Съгласно чл. 38, ал. 1 на Закона за хората с увреждания работодателите с над 50 работещи имат задължение да назначат лица с трайни увреждания съгласно квоти за хора с увреждания.
Броят на тези лица се определя с т. нар. „квота“, която е:
- едно лице с трайни увреждания за фирми с 50 до 99 работници и служители;
- 2 процента от средно списъчния състав за фирми със 100 и над 100 работници и служители.
Конкретните изисквания за изпълнение на задължението са уточнени в Правилника за прилагане на Закона за хората с увреждания.
Кога фирмите са освободени задължението за квоти за хора с увреждания
Законът предвижда два случая, при които работодателят не е необходимо да определя работни места по квоти за хора увреждания:
- наличие на специфични фактори в работната среда, възпрепятстващи наемане на хора с трайни увреждания/изпълнението на квотата за хора с увреждания.
- фирми, които прилагат алтернативни мерки за заетост на хора с трайни увреждания.
Специфичните фактори за освобождаване от задължението за квоти за хора с увреждания са определени със Заповед № 3-0595 от 14.06.2019 г. на ИА „Главна инспекция по труда“ и Вътрешните правила на ИА „ГИТ“ за проверки за прилагане на квотата по ЗХУ.
Критерии за освобождаване от задължението за изпълнение на квоти за хора с увреждания:
- Брой на работниците и служителите, които полагат труд при условията на първа и/или втора категория труд;
- Брой на работниците и служителите, работещи при условията на установено намалено работно време и/или имащи право на допълнителен платен годишен отпуск съгласно чл. 156, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда;
В чл. 29, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за хората с увреждания се изисква наличието на специфични фактори за освобождаване от квоти за хора с увреждания да се обоснове писмено от работодателя съвместно със службата по трудова медицина.
✅ Най-бързият и лесен начин да подготвите обосновката е да използвате нашата Примерна обосновка относно освобождаване от задължението за назначаване на хора с трайни увреждания поради специфични фактори
Как се определя броят на работните места по квотите за хора с увреждания
Определянето на необходимия брой назначени лица по определените квоти за хора с увреждания за фирми със 100 и над 100 работници и служители става чрез изчисление на 2% от средносписъчния съатав за предходната календарна година, като се спазва правилото във Вътрешните правила на ИА „ГИТ“:
„При пресмятане на 2 на сто от средносписъчната численост на персонала се закръглява до цяло число, показващо броя на работниците в изпълнение на квотата.“
Въпроси и отговори
Въпрос: Фирма с пресонал от 60 човека има определени места за трудоустрояване, съгл. чл. 315 от КТ и едно назначено лице с трайно намалена работоспособност над 50%, което може да изпълнява задълженията си по длъжностна характеристика. Наличието на такова лице счита ли се за изпълнение на квотата по чл. 38 от ЗХУ или трябва да се търси още един човек?
Отговор: Работните места, заети от хора с трайни увреждания при възникването на трудовото правоотношение ще се вземат предвид при отчитане изпълнието на квотата.
При положение, че работодателят е изпълнил квотното си задължение със заетите работници и служители с трайни увреждания не се налага да създава допълнителни работни места и да назначава нови лица от тази уязвима група.
В съответствие с разпоредбата на чл. 38, ал. 2 от ЗХУ, работните места, определени по реда на чл. 315 от Кодекса на труда, не се взимат предвид при отчитане изпълнението на квотата за засегнатите работодатели. (МБ)
Въпрос: Съгласно чл. 315 от КТ имаме определени места за трудоустроени в предприятието и те изцяло са заети от такива лица. Извън тази бройка имаме достатъчно лица с трайнонамалена работоспособност 50 и над 50%, така че да отговорят на изискуемия квотен процент. Може ли да считаме, че квотата ни е изпълнена?
При положение, че работодателят е изпълнил квотата за хора с увреждания със заетите работници и служители с трайни увреждания не се налага да създава допълнителни работни места и да назначава нови лица от тази уязвима група.
В съответствие с разпоредбата на чл. 38, ал. 2 от ЗХУ, работните места, определени по реда на чл. 315 от Кодекса на труда, не се взимат предвид при отчитане изпълнението на квотата за засегнатите работодатели. (ЛА)
Въпрос: За изпълнение на квотите за хора в увреждания по чл.38, ал.1 от ЗХУ може ли да бъде определено лице с под 50% трайно намалена работоспособност. В ЕР на ТЕЛК е записан по-малък процент ТРАЙНО намалена работоспособност, а в § 1 от ЗХУ като хора с трайни увреждания се определят САМО тези, на които е определен % над 50. Заболяването е наследствено!
Отговор: В рамките на новия Закон за хората с увреждания се въвежда квота, която да гарантира и увеличи заетостта на хората с трайни увреждания в обичайна работна среда.
