Въпрос:
За работното място наредбата изисква начален инструктаж от минимум един ден и инструктаж на работното място, включително с формите на обучение – минимум 3 дни. Накрая се завършва с изпит. Каква е последователността за документиране, ако първият работен ден на работника е на 20 март?
Отговор:
При така описаната ситуация началният инструктаж ще бъде документиран с дата 20 март. След като е цял ден, то това означава, че инструктажът на работното място ще започне на следващия ден – 21 март.
Добрата практика е в този ден в книгата за инструктаж на работното място да се попълнят колони 1-4 и 6:
- номер на инструктажа
- трите имена на работника
- цехът (звеното)
- длъжността
- вида на инструктажа (инструктаж на работното място)
В колона 5 „Преминал инструктажа от …. до ….“ се вписва началната дата – 21 март.
В края на третия ден (23 март) ще се проведе изпит. Ако той е успешен, ще се изготви протокол с дата 23 март и ще се допълни записът за проведен инструктаж.
В колона 5 ще се постави втората дата за край на инструктажа (23 март) и ще се положат подписи на инструктирания, инструктиращия и ръководителят, разрешил самостоятелна работа.
В някои фирми се практикува да се положи подписи на инструктирания и инструктиращия (без подпис за разрешаване на самостоятелна работа) в момента, в който лицето се прехвърля за обучение към т. нар. „опитен работник“.
Това обикновено се приема от контролните органи, но според нас е неправилно, тъй като ИРМ все ще не е приключил. Той приключва с разрешаването на самостоятелна работа.
Какво не трябва да забравяме при инструктажа на работното място
При инструктажа на работното място има един специфичен елемент, който е свързан и с неговото документиране, а именно – поставянето на подпис в колоната „разрешил самостоятелна работа“
Вижте в нашето вижде, нещо, което е важно за всеки, който има задължение да провежда инструктаж и обучение на новоназначени работещи, защото пропускът може да се окаже фатален:
Вижте още: |
Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА ↓
📙 Ако искате да знаете всичко за организацията и необходимата документация при провеждане на инструктажи, то за това ще Ви помогне нашето пълно ръководство за организация на инструктажите с образци на необходимите фирмени документи. 📑 За правилният начин на документиране сме събрали на едно място над 20 основни правила за документиране, основани на добрите практики, резултати от проверки на инспекция по труда и спазване на нормативните изисквания. 📹 За да не допускате и вие същите грешки, вижте и видеото „8 грешки при организация на инструктажите“ |
Здравейте, ние изискваме още в първия ден/21 март/ на обучението на работното място да се положи подпис на инструктираното лице/даден е старт на обучението/ и на 23 да се подпише инструктиращия и при успешно положен изпит и разрешил самостоятелна работа.
Как ще се докаже, че лицето е в процес на обучение, ако все пак настъпи злополука, въпреки взетите мерки и работа с наставник?
Този въпрос коментираме в нашето Ръководство за организация, провеждане и документиране на инструктажите.
Добрите практики са за прикрепянето към опитния работник да има документ. По този начин е ясно кой носи отговорността, защото ако няма такъв документ, то тогава под отговорност ще бъде подведено само лицето, което е описано в заповедта за инструктажите като провеждащо инструктажа на работното място.
В ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА имаме образец на Нареждане за прикрепване на инструктиран към опитен работник.