Представете си следното: разхождате се в гората и изведнъж ви ухапва гърмяща змия. Какво ще направите?
Джон Уейн вероятно щеше да извади ножче, да направи разрез на ухапаното място, да изсмуче отровата и след това да направи турникет. Но това е неправилен подход за всеки, с изключение на героя от екрана. Така започва брошурата на Американския червен кръст „Десетте най-често срещани грешки при оказване на първа помощ„.
Често толкова пъти сме чували нещо, че вече го възприемаме като правилно, без да сме проверили доколко наистина е така. Понякога сме го видели по телевизията, друг път приятел ни е разказал как негов приятел се е спасил по този начин. Така се създават митовете. Но за да спасиш живот и да можеш да постъпиш правилно в необходимия момент често не е достатъчно да приложиш нещо, което си чувал. В някои случаи то може да бъде смъртоносно за спасявания.
В брошурата на Американския червен кръст, д-р Holstege, асистент професор по спешна медицина във Вирджинския университет препоръчва правилните действие при някои от митовете при оказването на първа помощ
Мит: Сложете масло на изгореното.
Действителност: Ако намажете с масло или друго вещество при сериозно изгаряне, може да затрудните лечението впоследствие или да увеличите риска от инфекция.
Правилният подход: „Обикновено е достатъчно да се охлади изгореното място със студена вода, но при изгаряния с мехури трявба веднага да се отиде в лечебно заведение. Пазете раната чиста и хлабаво покрита.
Мит: Използвайте турникет, за да спрете кръвотечението.
Действителност: При лошо кръвотечение, някои хора правят грешката с колан или друга връзка да завържат над раната, за да намалят изтичането на кръвта. Това обаче може да причини увреждане на тъканта.
Правилният подход: Поставете парчета марля или друг плат директно върху раната и притиснете. Потърсете лекарска помощ, ако кръвотечението не спре, има замърсяване или е ухапване от животно.
Мит: При навяхване, изкълчване или счупване да се затопли мястото.
Действителност:Топлината ще има противоположен на желания ефект, ще предизвика подуване и ще забави лечението.
Правилният подход: Наложете с лед (върху кърпа, а не директно) върху мястото за десет минути през десет минути при първите 24 до 48 часа от увреждането.
Мит: Ако нещо попадне в окото ти, трябва да го разтъркаш.
Действителност:Ако го направите, може да предизвикате сериозно сълзене или нараняване.
Правилният подход: Промийте окото на течаща струя вода.
Мит: Използвайте гореща вода, за да затоплите измръзнал крайник.
Често при замръзване на ръцете или краката се опитваме да ги стоплим, като ги слагаме в гореща вода.
Действителност: Горещата вода може да причини допълнително увреждане.
Правилният подход: Използвайте само хладка вода или суха топлина.