В тази статия ще разгледаме какви са изискванията за обучение на КУТ и ГУТ – видовете обучения, тяхната продължителност, програма и кой има право да ги провежда.
Нормативен акт, който урежда обучението на КУТ и ГУТ
Изискванията за обучение на КУТ и ГУТ са определени в Наредба № 4 от 3.11.1998 г. за обучението на представителите в комитетите и групите по условия на труд в предприятията
С наредбата се уреждат редът, изискванията, съдържанието и обхватът на задължителното обучение на представителите на работодателя и на работниците и служителите в комитетите и групите по условия на труд в предприятията.
Съгласно наредбата обучението на КУТ и ГУТ е първоначално и ежегодно, трябва да се провежда в работно време, а разходите за обучението са за сметка на работодателя.
Първото изискване за фирмен документ, който поставя наредбата, е задължението работодателят със заповед да определи поименно:
- поименно представителите, които ще бъдат обучавани;
- периода за провеждане на обучението;
- начина на провеждане на обучението (дистанционно или присъствено; кога, къде и как).
✅ Примерна заповед за обучение на представителите в КУТ/ГУТ е налична в ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА |
Съгласно наредбата лекарите от службите по трудова медицина (забележка: лекарят от СТМ може да бъде член на КУТ при собствена СТМ) и длъжностните лица по ЗБУТ, когато са участници в комитетите по условия на труд не подлежат на обучение като представители.
Изисквания за първоначално обучение на КУТ/ГУТ
Първоначалното обучение на представителите в КУТ/ГУТ трябва да бъде проведено в едномесечен срок от избирането им.
Например, ако общото събрание за избор на представителите на работещите е проведено на 15 май, то първоначалното обучение трябва да бъде проведено най-късно до 15 юни.
Продължителността на първоначалното обучение на КУТ/ГУТ е най-малко 30 учебни часа.
То задължително трябва да съдържа 10-те теми, предвидени в чл. 10 от наредбата, като за всяка тема трябва да се отдели минимум 1 учебен час. Темите са:
- държавна политика, нормативна уредба и управление на дейността за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в национален мащаб;
- фирмена политика и организация на дейността по осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд в предприятието;
- права, задължения и отговорности на участниците в трудовия процес, свързани с осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд;
- вредни фактори за здравето и безопасността на работещите – видове, въздействие върху здравето и работоспособността, превантивни мерки за защита и промоция на здравето;
- методи за оценка и анализ на професионалните рискове и условията на труд, източници на информация;
- трудов травматизъм, професионална заболяемост и свързани с труда заболявания, здравни, социални и икономически последици;
- социално партньорство; права и задължения на представителите; работа в екип; основни задачи на комитетите и групите по условия на труд;
- изисквания за подбор, обучение, квалификация, инструктаж и информираност на работещите в областта на безопасността и здравето при работа;
- специална закрила на някои категории работници;
- организация на контролната дейност, ред и начин за извършване на контрола.
Това означава, че към удостоверението за обучението трябва да е налична учебната програма, с която да се докаже, че първоначалното обучение отговаря на изискванията на наредбата.
Документът, с който се доказва преминато първоначално обучение е удостоверение, на което има задължителен образец в приложение 1 към наредбата и изглежда по следния начин:
……………………………………………………………………………………………………… УДОСТОВЕРЕНИЕ № …….от ………… г. първоначално обучение по здравословни и безопасни условия на труд съгласно Наредба № 4 от 1998 г. за обучението на представителите в комитетите и групите по условия на труд в предприятията. (подпис, печат) |
Видно от текста на удостоверението, допуска се първоначалното обучение да се проведе на части и не е задължително да е в последователни дни.
Въпроси и отговори за първоначалното обучение на КУТ и ГУТ
❓ Всички членове на КУТ/ГУТ ли трябва да преминат първоначално обучение?
Отговор: Единствените членове на КУТ/ГУТ, които могат да не преминават такова обучение са:
- Длъжностното лице по безопасност и здраве при работа (ако е член на КУТ/ГУТ)
- Лекарят от службата по трудова медицина.
Всички останали членове заъдлжително преминават първоначално обучение.
Забележка: Важно е да се знае, че лекарят от службата по трудова медицина може да бъде член на КУТ, само ако СТМ е собствена. Когато се използват услугите на външна СТМ (чрез договор), то лекарят от СТМ не може да бъде в състава на КУТ.
❓ Ако представителите на работещите бъдат преизбрани за следващ мандат, трябва ли отново да преминат първоначално обучение?
Отговор: Наредба 4/1998 г. не допуска изключения и в нея имепративно (задължително) е указано, че първоначално обучение се провежда в едномесечен срок от ИЗБИРАНЕТО на представителите.
В наредбата няма описано изключение, което да указва, че ако представители са преизбрани, тогава могат да преминат само ежегодно обучение.
В практиката сме имали случаи с предписания от Инспекция по труда, свързани с установено нарушение именно на това изискване.
Все пак, трябва да кажем, че често инспектори и одитори допускат при преизбиране представителите да преминат ежегодно обучение, а не първоначално.
☑ Вижте нашето предложение за онлайн първоначално обучение на членове на КУТ/ГУТ
Изисквания за ежегодно обучение на КУТ/ГУТ
Видно от самото му наименование, представителите в Комитетите и Групите по условия на труда трябва да преминават всяка година обучение, чиято цел е:
- опресняване на познанията им;
- повишаване на ефективността на работата;
- запознаване с промени на нормативните актове в областта на здравословните и безопасните условия на труд;
- усъвършенстване на формите за работа, свързани с осъществяване на дейността им.
