В тази статия даваме отговор на въпроса възможно ли длъжностното лице по безопасност и здраве при работа да проведе обучение на КУТ или е задължително да се ползват услугите на външна фирма за обучението на Комитета по условия на труд.
Кой може да проведе обучение на КУТ
Често ни задават въпроса дали е възможно да не се наема външна фирма за провеждане на първоначално или ежегодно обучение на членовете на Комитета или Групата по условия на труд, а обучението да се проведе от органа по безопасност и здраве при работа.
Изискванията за обучение на КУТ и ГУТ са описани в Наредба № 4 от 3.11.1998 г. за обучението на представителите в комитетите и групите по условия на труд в предприятията и Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж.
И в двете наредби са посочени почти идентични описания кой може да организира и провежда обучение на представителите в КУТ/ГУТ.
В чл. 15, ал. 2 на Наредба 4 се казва, че
„работодателите самостоятелно или в съдружие могат да организират и провеждат обучението на своите представители при спазване на всички изисквания на тази наредба„.
В чл. 8 на Наредба РД-07-2/16.12.2009 г. отново се потвърждава възможността обучението по безопасност и здраве при работа да се проведе от работодателя при спазване изискванията на наредбата.
От тази гледна точка
Органът по безопасност и здраве при работа във фирмата може да проведе първоначалното или ежегодно обучение на КУТ, но все пак трябва да бъдат спазени още няколко условия, посочени в двете наредби. |
Ето кои са тези условия:
За обучение на КУТ е необходимо образование
Както знаем, за да изпълняваш функциите на орган за безопасност и здраве при работа се изисква да имаш подходящо образование, но ЗЗБУТ не посочва образователна степен.
За да може да проведе обучение на КУТ, обаче, длъжностното лице по чл. 24 от ЗЗБУТ трябва да има образователно-квалификационна степен не по-ниска от „бакалавър“ съгласно Закона за висшето образование.
Останалата част от изискването към обучаващия е да притежава професионални познания и опит в областта на здравословните и безопасните условия на труд, но това би трябвало да е спазено що се отнася до ОБЗР.
Необходимо е да се допълни, че е допустимо с колективен трудов договор могат да се определят и други специфични изисквания към обучаващите лица. „Други“ означава допълнителни. Работодателят или който и да е друг няма право да не изпълни нормативно изискване.
За обучението на КУТ трябва да има програма
Програмата трябва да е писмена и утвърдена от работодателя.
Ще напомним, че за първоначално обучение на КУТ и ГУТ има задължителна програма от 10 теми, а продължителността на обучението е не по-малко от 30 учабни часа.
Изисквания към програмата на обучението има и в Наредба РД-07-2/16.12.2009 г. Например, тя трябва да съдържа информация за реда и условията за проверка на знанията и оценяване при завършване на обучението.
В Наредба 4/1998 г. има препоръки относно съдържанието на програмата за ежегодно обучение на КУТ/ГУТ
Работодателят трябва да определи реда и начина за документиране на обучението
(чл. 9, ал. 1 на Наредба РД-07-2/16.12.2009 г.).
Това означава, че в програмата, в специална заповед или пък в заповедта/документа, с който се определят видовете обучения трябва да е посочено как ще се документира обучението – с протокол, издаване на удостоверение или по друг начин.
Напомняме, че специално за обучението на КУТ/ГУТ се изисква работодателят със заповед да определи поименно представителите, които ще бъдат обучавани, периода и начина за провеждане на обучението.
Остава въпроса: Ако ОБЗР е член на Комитета или Групата по условия на труд, няма ли той да остане необучен, след като е обучителя?
Тук е момента да напомним за изключението, което поставя Наредба 4, а именно
„длъжностните лица за организиране изпълнението на дейностите, свързани със защитата и профилактиката на професионалните рискове в предприятията, като участници в комитетите по условия на труд не подлежат на обучение по тази наредба„.
📖 АКО ПРЕДПОЧИТАТЕ ДРУГ НАЧИН: |
Ако, все пак, предпочитате обучението да бъде проведено по друг начин, то можете да разгледате нашата групова оферта за онлайн обучение на КУТ, при която полчуавате прогресивно намаляване на цената и можете сами да съставите програма на обучението. |
Здравейте, колеги!
Да, според член 15, алинея 2: „Работодателите самостоятелно или в съдружие могат да организират и провеждат обучението на своите представители при спазване на всички изисквания на тази наредба.“
Едни от изисквания на тази наредба обаче са:
1. В член 15, алинея 1: Обучението на представителите се организира и провежда от:
1. търговски дружества и еднолични търговци, регистрирани по българското законодателство, в предмета на дейност на които е включено обучение; Това означава, че в предмета на дейност на този работодател трябва да е включено „обучение“.
2. организации и звена, създадени по силата на правителствен или ведомствен акт, който предвижда обучение в предмета на дейността им;
3. центрове и звена за обучение към национално представителните организации на работниците и на служителите и на работодателите.
2. В член 15, алинея 3: Лицата по ал. 1 еднократно уведомяват писмено съответната областна инспекция по труда за намерението си да извършват обучение по тази наредба. Кой работодател, който сам си провежда обучението го е направил?
3. В член 17, алинея 1: Търговски дружества, еднолични търговци, организации, центрове, звена и работодатели по чл. 15, провели обучение по тази наредба:
1. представят ежегодно до 31 януари в областната инспекция по труда отчет за дейността си в обхват съгласно приложение № 3. Кой работодател, който сам си провежда обучението го е направил?
Ние провеждаме такива обучения, регистрирани сме в ДИТ – Варна през 2009 година, и всяка година сме си подавали отчетите.
Приятен ден!
инж. Ивайло Гаджемов
Здравейте, инж. Гаджемов,
1. Все пак това са две отделни алинеи – в първата се коментират външни организации, които могат да провеждат обучение и за търговски дружества и еднолични търговци се изисква да има обучение в предмета на дейност, а във втората алинея са работодателите.
2. Обърнете внимание, че изискването на чл. 15, ал. 3 се отнася само до лицата по ал. 1, т.е. външните организации.
3. Благодаря за чудесното допълнение за още едно изискване, което трявба да бъде спазено от работодателя – чл. 17. Ще допълня статията.
Изброяването в този член на всички, обаче, само показва, че в чл. 15 всяка алинея се отнася до конкретно лице и изискванията са към него, т.е. не можем да приложим изискванията на ал. 1 и ал. 3 към работодалите, които са в ал. 2.
И накрая – ние също имаме регистрация в ДИТ – София още от 2012-а година и спазваме изискванията :)