По време на нашите отворени обучения по ЗБУТ всеки от присъстващите има възможност да се консултира по различни въпроси, свързани с безопасност и здраве при работа.
Някои от въпросите, които сме разисквали са доста интересни и реших, че коментарите по тях могат да бъдат полезни и за други читатели на нашия блог.
Днешния въпрос, който ще споделя с вас е свързан с извършването на конструктивна промяна по машина и какви са последствията от това.
Въпрос: Имаме ли право на конструктивна промяна на производствена машина без съгласието на производителя и трябва ли да създадем някакъв документ за това? Какво трябва да се направи при конструктивна промяна?
Има ли забрана за реконструкция на оборудване?
Няма изрична забрана за извършване на конструктивни промени на производствена машина без съгласието на производителя.
Нещо повече, в Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване са описани задълженията на Работодателя при извършване на изменения или реконструкции в производствените процеси и оборудване, а именно:
Чл. 167. (1) Работодателят осигурява работещите да получат необходимото обучение за използването на работното оборудване, в т. ч. и обучение за всеки възможен риск.
(2) При ремонт, изменение, поддържане и обслужване на работно оборудване съответните работещи трябва да получат необходимото специфично обучение.(3) След реконструкция и други промени в производствените процеси, продължителен период на престой, възникване на извънредни обстоятелства, като природни бедствия, аварии и др., които могат да имат вредни последици за безопасността на работното оборудване, работодателят осигурява извършването на извънредни проверки и при необходимост изпитвания с цел да се гарантира спазването на изискванията за безопасност и здраве при работа и своевременното откриване и отстраняване на възникнали неизправности.
В тези случаи е необходимо проверките да се документират с протокол, който е част от досието на работното оборудване по чл. 10 от същата Наредба.
Наредба за съществените изисквания и оценяване съответствието на машините също не поставя изрична забрана за конструктивни промени без съгласието на производителя, но трябва и след извършването им, машината/оборудването трябва да отговаря на изискванията за безопасност.
Как да се осигури съответствие с изискванията за безопасност след реконструкция на оборудване?
Не трябва да забравяме, че гаранцията на машината и въобще гаранцията за безопасност на машината от производителя се отнася до предоставеното оборудване в оригиналния му вид със съответните проекти и изпитвания.
След извършване на реконструкция или промени, за да се гарантира отново безопасността и да се отговори на нормативните изисквания, в зависимост от оборудването след извършване на промените, ще е необходимо да се приложи една от следните процедури:
- “Вътрешен производствен контрол”
- “ЕО изследване на типа”
- “Пълно осигуряване на качеството”
Всяка от тези процедури изисква наличието на конкретна документация.
Конкретни изисквания в кой случай каква процедура се прилага са поставени в глава първа „Процедури за оценяване съответствието на машините” на част трета „Оценяване и удостоверяване на съответствието” на Наредба за съществените изисквания и оценяване съответствието на машините.
Препоръчвам допълнителна консултация със специалист от нотифициран орган по оценка на съответствието на машините (т.е. който има право да извършва такава оценка).
Необходимо е да уточня, че това е мой коментар по така поставения въпрос, не е становище на държавен орган и не може да бъде използвано като официална отправна точка при вземане на решение.
Ако имате опит в подобни дейности или по подобни казуси, ще се радвам да го споделите с мен и читателите на Otgovori.Info в коментарите.
Проверка на безопасността и след ремонт
Ще припомним и още едно изискване на Наредба 7/1999 г.
В чл. 168а се изисква да се направи проверка и на устройствата за безопасна работа:
- след инсталиране на работното оборудване на друга работна площадка
- при промяна в местоположението на оборудването
- след продължителен период на престой
- след авария
Тзи проверки трябва да се документират в протокол, който се съхранява в досието на оборудването. В наредбата няма поставени изрични изисквания относно съдържанието на протокола или образец. В ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА сме подготвили образец, който можете да използвате ↓