ОБУЧЕНИЕ ПО ЗБУТ ЗА НАПРЕДНАЛИ: 15-16 МАЙ 2025 г., СОФИЯ

Задължения на работодателя за обучение за ръчна работа с тежести

Photo of author
д-р инж. Деяна Илиева
2 comments

Изискванията за обучение за ръчна работа с тежести са в няколко нормативни акта, които ще разгледаме в настоящата статия.

Съгласно чл. 6, ал.2 от Наредба № 16 от 31.05.1999 г. за физиологични норми и правила за ръчна работа с тежести

„Работодателят осигурява на работещите обучение и инструктаж за правилните начини за ръчна работа с тежести, включващи вдигане, преместване, носене, поставяне, разтоварване, подреждане на различните видове тежести, и информация за рисковете, на които са изложени, ако работата с тежести не се изпълнява правилно.“

Може ли да минете само с инструкции?

Инструкцията за ръчна работа с тежести или правилата за извършване на ръчни товарно-разтоварни работи са само едни от мерките, които трябва да бъдат предприети. Те са база за извършване на инструктажа или обучението.

Само наличието на такива инструкции и запознаването с тях не е достатъчно да докаже, че работодателят си е свършил работата.

Затова отделете малко време – дали с допълване на инструктажа на работното място с обучение или пък с отделно специализирано обучение, то това ше бъде ваше решение. Важното е да има целенасочена работа в тази посока.

Съдебна практика относно обучение за ръчна работа с тежести

На 23.02.2010 г. в гр. Варна началник производствена дейност и отговорник за дейността БЗР в предприятието нарежда на работници на дружеството да пренесат и складират пакети с учебници в помещение, което се явявало ново за тях работно място.

Подът на това помещение бил частично изграден от стиропорни плоскости с недостатъчна якост, без на тази част от пода да има поставени предпазни парапети, указващи знаци и табели за наличието и местоположението.

В резултат една от работничките пропада през пода. Резултатът е смърт.

Управителят на дружеството и началник производствена дейност за признати за виновни за причиняване на смърт поради немарливо изпълнение на правно регламентирана дейност.

Нарушенията, описани в делото, поради което са признати за виновни, включват освен други изисквания и:

При осъществяване на дейността за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд работодателят е длъжен да не допуска до местата, където съществува сериозна или специфична опасност за здравето и живота, лица, които не са подходящо обучени, инструктирани и екипирани (чл. 16., ал. 1, т. 7).

Обучение при товарно-разтоварни работи

Подобно на Наредба 16/1999 г., Наредба № 12 от 30 декември 2005 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на товарно-разтоварни работи също поставя конкретни условия за провеждане на обучение. В чл. 6, ал. 1 и 2 се посочва, че:

„Работодателят организира провеждането на инструктаж на работещите и на всички други лица, които могат да бъдат застрашени, по правилата за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд при извършване товарно-разтоварни работи.“

Ако не виждате тук думичката „обучение“, то в ал. 2 вече е казано, че инструктажът и обучението включват и:

  • правилните и безопасните начини и техники за извършване на товарно-разтоварни работи;
  • въпросите, свързани с безопасното провеждане на конкретната товарно-разтоварна работа.

Освен това, в чл. 5 има и изискване да се разработят и утвърдят „разбираемо написани за работещите правила за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд при извършване на товарно-разтоварни работи“.

Съгласно наредбата тези правила трябва да бъдат поставени на видни места в близост до местата на извършване на товарно-разтоварни работи и се използват „при провеждане на обучението и инструктажа на работещите„.

📖 ПОЛЕЗНО ОТ ЗБУТ НОРМИ И ПРАКТИКА

✅ Всеки годишен абонат на ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА има постоянен достъп до подготвеното от нас видео обучение “Ръчна работа с тежести”.

След преминаване на обучението се получава удостоверение.

Годишните абонати на ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА получават още и право на едно безплатно онлайн обучение от предлаганите от нас и безплатно участие в провежданите от нас онлайн обучения на живо с издаване на удостоверение на двама участника.

ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ

Вашият коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 мнения за “Задължения на работодателя за обучение за ръчна работа с тежести”

  1. Здравейте,
    съгласно чл. 6, ал.2 от Наредба № 16 от 31 май 1999 г. за физиологични норми и правила за ръчна работа с тежести, а именно:
    „Работодателят осигурява на работещите обучение и инструктаж за правилните начини за ръчна работа с тежести, включващи вдигане, преместване, носене, поставяне, разтоварване, подреждане на различните видове тежести, и информация за рисковете, на които са изложени, ако работата с тежести не се изпълнява правилно.“

    Въпросът ми е: Има ли регламентирана периодичност за провеждането му при организирането на групово обучение за ръчна работа с тежести на работещите?

    Последно групово обучение на около 20 човека е проведено през 2020г. от СТМ, а след този период на всички новопостъпили, изложени на работа с тежести запознаваме с правилата при началния инструктаж и при обучение и инструктаж на работното място.

    Отговор
    • Здравейте,
      Няма регламентирана периодичност на това обучение. Според мен правилно сте въвели обучението като част от допълване на инструктажа на работното място с обучение.

      Отговор