегряване или преохлаждане на компоненти. |
Всеки от тези три елемента на системата си взаимодейства с другите два и всяко от тези взаимодействия се разглежда от ергономията с цел подобряване и не бива мислейки за ергономия да се ограничаваме само до работна поза, физическо натоварване и повторяемост, защото това са само част от елементите, които се разглеждат от физическата ергономия – едно от трите направления в науката и професията ергономия.
Физическата ергономия е концентрирана върху човешката анатомия, антропометрия, физиологични и биомеханични характеристики, тъй като те се отнасят до физическата активност. Тя разглежда още свързаните с работата мускулно-скелетни смущения, оформлението на работното място, факторите на работната среда, които въздействат върху здравето на човека, както и факторите, свързани с безопасността.
📖 ОЩЕ ПО ТЕМАТА: |
📙 Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА Метод за ергономична оценка RULA |