Съгласно Закона за здравословни и безопасни условия на труд, представителите на работещите в комитета и групата по условия на труд трябва да бъдат избрани от общо събрание на работниците и служителите в предприятието по реда на чл. 6 от Кодекса на труда.
В тази статия ще разгледаме по-подробно изискванията за общо събрание и възможността изборът на представителите да бъде направен на събрание на пълномощниците.
Как се прави общо събрание на работниците и служителите
Общото събрание на работниците и служителите в едно предприятие се състои от всички работници и служители в предприятието.
То може да бъде свикано от работодателя, от ръководството на синдикална организация, както и по инициатива на една десета от работниците и служителите от предприятието.
За да бъде редовно общото събрание, на на него трябва да присъстват повече от половината от работниците и служителите.
Изборът на представители на работещите в комитета или групата по условия на труд е легитимен, ако те са определени с обикновено мнозинство от присъстващите или с други думи повече от половината присъстващи.
Документите, с които доказвате изпълнение на изискванията за учредяване на комитет или група по условия на труда са:
- заповед/покана от работодателя за свикване на общо събрание;
- протокол от общото събрание.
Вижте повече в нашите статии:
✅ Образци на всички необходими документи, свързани с КУТ и ГУТ са налични в ЗБУТ Норми и практика.
Събрание на пълномощниците
Когато поради конкретните условия, при които се осъществява дейността на предприятието и се полага трудът на работниците и служителите, не е възможно функционирането на общо събрание, т.е. неговото функциониране в пълен състав, може да се създаде събрание на пълномощниците.
Във всички случаи тези обстоятелства са конкретни и свързани с особеностите на дейността на отделното предприятие.
Те възпрепятстват или затрудняват провеждането на общо събрание, защото наличието им води до невъзможност всички работници и служители да присъстват на него по едно и също време, на едно и също място и др.
Когато такива причини съществуват, то работниците и служителите или работодателят може да прецени за целесъобразно вместо да се създава общо събрание на работниците и служителите, да се съзададе събрание на пълномощниците.
Инициативата за създаване на събрание на пълномощниците, което да работи вместо общо събрание на работниците и служителите, може да бъде както на работодателя, така и на работниците и служителите.
То се състои от представители на работниците и служителите, избрани за определен срок от общите събрания в структурните звена на предприятието.
В Писмо на МТСП № 26-277 от 07.08.2007 г. е указано, че няма легално определение на понятието „структурно звено“, т.е. в някакъв нормативен акт.
Начинът на обособяване на „структурни звена“ на предприятието, в които ще се избират представителите на работниците и служителите, т.е. пълномощниците, е въпрос, чието решение също зависи от конкретните обстоятелства в предприятието.
Законът не съдържа изискване за едновременно провеждане на общите събрания по „структурни звена“.
Преценката би могла да бъде в зависимост от:
- броя на работниците и служителите и работното им място, където полагат труда си,
- възможностите, времето и мястото, както и другите необходими условия, свързани с организацията и начина на провеждането на общите събрания за избор на пълномощници.
Императивните законови норми са свързани само с изискването за еднаква за цялото предприятие норма на представителство.
Това означава, че пълномощниците се определят на брой работещи, а не на звено.
За събранието на пълномощниците важат същите правила, както при общото събрание – то е редовно, ако на него присъстват повече от половината пълномощници.
➡ Вижте още:
- 10 задължителни теми за обсъждане от КУТ и ГУТ
- Може ли ОБЗР да проведе обучение на КУТ?
- Всичко, което искате да знаете за Инспекция по труда
Работя в предприятие с над 50 работника и имаме филиали из страната с по повече от 5 човека.
1. Имаме КУТ в централата за цялата фирма – трябва ли да имаме и ГУТ във филиалите?
2. Ако не се променят представителите на работниците в КУТ трябва ли на всеки 4 години да се прави събрание и да се преизбират отново?
Здравейте,
1. Да, трябва да имате ГУТ във филиалите.
2. Дали ще се променят или не представителите на работещите ще реши общото събрание.
Здравейте,
Имат ли пълномощниците право да участват в други дейности освен свързани с КУТ, като например:
Избиране на определено КТД?
Намеса в решението на синдикат, чиито пълномощници са по-малка от конкурентния такъв?
Събранието на пълномощниците има същите права като обищото събрание, на практика те го заместват.
Здравейте,
Ние имаме следния случай, заместник председателя на КУТ беше работник от един от отделите в производството, но от скоро е на ръководна позиция ( Началник склад). Въпросът ми е следният, може ли той да остане зам. председател на КУТ или трябва да изберем друг. Според СТМ, няма изискване в закона, в което да пише, че трябва задължитлно зам. председателят на КУТ да е от работниците. Аз съм с убеждението, че след като зам. председателя трябва да е представител на работниците, би трябвало да е не е на ръководна позиция. Ако трябва да избрем друг зам. председател, моля да ми кажете и къде точно в законите е изписано това.
Благодаря ви предварително!
Здравейте,
По смисъла на ЗЗБУТ говорим за представител на работещите (не на работниците), а работещ е всяко наето лице, независимо на каква длъжност и йерархично ниво.
В този смисъл заместник-председателят все още си е работещ, неговият избор си е легитимен и мандатът му тече.
Напомням, че съгласно Чл. 28а. , ал. 2 от ЗЗБУТ предсрочно прекратяване на 4-годишния мандат може да има, само ако това се поиска най-малко от една трета от общия брой на работещите в предприятието и след това от повече от една втора от присъстващите на общото събрание.
В нашето предприятие имаме така наречения централен КУТ в който има представители на отделните звена и които работят на различни места в странатаи то сменяеме. До сега сме нямали проблеми . Така работим повече от 16 год.
Здравейте,
Щом имате представители от различните звена от различни места в страната – значи всичко е наред, направили сте го точно както трябва да бъде (поне в частта да е за цялото предприятие, за останалото – нямам информация:)
Бихте ли уточнили какво имате предвид – не сте съгласна с нещо написано от мен в предишния ми коментар ли?
Здравейте,
първо бих искала да посоча, че дори отделните структурни звена да са над 50 човека, задължението е за изграждане на ГУТ в тях, а КУТ е по желание. Това не освобождава от изграждане на централен КУТ за цялото дружество. По отношение на процедурата – тя изисква общо събрание на всички работещи. Тогава и е по-добре да се прибегне до събрание на пълномощниците. За следващата седмица (28.02-04.03) съм предвидила да напиша по-подробна статия относно учредяването на КУТ, надявам се, че тя ще даде отговор на въпроса Ви.
Относно учредяването на КУТ в Дружества с много стуктерни звена из страната които неса самостоятелни юрудически лица. Въпросами е;
1.След като в структорните звена са изградени КУТ, тъйкато броят на работниците и служителите в тях е над 50 човека трябвали да се изгради централен КУТ за цялото Дружество?
2.Ако това се налага да има централно изграден КУТ ,то каква процедура трябва да се проведе за избиране на представители от работодателя и представителите на работниците и служителите?