Знаете ли, че освен в Наредба РД-07-2/16.12.2009 г. в различни други нормативни актове също има поставени изисквания за провеждане на инструктажи, които не са обхванати от споменатата вече наредба?
Едно от тези изисквания е за инструктаж за водачи на моторни превозни средства, които извършват обществен превоз на пътници и товари, като ви предложим идеи как може да бъде проведен.
Изискването е в Наредба № 33 от 3 ноември 1999 г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България.
Съгласно чл. 69., т. 9 на наредбата
Всяко лице, което извършва обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България е длъжно да инструктира водачите да спазват Регламент (ЕО) № 561/2006 и Регламент (ЕС) № 165/2014. Провеждането на този инструктаж се удостоверява от водача с подпис в книгата за инструктаж.
Същото изискване има и в чл. 57, ал. 4 от Наредба № 11 от 31.10.2002 г. за международен автомобилен превоз на пътници и товари, т.е. без значение дали превозът е на територията на България или се извършва международен автомобилен превоз, работодателят има задължение да осигури инструктаж по спазване на двата посочени регламента.
Какви изисквания съдържат двата регламента
РЕГЛАМЕНТ (ЕО) 561/2006 е свързан с изискванията за работно време и почивки на водачите.
Той включва:
- разпоредби, отнасящи се до максималното време за управление за ден, за седмица и за период от две последователни седмици,
- разпоредба, която задължава водачите да ползват редовна междуседмична почивка поне веднъж на две последователни седмици, и
- разпоредби, които предписват, че при никакви обстоятелства дневната почивка не може да бъде по-малка от непрекъснат период от девет часа.
Нека припомним, че регламентите са европейски нормативни актове, за които не е необходимо да има издадена специална наредба или закон за въвеждането им в страната членка, поради което независимо от наличието на Наредбата за организация на работното време на лицата, които извършват транспортни дейности в автомобилния транспорт, изискването за инструктиране на водачите е отнесено към Регламента.
Регламент (ЕС) № 165/2014 на ЕП и на Съвета от 4 февруари 2014 година се отнася за тахорафите в автомобилния транспорт. В него са описани задълженията на водачите при изплзване на карти за водача и тахографски листове, например:
Водачите пазят по подходящ начин тахографските листове и картите на водача и не могат да използват замърсени или повредени тахографски листове или карти на водача.
Какво да съдържа инструктажа
Изчитането на целите регламенти от една страна ще отнеме много време, а от друга няма да има никакъв ефект, тъй като освен съществената информация, в тях има и доста други неща. Не е добре също инструктажът да се проведе проформа само с подпис, тъй като подложени на последващи проверки ще са именно водачите.
Направете извадка на най-съествените части под формата на „Инструкция за спазване на Регламент (ЕО) 561/2006 и Регламент 165/2014„, в която да бъдат направени извадки, конкретно отнасящи се до водачите.
Например подходящо е извадката от Регламент 561/2006 в инструкцията да включва определенията и текстът от глава втора „Екипажи, време на управление, почивки по време на работа и почивки“.
От Регламент № 165/2014 могат да се извадят конкретни текстове свързани със задълженията на водачите:
- правилно използване на тахографите
- използване на карти на водача и тахографски листове
- повредени карти на водача и тахографски листове
- записи, извършвани от водача.
Как да проведем инструктаж на водачите на моторни превозни средства за изискванията на Регламентите
За този инструктаж не е посочена периодичност, но добрите практики и контролната практика на ИААА показват, че е необходимо да има начален инструктаж на водачите и след това да се напомнят тези правила и при периодичния инструктаж.
Документирането може да стане в стандартите книги за инструктаж в приложение 1 на Наредба РД-07-2/16.12.2009 г., съответно за начален и за периодичен инструктаж.
Този специфичен инструктаж можете да опишете и в заповедта за провеждане на инструктажи по Наредба РД-07-2/16.12.2009 г., но препоръчваме да го имате в отделна заповед, която да регламентира само неговото провеждане. Това ще улесни представянето ви при проверки, тъй като за изпълнение на изискванията на Наредба РД-07-2/16.12.2009 г. проверява ИА „Главна инспекци по труда“, а за изпълнението на изискванията на Наредба № 33 от 3 ноември 1999 г. проверява ИА „Автомобилна администрация“.
Най-лесният начин за изпълнение е като използвате наличните в ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА |
На колко време се прави инструктажа по тези регламенти
Няма периодичност на този инструктаж. Той е еднократен за всеки водач.
Как изглежда книгата за инструктаж за спазване на регламент (ЕО) 561/2006 и 165/2014?
Здравейте,
Няма специална книга за провеждане на този вид инструктаж. В Наредбата е посочено само, че се документира в книга за инструктаж. Такива книги като образци само в Наредба РД-07-2/16.12.2009 г. и съответно можете да използвате както книга за начален инструктаж, така и за периодичен по Ваш избор.
Когато имаш камиони на фирмата и ги използваш само за нея нужно ли е да водиш отделен дневник за инструктаж само на водачите при условие че те получават такъв във фирмата като всички останали според работата която ще проведат.
Здравейте,
Изискването за този вид инструктаж всъщност е само за лица, които извършват обществен превоз. Няма подобно изискване в Наредба № Н-8 от 27 юни 2008 г. за условията и реда за извършване на превоз на пътници и товари за собствена сметка.
Така или иначе, няма изискване за периодично провеждане на този инструктаж и за водене на отделна книга за инструктаж само за този вид инструктаж.
Моет съвет е от записа в стандартната книга за инструктаж (или програмата за инструктаж, или в заповед за извънреден инструктаж, ако е такъв) да е видно, че той е имал като съдържание и такава част, за да се докаже, че е направен.
Здравейте,
интересува ни , ако фирмата е само с един камион и той се управлява от собственика – Управителя на фирмата необходимо ли е да извършва инструктаж и ако е необходимо от кого ?
Здравейте, господин Чучулигов,
Честно казано, не мога да отговоря на въпроса Ви. Вероятно вариантът е управителят да се самоинструктира (специално по отношение на посочените регламенти). Бихте могли да се поискате консултация по този въпрос от ИА „Автомобилна администрация“.
Здравейте,
Когато преназначаваме едно лице от една длъжност на друга, в случая шофьор, достатъчно ли е да направим извънреден инструктаж?
Здравейте,
При положение, че има нови задължения, опасности и т.н., е препоръчително да се направи инструктаж на работното място, а при необходимост и допълнен с обучение (например ще зависи от това какво точно ще управлява шофьора).