Продължителността на това обучение трябва да бъде не по-малко от 6 учебни часа. Задължителна част от документацията на ежегодното обучение на КУТ/ГУТ е програмата на обучението.
За разлика от първоначалното обучение, съгласно чл. 12 от наредбата ежегодното се документира с протокол. За него няма образец, но е пояснено, че трябва да съдържа следната информация:
- участващите представители;
- лекторите;
- темите, по които е проведено обучението.
Въпроси и отговори за ежегодното обучение на КУТ и ГУТ
❓ Всички членове на КУТ/ГУТ ли трябва да преминат ежегодно обучение?
Отговор: Да, както и при първоначалното обучение, всички членове на КУТ/ГУТ трябва да преминават ежегодно обучение (с изключение на ОБЗР и лекарят от СТМ, когато са членове).
❓ Грешка ли е, ако ежегодното обучение се документира с удостоверение?
Отговор: Формално това е нарушение, тъй като наредбата изрично определя начина за документиране – с протокол.
В практиката обикновено инспектори и одитори приемат като доказателство наличието на удостоверения за преминато ежегодно обучение, но не можем да ви гарантираме, че прецизен одитор не би направил забележка.
За проведените от нас ежегодни обучения на КУТ/ГУТ ние издаваме удостоверения, като ги дублираме и с протокол, който отговаря на нормативните изискания.
❓ Трябва ли да се спазва период между двете обучения от една година или е достатъчно да има обучение за всяка календарна година?
Отговор: В практиката се е наложило разбирането, че ежегодно обучение означава, че между две обучения не трябва да има повече от 1 година разлика.
Например, ако е удостоверението за първоначално обучение е с дата 25 май 2025 година, то ежегодното обучение на КУТ/ГУТ трябва да се проведе не по-късно от 25 май 2026 г.
❓ Ако член на КУТ/ГУТ е в същото време лице, което провежда инструктажи, две отделни ежегодни обучения трябва да преминава?
Отговор: Формално, това са две различни обучения и с различна цел.
На практика, обаче, се е наложила възможността, когато едно и също лице изпълнява няколко функции, свързани с изискванията за обучение в чл. 6, ал. 1, т. 1-4 от Наредба РД-07-2/16.12.2009 г., да се приема за изпълнение преминаването на едно обучение, като в издаваното удостоверение се посочват всички приложими изисквания.
Някои инспектори/одитори изрично изискват не просто да се впише и основанието чл. 6, ал. 1, т. 4 от Наредба РД-07-2/16.12.2009 г. (което определя изискването за обучение на КУТ/ГУТ), а изрично да бъде изписано като основание и чл. 12 от Наредба № 4 от 3.11.1998 г. за обучението на представителите в комитетите и групите по условия на труд в предприятията.
Ние предлагаме едно онлайн обучение по ЗБУТ, с което можете да изпълните наведнъж и четирите изисквания в чл. 6, ал. 1, т.1-4:
- ръководител
- длъжностно лице по БЗР
- провеждащ инструктажи
- член на КУТ/ГУТ
Разбира се, при желание на нашия клиент, можем да подготвим различни програми за всяка група обучаващи се.
Вижте повече за нашето онлайн обучение по ЗБУТ.
Други доставчици на онлайн обучения по ЗБУТ предлагат тези обучения поотделно и съответно трябва да заплатите 2 или 3 обучения за едно и също лице, за да можете да докажете, че сте изпълнили всички изисквания.
Кой има право да провежда обучение на КУТ и ГУТ
В Наредба 4/1998 г. са определено кой има право да организира и провежда обучение на КУТ и ГУТ и изискванията към лекторите на такова обучение.
Право да организират и провеждат обучение на КУТ и ГУТ имат:
- търговски дружества и еднолични търговци, регистрирани по българското законодателство, в предмета на дейност на които е включено обучение;
- организации и звена, създадени по силата на правителствен или ведомствен акт, който предвижда обучение в предмета на дейността им (висши училища, професионални училища, гимназии или колежи, центрове за професионално обучение);
- центрове и звена за обучение към национално представителните организации на работниците и на служителите и на работодателите;
- работодателите самостоятелно или в съдружие.
Към лекторите има следните изисквания:
- да бъдат лица с образователно-квалификационна степен не по ниска от „специалист по …“ съгласно Закона за висшето образование (съгласно по-новата Наредба РД-07-2/16.12.2009 г. „образователно-квалификационна степен не по-ниска от „бакалавър““)
- да притежават професионални познания и опит в областта на ЗБУТ по всички задължителни теми за първоначално обучение на КУТ/ГУТ.
Въпроси и отговори относно правата за провеждане на обучение на КУТ и ГУТ
❓ Задължително ли е обучението на КУТ/ГУТ да се провежда от службата по трудова медицина?
Отговор: Не е задължително обучението да се проведе от СТМ, но е напълно възможно, стига фирмата да отговаря на изискванията (да има включено обучение в предмета на дейност).
❓ Възможно ли е обучението на КУТ/ГУТ да се проведе от длъжностното лице по БЗР във фирмата?
Отговор: Нашето мнение е, че е напълно възможно и наредбата го допуска, като изрично упоменато в чл. 15, ал. 2, в която се казва, че „Работодателите самостоятелно или в съдружие могат да организират и провеждат обучението на своите представители при спазване на всички изисквания на тази наредба.“
Подробно този въпрос сме коментирали в статията „Може ли ОБЗР да проведе обучение на КУТ?„.
➡ ВИЖТЕ ОЩЕ: