На всяка манджа – магданоз

Ето, пак дойде пролетта и колкото да ни радва със затопляне на времето, нека не забравяме, че това е и периодът на „пролетната умора” – организмът ни е „поотслабнал” през зимните месеци, поомързеливил се е и в резултат сме се сдобили с отслабване на имунната система.

Най-лесният начин е да започнем да се тъпчем с витамини, но нека не забравяме, че прекомерната им употреба няма оздравителен ефект, напротив – започват да минават „транзит” през тялото ни без никакъв ефект.

Освен това, тялото ни ще „забрави“, как да усвоява витамините от храната или казано по друг начин „мозъкът спира да се грижи за това, което не се използва“. В случая – уникалното умение на нашия организъм да извлича необходимото от храната.

Естествено, храната трябва да е разнообразна и витаминна.

Затова ще се опитам да ви дам няколко съвета, обръщайки се на помощ към билките. Първо – по-добре е да си приготвяме сами отварите, не да прибягваме до удобните търговски варианти на таблетки или капсули.

Второ – освен билките да се обърнем и към някои други продукти, които оказват благотворен ефект върху организма.

Трето – при всяка възможност да включваме и разходка на чист въздух в менюто :)

Чайове за укрепване на имунната система

Нали няма нищо по-хубаво от топъл чай?

  1. Всеизвестната ехинацея – най-полезни са корените.
  2. Жълт кантарион – наземната част, най-добре цветовете.
  3. Лайка – цветовете.
  4. Липа – цветът на това медоносно и ароматно дърво.
  5. Глог – плодовете и листата.
  6. Коприва – листа.
  7. Хибискус или каркаде – цветът.

И още много други – повече или по-малко познати билки, като задължително гарнираме чая с лъжица ароматен мед. Само не го слагайте докато чаят е много горещ – губи част от ценните си свойства.

От храните да не забравяме да обогатим пролетната си трапеза освен със „зеленото” (между другото за разнообразие към копривата и спанака можем да включим и броколите – богати са на микроелементи), но и с ядки – орехи, фъстъци, слънчоглед. Е, без да прекаляваме, нали?

И на всяка манджа – магданоз!

Колкото до разходките – е, ако не сте любители на баирите, може поне веднъж в края на седмицата да се разходите до най-близкия парк, като под разходка имам предвид поне 1 час активно ходене пеша сред дърветата.

Надявам се, че така пролетната умора ще е краткотрайна и няма да ни омаломощава тъкмо, когато ни трябва сили, за да се преборваме с нарастващите изисквания на проверяващите :)

Честита пролет!

📖 ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

📙 Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА Презентация „Физиологични режими на труд и почивка“
🔗 Без пролетна умора през пролетта
🔗 Как да включим работниците в дейностите по безопасност и здраве

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.