Съгласно допълнителната разпоредба на Закона за хората с увреждания „хора с трайни увреждания“ са лица с трайна физическа, психическа, интелектуална и сетивна недостатъчност, която при взаимодействие с обкръжаващата ги среда би могла да възпрепятства тяхното пълноценно и ефективно участие в обществения живот, и на които медицинската експертиза е установила вид и степен на увреждане 50 и над 50 на сто.
С оглед на изложеното Ви информирам, че всяко лице с определена от органите на медицинската експертиза степен на увреждане под 50%, независимо от произхода на заболяването, е извън обхвата на целевата група за назначаване в изпълнение на квотата от страна на засегнатите работодатели. (ЛА)
Срокове за изпълнение на задължението
Всеки работодател с над 50 работещи трябва ежегодно не по-късно от края на януари да изготви списък на определените работни места за изпълнение на квотата за хора с увреждания.
Ако няма достатъчно назначени лица с трайни увреждания по квотата, работодателят трябва до 31 март да започне да търси хора с трайни увреждания за запълване на определените квоти за хора с увреждания.
Търсенето за запълване на квотите за хора с увреждания може да стане по два начина:
- чрез собствени ресурси;
- чрез използване на Бюро по труда или трудов посредник.
Ако няма да се използват собствени ресурси работодателят подава уведомление в ДБТ, на чиято територия е седалището на фирмата, независимо дали ще ползва посредническите услуги на Агенцията по заетостта чрез съответната дирекция „Бюро по труда“ (ДБТ) или услугите на други (частни) трудови посредници с издадено удостоверение за регистрация за извършване на посредническа дейност по наемане на работа.
В случай, че работодателят ще ползва посредничеството на ДБТ, е необходимо да попълни и подаде Заявка за работно място
Ако до 3 месеца от подаването на заявлението за търсене на лица с трайни увреждания към Бюрото по труда или трудов посредник няма насочени към фирмата лица, то тогава тя може да се счита за освободена от задължението до края на годината.
Когато работодателят не желае да ползва посредничество за наемане на работна сила не е длъжен да подава уведомление в Агенцията по заетостта.
Работодателят може да предприеме съответни действия по обичайни начини и практики за наемане на хора с трайни увреждания (напр. обява, подбор/селекция на подходящи кандидати или проверка за наети такива, други).
Разделяне на местата за трудоустрояване от назначените по квотата за хора с трайни увреждания
Важна част от задължението за назначаване на хора с трайни увреждания е изискването в чл. 38, ал. 2 от Закона за хората с увреждания:
„Работните места, определени по реда на чл. 315 от Кодекса на труда, не се взимат предвид при отчитане изпълнението на квотата“
Това означава, че ако имаме назначено лице с решение на ТЕЛК над 50%, то можем да го отчетем или като лице, което заема място за трудоустрояване по чл. 315 от КТ, или като лице, с което изпълняваме бройка от квотата за назначаване на хора с трайни увреждания.
Стриктно за изпълнение на това изискване проверява Главна инспекция по труда като изпраща искане за попълване на т. нар. „Информация за назначени лица по чл. 38 от ЗХУ“, след което издава и констативен протокол при проверка от Инспекция по труда относно изпълнение на квотите за хора с увреждания.
Компенсационни вноски
При неизпълнение на задължението по квоти за хора с увреждания работодателят дължи ежемесечно компенсационна вноска в размер 30 на сто от минималната работна заплата за страната за всяко незаето работно място за човек с трайно увреждане.
За новосъздадени предприятия задължението за заплащане на компенсационна вноска възниква през годината, следваща годината на вписването им.
Компенсационната вноска се заплаща по сметка на Главна инспекция по труда, посочена в чл. 13, ал. 2 на Вътрешните правила на ГИТ.
Административно-наказателни разпоредби
ЗХУ предвижда следните санкции за работодател, който не е изпълнил задължението по чл. 38, ал. 6, т.е. не изпълни задължението си да плаща компенсационна вноска:
- глоба от 1000 до 2000 лв. или
- имуществена санкция от 2000 до 5000 лв.
При повторно нарушение глобата, съответно имуществената санкция, е от 4000 до 10 000 лв.
📖 ПО-ЛЕСНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗИСКВАНИЯТА СЪС ЗБУТ НОРМИ И ПРАКТИКА |
Ако в ТЕЛК 58% в т.14 пише ТФТ и простудни ф-ри.Могат ли да ми сменят графика ,до сега съм бил на дневна и нощтна смяна 12часа ,а сега ми го сменят на 5 дни от 8.30 до 18 часа. Какво означава простудни ф-ри?
Простудните фактори са такива, които могат да доведат до настинка – например работа на открито през студения период на годината, работа в помещение с по-ниска температура от допустимата и др. под.
За да изпълни пердписанията на ТЕЛК работодателят е длъжен да предприеме мерки, като това може да бъде и промяна в графика на работа с цел намаляване на натоварването или влиянието на определен фактор.
Мога ли по някакъв начин да се свържа с вас.
Благодаря!
Да, можете да ми пишете на имейл d.ilieva@otgovori.info