Изискването на работодателя за изготвяне на инструкция за безопасна работа с опасни вещества е в чл. 101, ал. 2 от Наредба № 7 от 23 септември 1999 г., съгласно която
„За всяко опасно вещество се разработва инструкция или указание за безопасна работа“.
За разлика от инструкциите за безопасна работа с оборудване, за инструкциите за безопасна работа с опасни вещества няма описани конкретни нормативни изисквания за тяхното съдържание.
Преди това, обаче, нека отговорим на въпроса:
Защо ни трябва инструкция за безопасна работа с опасни вещества?
Нали в информационния лист за безопасност си има подробна информация (вижте повече за съдържанието на информационния лист за безопасност), това не е ли просто повече работа?
Така е, в информационния лист за безопасност наистина има доста подробна информация, но тя също е и понякога повтаряща се и разхвърляна с 16 раздела.
Самият информационен лист достига дължина от 16-20 страници, а ако имате и листове със сценарии на експозиция, обемът може да достигне и до няколко десетки страници.
Идеята на инструкциите за безопасна работа с опасни вещества е да дадат основни познания, с които бързо и лесно да се запознае работещия или с които да направи справка при необходимост.
Разбира се, информацията отново ще бъде взета от информационния лист за безопасност, но съкратена, така че да я сведем до лесен и разбираем текст.
Съдържание на инструкция за безопасна работа с опасни вещества
В нормативната база няма конкретни изисквания за съдържанието на инструкциите за опасни вещества.
Единият от вариантите, които може да приложите, е да използвате като образец International Chemical Safety Cards (ICSC) на Световната здравна организация (СЗО).
Картите са над 1700 на английски език. Има ги преведени и на още 18 езика, но за съжаление българският не е сред тях.
Тези карти, обаче, също не са чак толкова кратки. Те са на две страници (с доста малък шрифт) и съдържат 12 зони с информация, което отново е доста и не в удобен вид за поставяне на видно място и бърз преглед:
- Идентификация на химикала.
- Опасности, свързани с пожар и експлозия.
- Действия при пожар.
- Сериозни опасности за здравето.
- Превантивни мерки.
- Първа помощ.
- Почистване на разливи, съхранение и опаковане.
- Класификация и етикетиране.
- Физични и химични свойства и опасности.
- Краткосрочни и дългосрочни здравни ефекти.
- Информация, свързана с нормативна база.
- Данни за околната среда.
![]() |
![]() |
Базата данни за всички налични карти за безопасност е в сайта на Международната организация по труда.
В страницата на базата данни (https://www.ilo.org/dyn/icsc/showcard.home) са посочени в списъчен вид всички налични карти (т.е. можете да направите просто търсене чрез Ctrl+F), както и има търсачка.
Инструкция за безопасна работа с опасни вещества на една страница
Вторият вариант, който Ви предлагам, е по-съкратен и наистина се събира точно на една страница.
За подготвянето на такава инструкция за безопасна работа с опасни вещества се използва основна информация от информационния лист за безопасност, но не толкова много, както при картите на СЗО.
Инструкцията ще съдържа следната информация:
- Наименование на опасното вещество.
- Пикторама и опасности – от раздел 2.2.
- Правила за безопасна работа и съхранение – от раздел 7. Тук можем да поставим и знаците, които показват какви лични предпазни средства трябва да се използват. Информация за тях има в раздел 8.2. „Контрол на експозицията“.
- Мерки за оказване на първа помощ – от раздел 4
- Мерки за гасене на пожар – от раздел 5
- Мерки при аварийно изпускане (почистване на разливи/разсипвания) – от раздел 6.3.
В инструкцията можете да впишете и новият елемент на етикета за опасни смеси – уникалния идентификатор на формулата UFI (вижте повече какво е UFI).
Ето как изглежда подготвената от нас инструкция за безопасна работа със сярна киселина:
Инструкция за всяко вещество поотделно или групиране?
Друг въпрос, който възниква, е
За всяко отделно вещество/смес да изготвяме инструкция или може да групираме, например – „Инструкция за безопасна работа с киселини“, за работа с основи и т.н.
Възможно е да се направи групиране, като все пак трябва да имаме предвид, ако за някое вещество от групата има по-специфични изисквания.
Например правим обща инструкция за работа с киселини, но не можем в нея да се вмъкне и азотната киселина, защото тя има допълнително оксидиращо действие. Съответно мерките за безопасност и съхранение са по-специфични. Нея ще трябва да я „извадим“ в отделна инструкция за безопасна работа.
Втори пример: Всички масла ни изглеждат с едни и същи опасности, но някои от тях могат да имат дори потенциален канцерогенен ефект.
❗ Имате много вещества? Срещате ли затруднение какво точно да поставите в инструкцията и как да го формулирате?
Ние можем да направим вашите инструкции за безопасна работа с опасни вещества. ✅ Ще ги получите в краен вид, всяка в отделен Word файл – с вашето лого, готови за подпис и разпространение. |
Здравейте, възможно ли е да предоставите темплейт на инструкция за безопасност, която сте създали в pdf формат на български език?
Здравейте,
Качихме в ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА 12 примерни инструкции и бланка в word.
От този линк можете да изтеглите в pdf нашата инструкция за безопасна работа с дизелово гориво.
Здравейте !
Моля за уточнение на следните въпроси:
Кой трябва да утвърди и положи подпис на инструкцията ?
Само Директор / Изп. директор или друг отговорник по- надолу в йерархията/напр.Главен технолог, Технолог?
Само подпис достатъчен ли е или трябва да се посочат длъжност и имена?
Благодаря предварително
Инструкциите за работа с опасни вещества са ангажимент на работодателя.
Фирмените документи се утвърждават от лицето, което има право да издава такива документи от името на работодателя.
Здравейте!
Имам нужда от помощ :)
Трябва да направя работна инструкция за работа с препарат MultiEx VR-SP -ReadyMix / Fertigmischung. Съдържа: Diethylene glykolmono-n-butyl ether, 1-aminopropane-2-ol.
Ще можете ли да ми помогнете?
Благодаря, предварително.
Здравейте, госпожо Петкова,
Доставчикът на препарата е длъжен да Ви предостави и информационен лист за безопасност на български език, от който можете да си направите инструкция, например по указанията от статията за раздеилте, които да използвате.
Ако нямате информационен лист за безопасност, аз намерих такъв на английски език:
http://sida-kolb.linker.de/MultiEx%20VR-SP%20RM_090678-RM_GB-en.pdf
Използвайте го по същия начин.
Все пак е добре да изискате от доставчика листа.
Поздрави,
Този вид карти могат да се намерят тук:
http://www.ilo.org/dyn/icsc/showcard.home
Не зная каква точно информация е необходима, но не е ли по-лесно да се ползва MSDS карта (т.н. информационен лист за безопасност)? При поискване доставчикът трябва да ви го предостави.
Здравейте!
Често ползвам съветите от☺ страницата Ви, но за първи път ми се налага да помоля за помощ, защото не намирам нужната ми информация дори в препратките, които правите. Трябва ми ICSC карта за хидравлично масло, за да довърша една инструкция. Можете ли да ми помогнете?
Здравейте,
ICSC картите са за вещества, а хидравличното масло е смес и дори обикновено не се класифицира като опасна смес. Бихте могли да използвате информационния лист за изготвянето на подобна карта.