ОБУЧЕНИЕ ПО ЗБУТ ЗА НАПРЕДНАЛИ: 15-16 МАЙ 2025 г., СОФИЯ

Мускулно–скелетни смущения в резултат от работата

Photo of author
външен източник *
No comments

Най-честата причина за свързани с труда заболявания в Европа са мускулно-скелетните смущения (МСС) . Почти 24 % от работещите в държавите – членки на Европейския съюз съобщават за болки в гърба, а 22 % се оплакват от болки в мускулите.

Какво означава мускулно-скелетни смущения

Свързаните с работата мускулно-скелетни смущения представляват увреждания на телесни структури (мускули, стави, сухожилия, нерви, кости) и на локалното кръвообращение, причинени или засилени главно вследствие на трудовата дейност и въздействието на непосредствената работна среда.

По-голямата част от МСС са кумулативни смущения и възникват след многократно въздействие на работно натоварване с висока или ниска интензивност в продължение на дълъг период от време. Към групата на МСС могат да бъдат причислени също така остри травми, например фрактури, причинени от злополука.

МСС засягат предимно гърба, шията, раменете и горните крайници, но могат да обхванат и долните крайници. Някои от МСС, например синдрома на карпалния тунел в китката, могат да се определят с точност поради добре обособените признаци и симптоми.

Други не са така характерни поради наличието единствено на болка или дискомфорт, без ясни признаци на конкретни смущения. Това все пак не означава, че симптомите не съществуват.

МСС могат да се характеризират с епизодични смущения, защото болката често изчезва и се появява отново няколко месеца или година по-късно. Някои мускулно-скелетни смущения  обаче са постоянни или необратими.

Източници на риск за мускулно–скелетни смущения на работното място

Мускулно-скелетни смущения в резултат от работата с компютър

Рисковете за развитие на мускулно-скелетни увреждания на работното място са свързани с:

  • Ръчно повдигане и пренасяне на тежести
  • Неудобна работна поза и работни движения
  • Продължителна седяща поза и работа с компютър
  • Често повтарящи се / репетитивни движения
  • Приложение на мускулна сила
  • Директно механично налягане върху тъканите
  • Вибрации
  • Охлаждащ микроклимат

Фактори, които могат да допринесат за по-бързото развитие на мускулно-скелетните увреждания са стреса и индивидуални характеристики като пол, възраст, двигателна активност и др.

Ръчната работа с тежести като рисков фактор за мускулно-скелетни смущения

Мускулно-скелетни смущения в резултат на ръчна работа ст ежести

Рискът от мускулно-скелетни увреждания се увеличава при вдигане, носене, бутане и дърпане на тежести, ако масата е:

  • Твърде голяма – тежест с маса 25-30 кг е твърде тежка за повечето хора, особено ако с тежестта се работи по няколко пъти в рамките на един час.
  • Твърде обемиста  – основно правило при вдигането и носенето е тежестта да се държи възможно най-близо до средата на основната й част. За да може да държи обемиста тежест близо до тялото си, работникът трябва да разтваря ръцете си така, че да може да я обхване и задължи.

Мускулите на ръцете не могат дапроизведат толкова сила при протягане и разтваряне на ръцете, колкото при събрани ръце. По този начин, при разтваряне на ръцете и задържане на голяма, обемиста тежест, мускулите се изморяват по-бързо.

Когато една тежест се обгръща трудно, това може да доведе до изплъзване и внезапно движение на предмета. С ръкавици обгръщането обикновено става по-трудно, отколкото с голи ръце.

Тежестта за работника се намалява, ако предметите са снабдени с дръжки или ако работникът използва помощни средства за задържане (например, при носене на материал във вид на плочи).

  • Ако съдържанието се движи, ако не е балансирано е не е стабилно – При небалансирани предмети е трудно да се придържа центърът на тежестта близо до средата на тялото. Това води до неравномерно натоварване на мускулите, всяко внезапно движение на тежестта може да накара работника да загуби равновесие и да падне.

Когато съдържанието е нестабилно или се движи, както е с течностите, това води до неравномерно натоварване на мускулите, всяко внезапно движение на тежестта може да накара работника да загуби равновесие и да падне.

  • Тежестта е разположена така, че може да се борави само с протегнати ръце или като се наведе или се изкриви тялото – При вдигане с протегнати напред ръце се иска повече мускулна сила. Гръбнакът е уязвим за травми, ако по време на вдигане тялото е сгънато или изкривено.
  • Ако тежестта е с остри ръбове или формата на материала може да причини травми на работниците, особено при сблъскване.

В Наредба № 16 от 31 май 1999 г. за физиологични норми и правила за ръчни работи с тежести са поставени следните изисквания с цел намаляване на риска при ръчна работа с тежести:

  • Предотвратяване необходимостта от ръчно боравене с тежести от страна на работниците;
  • Вземане на подходящи организационни мерки за намаляване на риска, ако физическата работа не може да се избегне;
  • Необходимо е да се обезпечи работниците да получават адекватна информация относно масата на тежестта, центъра на
    тежестта или за най-тежката страна, когато даден пакет е с неравномерно разпределение на тежестта;
  • Необходимо е да се обезпечи подходящо обучение и точна информация относно правилния начин за боравене с тежести.

 

📖 ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

📙 Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА Ръководство за управление на риска при ръчна работа с тежести
🔗 Продължително седене – защо и как да се раздвижим

Вашият коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.