Все повече колеги споделят, че ергономията става част от корпоративните изисквания по здраве и безопасност. Малко, обаче, се знае за наличните ергономични изисквания в нормативните актове по ЗБУТ.
Когато Ви разкажа какво може да направи ергономията, ще разберете защо ергономичните подобрения са с двоен положителен знак – хем по-добре за работещите (по-здрави), хем по-добре за работодателя (по-висока производителност).
Но дали става въпрос само за добри практики или в нашата нормативна уредба по здравословни и безопасни условия на труд има достатъчно изисквания, свързани с ергономия, с които трябва да се съобразим?
Много хора са чували за ергономия при работа с компютър, но това е само малка част от приложимостта на ергономичните принципи и стандарти.
Изисквания за спазване на ергономичните принципи
Изисквания, свързани с ергономията, има в Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване.
За съжаление, обаче, те са твърде рамкови, т.е задават изискване, но за да го изпълниш, трябва да имаш съответните познания. В рамките на три изречения, с наредбата са обхваната едва ли не цялата ергономия:
Чл. 25. Организацията на работа, размерите и подреждането на работното място се съобразяват с физиологичните и ергономичните изисквания за осигуряване на нормално протичане на работния процес и за отстраняване или намаляване на риска за здравето при изпълнение на трудовата дейност.
Чл. 26. Работното място се оформя в съответствие с ергономичните изисквания и с антропометричните характеристики на работещите. Чл. 27. Цветовото оформление на работното място се съобразява с принципите на ергономията и промишлената естетика, архитектурните особености на работното помещение, характера на трудовия процес и факторите на работната среда. |
Както виждате, просто са направени препратки към ергономичните принципи и ергономичните изисквания, които на практика са в множество стандарти и правила.
Нека накратко разгледаме какво означават някои от тези изисквания:
Работно място и антропометрични характеристики
Всяко работно съоръжение се проектира така, че да съответства на размерите на тялото на съответната група хора, които се предполага, че ще работят с него.
Това са:
- размерите на тялото (статични и динамични, със съответното облекло и лични предпазни средства);
- обхватът на движенията на ставите; безопасните разстояния, размерите за достъп.
От тях ще зависят височината и площта на работната повърхност, разположението на инструменти, материали и др.
Във връзка с посочените имаме и все още действащ нормативен акт: Норми № 05 за физическо натоварване на работниците и хигиенно-физиологични и ергономични изисквания за рационална организация на работното място и трудовите процеси
Съдържанието на тези норми, които са свързани с първата част от заглавието им е отменено, поради обнародването на съвременния нормативен акт, свързан с ръчна работа с тежести – Наредба № 16 от 31.05.1999 г. за физиологични норми и правила за ръчна работа с тежести.
Втората, обаче, е все още действаща. Ето един пример от нея:
Височината на работната повърхност трябва да бъде на нивото на лакътя. При работа в седнало положение се препоръчва височината й да бъде от 720 до 780 mm, а за работа в право положение – около 910 mm.
Тази височина трябва да се съобразява и с вида на работата. При изискване за прецизна работа с голямо напрежение на зрението, работната повърхност може да бъде с 100 mm до 150 mm по-висока от посочената по-горе височина.
✅ Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА: Ръководство „Как да определим височината на работната повърхност при правостояща работна поза“ |
Някои от ергономичните принципи, свързани с позата с цел избягване на неблагоприятните последици за здравето, са:
|
Физическата ергономия в нормативната база
Съществуват три области на специализация в рамките на ергономията, свързани с по-задълбоченото изследване на специфични човешки качества или характеристики на човешкото взаимодействие. Това са физическата ергономия, когнитивната и организационната.
Физическата ергономия е концентрирана върху човешката анатомия, антропометрия, физиологични и биомеханични характеристики, тъй като те се отнасят до физическата активност. Съответните теми включват:
- работна поза;
- ръчна работа с тежести;
- повтарящи се движения;
- свързани с работата мускулно-скелетни смущения;
- оформление на работното място;
- безопасност и здраве.
Нормативни актове, които са свързани с физическата ергономия са:
- Наредба № 16 от 31.05.1999 г. за физиологични норми и правила за ръчна работа с тежести
- Наредба № 7 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи
Когнитивната и организационната ергономия в нормативната база
Когнитивната ергономия е разглежда теми, свързани с умствените процеси, като възприятие, памет, мислене и двигателни реакции, тъй като те засягат взаимодействията между хората и другите елементи на системата. Теми в тази област са:
- умственото натоварване;
- вземането на решения;
- прилагане на знания;
- взаимодействие човек-компютър;
- надеждност;
- стрес на работното място;
- обучение.
В нашето законодателство има два нормативни акта, които съдържат изисквания, свързани с когнитивната ергономия:
- Законът за здравословни и безопасни условия на труд изисква при работа с високо нервно-психическо натоварване, наложен ритъм и монотонност да се въведат физиологични режими на труд и почивка.
- В част III на приложението към Наредба № 7 от 15.08.2005 г. (видеодисплеи) има поставени изисквания относно взаимодействието „оператор/компютър“.
Организационната ергономия е концентрирана върху оптимизацията на социотехническите системи, като включва организационните структури, политика и процеси. Теми в тази област са комуникацията, дизайн на работата и работното време, работа в екип и др.
Нормативен акт, свързан с организационната ергономия е Наредба № 15 от 31.05.1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа.
