В тази статия споделяме нашия отговор на въпрос, свързан с лични предпазни средства и предписание на Инспекция по труда относно срока на износване.
Въпросът изглежда по следния начин:
Ако може пояснение около едно предписание:
Да се осигурят доказателства за раздаване на ЛПС, съгласно определения срок на износване.
Всички раздадени ЛПС са с дата и подпис на получил.Какъв друг да е документа, удостоверяващ това? Имаме списък на ЛПС, който е по образец.
Ето какво отговорихме ние:
Като се има предвид предписанието, то можем да предположим, че има разминаване между определените в списъка срокове на износване и периодите, на които е документирано предоставянето на личните предпазни средства.
В моята одиторска практика това е един от елементите, които винаги проверявам. Как става това:
- Искам да видя утвърдения списък на лични предпазни средства
- След това на извадков принцип искам да видя т. нар. „картон“ или съответните документи, в които е отразено предоставянето за подбрана длъжност или длъжности (в някои случаи давам възможност за избор на конкретното лице, за което ще се дадат документите).
- Сравнявам написаните в списъка сркове на износване с периодите на предоставяне на съответните лични предпазни средства.
Например:
В предприятието има заварчик, то за него в списъка могат да са определени заваръчен щит, заваръчни ръкавици, престилка и гамаши. Гледам какъв е определения в списъка срок на износване. Да кажем, че е написано 2 години. Това означава, че в документите трябва да се открият записи за предоставяне на всеки две години на тези ЛПС за конкретен работник, на тази длъжност. Ако има предоставени такива преди 3 години, но няма по-скоро, то това означава, че не е спазен определения срок на износване. Съответно, в този случай аз бих констатирала, че не се спазва определения срок на износване или, че няма доказателства, че се спазва. |
В случая няма значение дали съм видяла износени/увредени лични предпазни средства, а фактът, че не се спазва определения от работодателя срок или по-точно, че няма доказателства, че се спазва.
Какво е важно, за да не попадаме в подобна ситуация?
✅Да се определят адекватни срокове.
С промените в Наредба 3.2001 г., обнародвани в бр.99 от 26 Ноември 2021г.на Държавен вестник, преди утвърждаването на списъка трябва да се проведат консултации с представителите на синдикалните организации, с представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 от Кодекса на труда, комитета/групата по условия на труд и службата по трудова медицина. Това е добър момент да се определят срокове, които не са твърде кратки или прекалено дълги (например над срока, даден от производителя).
✅ Да се документира всяко предоставяне на личните предпазни средства.
В много случаи организацията е такава, че се дава възможност на всеки работник индивидуално (или чрез своя ръководител) по всяко време да си поръча ново лично предпазно средство. За всяко взето ЛПС трябва да има запис – доказателство, че е предоставено.
✅ Да се извършва периодичен контрол от органа по безопасност и здраве при работа относно документирането на предоставянето на ЛПС.
✅ Да осигурим копие от списъка на ЛПС в склада за лични предпазни средства, така че лицето, което има ангажименти по предоставянето им, да може да следи спазването на периодичността.
Ако се разчита само на поискване от работника, то в някакъв момент може да се окаже, че определеният в списъка срок е надвишен.
✅ Да се извършват периодични проверки за състоянието на личните предпазни средства.
Това е добър момент не само да се изземат износените и повредените, но и да се види в какво състояние като цяло са ЛПС. Възможно е да се окаже, че сме определили кратки срокове и по естествен път те са станали по-големи, но в списъка това не е отразено.
📹 Вижте и това наше видео, в което коментираме 5 от най-често срещаните ситуации, свързани с осигуряването и контрола на личните предпазни средства и как могат да се объркат нещата:
- Списъкът не е актуален.
- Лицата, които предоставят ЛПС, не разполагат със списъка или не го разбират
- Ръководителите не разполагат със списъка
- Всеки индивидуално подава заявка за ново ЛПС
- Разчита се на работещите да преценяват какво им е необходимо и кога
📖 ОЩЕ ПО ТЕМАТА: |
📙 Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА Ръководства за организация на осигуряването и използването на ЛПС с образци на фирмени документи |
Здравейте,
А погрешно ли е срока за ползване на работни обувки и работни дрехи да бъде до Износване?
Не съм видял в Наредба да има срок за износване на работни обувки и работни дрехи.
Както пише и в статията „работодателят е този, който определя срока на износване“.
До момента не се сещам да сме имали сигнали за създадени проблеми от контролните органи при определен срок „до износване“, но обикновено такъв се поставя за ЛПС за еднократна употреба като еднократни ръкавици или прахови маски.
Ако сте посочили такъв „срок“, то тогава вижте на какви срокове извършвате задължителните периодични проверки, за да можете да покажете, че има адекватен контрол.