Може би си мислите, че изискването за обучение за работа с диизоцианати не се отнася за вашата фирма? Прочетете внимателно следващите редове и може да промените виждането си.
Проблемът
Диизоцианатите са кожни и респираторни сенсибилизатори (астмогени), които имат потенциал да причинят професионална астма и професионални кожни заболявания — алергични реакции.
Те могат да предизвикат промяна в дихателните пътища на хората („състояние на свръхчувствителност“). След като белите дробове станат свръхчувствителни, по-нататъшната експозиция на съответното вещество, дори при доста ниски равнища, може да предизвика астма.
Проучванията показват, че диизоцианатите са една от най-често срещаните причини за професионална астма, като броят на годишните случаи на заболеваемост в ЕС е над 5000 (някои проучвания посочват стойности над 7000).
Според оценките на експерти изложени на диизоцианати са около 4,2 милиона работници, а работа с диизоцианати има в над 2,4 милиона фирми в ЕС, като по-голямата част от тях са микропредприятия или малки и средни предприятия.
Изискване за обучение за работа с диизоцианати
Изискването за обучение за работа с диизоцианати ще намерите в т. 74 на приложение XVII към Регламент (ЕО) № 1907/2006 (REACH), което бе допълнено с РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2020/1149 от 3 август 2020 година за изменение на приложение XVII към Регламент (ЕО) № 1907/2006 отношение на диизоцианати.
В него се казва, че:
работодателят или самостоятелно заетото лице гарантира, че промишлените или професионалните потребители успешно са завършили обучение относно безопасното използване на диизоцианати преди употреба на веществата или смесите.
Обучението за работа с диизоцианати е задължително за:
|
Обучението се подновява поне веднъж на всеки пет години.
Регламентът изисква обучението да се проведе от „експерт по здравословни и безопасни условия на труд, придобил своята компетентност в рамките на съответно професионално
обучение„.
Контрол по изпълнението на изискването на регламента извършват съответните Регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ).
Дали сте в обхвата на изискването?
Ползвали ли сте някога полиуретанова пяна или полиуретаново лепило вкъщи? В онези малките опаковки? Това означава, че сте работили с продукт, съдържащ диизоцианати.
Използват ли вашите общи работници или работници по поддръжка подобни материали? Това означава, че попадат в обхвата на задължителното обучение.
Строителство
Строителството е един от най-засегнатите сектори. Полиуретановите продукти се използват под формата на малки опаковки, в грундове и лепила за подови настилки, за подови покрития (онези хубави полиуретанови саморазливни замазки или хидроизолации) и полиуретанови уплътнители.
Полиуретанови смоли се използват за затваряне на пукнатини в замазка и запълване на фуги, за залепване на метални шини, профили и ъгли, за инжекционна хидроизолация.
Модерният начин за топло и хидроизолация пък е пръскането с полиуретанова пяна – покриви, подпокривни пространства, мазета, стени и пр.
Защо се работи по начина, който виждате на снимката, дори в жегата? Именно заради експозицията на диизоцианати.
Работниците в производството на строителни материали за изолация като полиуретанови пени или изолационни плоскости също са изложени на риска от контакт с диизоцианати.
Впрочем, техническите ръководители и бригадирите на работниците, използващи посочените продукти, също трябва да се обучат, тъй като те „упражняват надзор“.
Ремонт на автомобили
В конкретния случай най-вече можем да си говорим за процеса на „разкрасяване“ на автомобилите, защото за боядисване се използват двукомпонентни бои с втвърдител на основата на изоцианат (или смес от изоцианати и ароматни разтворители).
Ето защо още преди години в брошура от европейската кампания за опасни вещества при ремонт на автомобили виждаме тази картинка – тя е свързана с експозицията на диизоцианати:
Производство на полиуретанова пяна
Ако сте минавали през процеса на закупуване на нов матрак, вероятно сте изчели всичко за видовете дунапрен и мемори пяна, от които са направени матраците.
Разбира се, крайният продукт вече е безопасен, защото реакцията е завършила, но заетите в производството им подлежат на обучение заради риска от експозиция на диизоцианати.
Полиуретанова пяна се използва и в изолацията на бойлери и хладилници. От мека полиуретанова пяна се правят седалките за автомобили.
Други приложения
- Диизоцианати се използват в добива – при пълнене на гуми с двукомпонентна смес от полиуретанова пяна, пръскане на земни и пластови повърхности и инжектиране на пукнатини.
- Производство на мебели.
- Заваряване на тръби, облицовани с полиуретанови пени. Това може да доведе до разпадане на пяната и освобождаване на изоцианати.
- Производство на изделия от полиуретанов каучук.
Не трябва да се забравя и промишлената употреба на полиуретанови лепила. Със сигурност нашия списък не е всеобхватен, но
най-лесният начин да разберете дали попадате в обхвата на изискването за задължително обучение
е да погледнете етикетите и информационните листове за безопасност.
На етикета ще видите предупреждение: EUH204 Съдържа изоцианати. Може да причини алергична реакция.
Същото ще намерите и в раздел 2 на информационния лист за безопасност.
Ще има и задължителния текст (задължително се поставя на етикета, някои производители го включват и в информационния лист за безопасност):
Считано от 24 август 2023 г. се изисква подходящо обучение, преди да се пристъпи към промишлена или професионална употреба.
В някои информационни листове производителят е включил подробна информация за изискванията за обучение в раздел 15.
Задължителна програма на обучението
В приложението има и посочена задължителна програма. Тя е разделена на три части в зависимост от дейностите, съответно нивото на риска от експозиция на диизоцианати.
Например задължителното за всички базово ниво изисква работещите с диизоцианати да бъдат запознари с:
- химия на диизоцианати;
- опасност от токсичност (включително остра токсичност);
- експозиция на диизоцианати;
- гранични стойности за професионална експозиция;
- как може да се развие сенсибилизация;
- миризма като индикация за опасност;
- значение на нестабилността за риска;
- вискозитет, температура и молекулно тегло на диизоцианати;
- лична хигиена;
- необходими лични предпазни средства, включително практически указания за тяхното правилно използване и техните ограничения;
- риск от контакт с кожата и излагане чрез вдишване;
- риск във връзка с използвания процес на нанасяне;
- схема за защита на кожата и дихателните пътища;
- вентилация;
- почистване, изтичания, поддържане;
- изхвърляне на празни опаковки;
- защитата на случайно присъстващи лица;
- идентифициране на критичните стъпки на обработката;
- специфични системи с национални кодове (ако е приложимо);
- безопасност на поведението;
Как може да обучите вашите работници?
Регламентът дава възможност обучението да се проведе както присъствено, така и онлайн.
Доставчикът на продукта, който съдържа диизоцианати, е длъжен да ви предостави материали за провеждане на обучението или да ви насочи към място, където да може да бъде проведено обучението. За съжаление това се случва рядко.
Лесният начинС нас и нашите обучения всичко протича лесно. Можете да ползвате акто онлайн вариант, така и да проведен дистанционно обучение през ZOOM. Вижте повече: 💻 Онлайн обучение за безопасна работа с диизоцианати. 🗣 Присъствено обучение на място при вас или дистанционно през ZOOМ/Teams. |
👨💻 ОНЛАЙН ОБУЧЕНИЯ ЗА ОПАСНИ ВЕЩЕСТВА | |
![]() |
![]() |