Конвеции на МОТ, свързани с ергономия
На универсално международно ниво Международната организация на труда (МОТ) е издала няколко конвенции, които са свързани с ергономията.
За съжаление само една от тях е ратифицирана от България и това е Конвенция № 127 от 1967 г. за максимално допустимите тежести за пренасяне от един работник.
Конвенцията е приета на 50-та сесия на МОТ в Женева (Швейцария) на 21.06.1967 г. ( в сила от 10.03.1970 г.) и е ратифицирана от България с Указ № 957 на бившия Държавен съвет (обн. ДВ, бр. 40 от 23.05.1978 г.).
Ратификацията е официално регистрирана в Международното бюро на труда на 21.06.1978 г. Съгласно чл. 10, ал. 3 от конвенцията, тя е в сила за нашата страна от 21.06.1979 г.
Най-важни изисквания, уредени в тази конвенция на МОТ са:
- никой работник не може (не трябва да се изисква или допуска) да пренася ръчно тежест, чието тегло може да причини вреда на неговото здраве или безопасност (чл. 3);
- всеки работник, който редовно извършва ръчно пренасяне на товари (освен леки), трябва преди назначаването му на такава работа да получи необходимото достатъчно обучение или инструктаж, с цел опазване на неговото здраве и предотвратяване на злополуки (чл. 5);
- при възможност, с цел ограничаване или улесняване на ръчното пренасяне на товари, трябва да се използват подходящи технически средства (чл. 6);
- следва да се ограничава ръчното пренасяне на товари от жени и млади работници, а когато тези трудещи се извършват такава дейност, максималното тегло на товарите трябва да бъде значително по-малко от тежестите, допустими за ръчно пренасяне от възрастни мъже (чл. 7).
На място при вас или дистанционно на живо! Всеки участник получава три удостоверения за изпълнение на изискванията за: ✅ Обучение по чл. 6, ал. 1, т. 1-4 от Наредба РД-07-2/16.12.2009 г. (ежегодно обучение по ЗБУТ) |
имам нужда от консултация по „частна“ тема. Т.к. няма такъв дял в ергономията, може би ще може да ме насочите допълнително
Здравейте,
Можете да ни пишете на имейл d.ilieva@otgovori.info относно това каква консултация Ви е необходима.
„…С други думи, ние променяме задачите и работата така, че тя да пасне на човека, а не се опитваме да променим човека, за да отговаря на изискванията на системата….“ Точно с това не мога да се съглася. Особено що се отнася до ергономията в офиси и изобщо организирането на работните места на хората, които се занимават с интелектуален труд. Прекалено се стараем да им е физиологично, ергономично, ортопедично … и още не знам що за щуротии. На тази категория хора трябва да им се вмени и да им се набие в главата, че сами са си отговорни за болките в гърба, за болки в китките и ставните съчленения и др. Те са хора на интелектуалния труд и за това трябва да знаят, е ако не се занимават със определени физически упражнения каквито и столове и бюра да им сложат пак ще ги болят гъзовете и гърбовете! Затова когато водя обучения по безопасност в частта „Работа с видеодисплеи“ наблягам именно на физическите упражнения.
Здравейте, г-н Станев,
цитираното е един от основните постулати на ергономията, а пък казаното от Вас не противоречи на този постулат.
Прав сте, неправилната работа с компютъра е също една от причините за болките в гърба, раменете, китките и т.н. Под неправилна работа обаче аз разбирам неподходящия избор и разположение на работната мебел и техническите средства и несъобразяването с принципите на биомеханиката и правилата за труд и почивка.
Когато обучаваме един човек как правилно да си настрои стола и какъв да избере, как да настрои височината на монитора, яркостта и контрастта, каква мишка да избере от морето предлагани, ние го обучаваме как да подобри системата. Когато показваме необходимите почивки и вида на почивките, пак подобряваме системата, защото не го караме да прави нещо нетипично и противоречащо на принципите за работоспособност и умора, които произтичат от човека.
Поправката на придобитите грешни навици не е приспособяване на човека към работата, а напомняне как работи човешкото тяло и какви са неговите естествени нужди, които сме пренебрегнали.
Диана, благодаря ти ,че ни обогатяваш знанията, учиш,
подсещаш и напътстваш ежедневно. За мен, а предполагам
и за всички колеги, с които контактуваш си голямо богатство.
Много ми е важно, че винаги когато си качила какъвто и да е
материал винаги от него лъха позитивизъм. Добранамереното
отношение което имаш към човека от другата страна е много
зареждащо. Благодаря още веднъж за ентусиазма ти да
ни споделяш знанията си.
Здравейте, госпожо Маркова,
благодаря за хубавите думи. Ще си позволя да кажа нещо относно позитивизма – аз искрено вярвам в необходимостта да бъдат подобрявани условията на работа и в това, че по-добрите условия се отразяват в по-добри резултати на фирмата. Вярвам, а и не само, сигурна съм, че много може да се постигне и с малко средства.
Пожелавам Ви лична и професионална удовлетвореност!
Наистина е важно и особено след като се прави много формално в оценките на риска е добре да сме наясно. С усъвършенстването на технологиите се променят и работните места именно в посока ергономия. Аз самата правих курсова работа скоро и малко съжалявам, че чета това сега, но ще следя всичко публикувано от Вас с голям интерес!
Здравейте, госпожо Паунова, ще си позволя да полюбопитствам – на каква тема бе курсовата Ви работа?
Беше на тема физиология.