САМО ДО 30 АПРИЛ: -22% ОТСТЪПКА и БОНУСИ на стойност 215 лв в ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА

5-те най-често срещани грешки при оказването на първа помощ

American RedCross

Представете си следното: разхождате се в гората и изведнъж ви ухапва гърмяща змия. Какво ще направите?

Джон Уейн вероятно щеше да извади ножче, да направи разрез на ухапаното място, да изсмуче отровата и след това да направи турникет. Но това е неправилен подход за всеки, с изключение на героя от екрана. Така започва брошурата на Американския червен кръст „Десетте най-често срещани грешки при оказване на първа помощ„.

Често толкова пъти сме чували нещо, че вече го възприемаме като правилно, без да сме проверили доколко наистина е така. Понякога сме го видели по телевизията, друг път приятел ни е разказал как негов приятел се е спасил по този начин. Така се създават митовете. Но за да спасиш живот и да можеш да постъпиш правилно в необходимия момент често не е достатъчно да приложиш нещо, което си чувал. В някои случаи то може да бъде смъртоносно за спасявания.

В брошурата на Американския червен кръст, д-р Holstege, асистент професор по спешна медицина във Вирджинския университет препоръчва правилните действие при някои от митовете при оказването на първа помощ

Мит: Сложете масло на изгореното.

Действителност: Ако намажете с масло или друго вещество при сериозно изгаряне, може да затрудните лечението впоследствие или да увеличите риска от инфекция.

Правилният подход: „Обикновено е достатъчно да се охлади изгореното място със студена вода, но при изгаряния с мехури трявба веднага да се отиде в лечебно заведение. Пазете раната чиста и хлабаво покрита.

Мит: Използвайте турникет, за да спрете кръвотечението.

Действителност: При лошо кръвотечение, някои хора правят грешката с колан или друга връзка да завържат над раната, за да намалят изтичането на кръвта. Това обаче може да причини увреждане на тъканта.

Правилният подход: Поставете парчета марля или друг плат директно върху раната и притиснете. Потърсете лекарска помощ, ако кръвотечението не спре, има замърсяване или е ухапване от животно.

Мит: При навяхване, изкълчване или счупване да се затопли мястото.

Действителност:Топлината ще има противоположен на желания ефект, ще предизвика подуване и ще забави лечението.

Правилният подход: Наложете с лед (върху кърпа, а не директно) върху мястото за десет минути през десет минути при първите 24 до 48 часа от увреждането.

Мит: Ако нещо попадне в окото ти, трябва да го разтъркаш.

Действителност:Ако го направите, може да предизвикате сериозно сълзене или нараняване.

Правилният подход: Промийте окото на течаща струя вода.

Мит: Използвайте гореща вода, за да затоплите измръзнал крайник.

Често при замръзване на ръцете или краката се опитваме да ги стоплим, като ги слагаме в гореща вода.

Действителност: Горещата вода може да причини допълнително увреждане.

Правилният подход: Използвайте само хладка вода или суха топлина.

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Вземете неограничен достъп до всички ресурси в