Полага ли се работно облекло и очила за работа с компютър по време на майчинство

Относно работното облекло

Съгласно Наредбата за безплатното работно и униформено облекло такова се осигурява на работниците и служителите от предприятията от материалната и нематериалната сфера, когато условията на работа налагат да се запази личното им облекло.

Работното облекло се предоставя за ползване по време на изпълнение на трудовите задължения.

В периода, когато се ползва отпуск по майчинство, служителката не е на работа и не изпълнява служебните си задължения, следователно няма право на безплатно работно облекло.

Относно очила за работа с компютър

Необходимо е първо да споменем, че широко използваната фраза „предпазни очила“ не е точна и не съществува като понятие в нормативната база по отношение работата с видеодисплей.

Може да се говори за „защитни очила“ при дейности като заваряване, с опасност от изхвръкване и попадане в очите на частици материал, работа с лазери и подобни.

По смисъла на §1, т.2 от допълнителните разпоредби на Наредба №7 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи “лице, работещо с видеодисплей е всеки работещ, който обичайно работи с видеодисплей не по-малко от половината от установеното за него работно време”.

Ако е налице това условие, работодателят осигурява за своя сметка средства за корекция на зрението на работещия за работата му с видеодисплей , ако са предписани от специалист по очни болести при прегледите, извършени по чл.9, ал. 1 на Наредбата.

За времето, през което се ползва отпуск по майчинство не са изпълнени тези условия, следователно на служителка в отпуска по майчинство не се полагат очила поради работа с компютър.

Ето и отговора в рубриката „Въпроси и отговори“ на МТСП:

❓Въпрос: На местоработата си получавам пари за облекло и за очила за работа с компютър. Сега съм в майчинство и естествено не ги получавам. Тъй като ще имам скоро натрупана отпуска за 3 години и ще си я взема за този период на платен отпуск ще ми се полагат ли средства за облекло и очила?

➡ Отговор:  Уважаема госпожо Петрова, От запитването Ви не става ясно на какво основание Ви се полага облекло – дали сте държавен служител и ползвате правото по чл. 40, ал.1 от Закона за държавния служител или получавате работно, униформено или представително облекло на друго основание.

За работниците и служителите, които работят по трудово правоотношение се прилага Наредбата за безплатното работно и униформено облекло – НБРУО (ДВ. бр.9 от 28 Януари 2011г.). Съгласно наредбата, работното и/или униформеното облекло се предоставя на работника или служителя в готов вид в деня на постъпването му на работа (чл. 8, ал.2 от НБРУО) и не се допуска заменянето на работно и/или униформено облекло с пари (чл. 8, ал. 4 НБРУО). Разпоредбата е императивна и не предвижда изключения.

В случай че получавате облекло по този ред, следва да имате предвид, че срокът на износването му се определя от работодателя и започва да тече от деня на предоставянето му на работника или служителя и при отсъствие на работника или служителя за период повече от 3 месеца, работодателят може да удължи срока на износване на работното и/или униформеното облекло (чл. 9 от НБРУО).

По отношение на втората част от запитването Ви, бихме желали да Ви уведомим, че основните изисквания, които следва да изпълняват работодателите и работещите при работа с видеодисплеи, са определени с Наредба № 7 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи (обн., ДВ, бр. 70 от 26.08.2005).

Във връзка с определението за лице, работещо с видеодисплей в § 1, т.2 от наредбата, считаме, че за периода на продължително отсъствие от работа на съответното лице отпада задължението на работодателя за осигуряване на прегледи и средства за корекция на зрението по чл. 9. /ДК/

📖 ОЩЕ МАТЕРИАЛИ В ПОМОЩ ПО ТЕМАТА:

Често задавани въпроси при работа с компютър + бонус видео 

Каква е разликата между работно облекло и специално работно облекло

✅ Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА Процедура по осигуряване на лични предпазни средства – указания и образци на фирмени документи

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.