5 правила за защита на пешеходците при работа с електрокари и мотокари

Злополуките с електрокари и мотокари са често явление и за съжаление понякога завършват със смърт на пешеходци около тях. Поради тази причина в няколко нормативни актва има изрични изисквания, с които се осигурява безопасност не само за водачите, но и за всеки, който може да се намира в близост до работната зона на кара.

Тези пет правила са само част от добрите практики, чрез които ще намалите вероятността от инциденти, но те могат да спасят човешки живот. Но те не са само пожелателни практики, а задължителни за всеки работодател и ние ще ви посочим какво нормативно изискван стои зад всяко от тези правила.

1. Дръжте хората извън работната зона

Дръжте хората извън работната зона

Нормативно напомняне: чл. 36 (1) от Наредба № 10 от 7.12.2004 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с електрокари и мотокари

Чл. 36. (1) За предотвратяване на достъпа на пешеходци в работната зона на кара се предприемат съответните организационни мерки.
(2) Когато е необходимо присъствието на работещи в работната зона на кара, се предприемат необходимите мерки за тяхната безопасност.

Когато е възможно, не допускайте никакъв друг персонал в зоните, където се използва карът. Ако трябва да има тяхно присъствие, е необходимо да се обърне специално внимание на мотокариста за правилата за защита на работещите около него, а на останалите да се разяснят безопасните зони и изисквания за поведение.

Ако трябва да присъстват други хора по изключение, поставете човек, чиято работа е да държи хората далече от движещите се кари.

2. Маркирайте транспортните коридори

Нормативно изискване: чл. 51 от Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване.

Пътните маршрути се означават и маркират, поддържат и контролират съгласно установените изисквания.

Обозначете транспортните коридори на кара и ги маркирайте ясно, така че да бъдат освободени от препятствия. Поддържайте настилката равна и суха. Уверете се, че всички зони, през които минава карът, са нормални и равни.

Изисквания за начина, по който да бъдат маркирани транспортните маршрути са в Приложение №5 към Наредба № РД-07/8 от 20 декември 2008 г. за минималните изисквания за знаци и сигнали за безопасност и/или здраве при работа. Изисква се маршрутите на превозните средства да са ясно определени посредством непрекъснати линии в ясно видим цвят –  бял или жълт. Вижте ощe какви изисквания има за подова цветна маркировка.

3. Осигурете адекватно осветление

Нормативно изискване: чл. 34 от Наредба № 10 от 7.12.2004 г.

На места с недостатъчна осветеност се използват електрокари и мотокари, снабдени с осветление, подходящо за извършваната работа, с оглед безопасността на работещите.

Безопасната работа изисква добре осветени транспортни кориди дори, така че пешеходците и препятствията да се виждат лесно. Използвайте предните фарове, задните фарове или други подходящи светлини.

Не забравяйте, че с възрастта зрението на човека започва по -трудно да се адаптира от светло към тъкмно и обратното. Осигурете равномерно осветление навсякъде. Има изисквания към осветлението и на външни зони в предприятия. Вижте още как се променят зрението и слуха след 50-годишна възраст.

4. Планирайте работните маршрути

Планирайте работните маршрути

Преди да използвате кари, планирайте работните маршрути и процедури и обсъдете детайлите с всички заинтересовани лица от персонала.

Нормативно напомняне:
Чл. 11. Във всяко предприятие се разработват конкретни правила за движение на карите на територията на предприятието, товаро-разтоварните площадки и складовете.

В наредбата няма изрични указания или изисквания какво трябва да съдържат тези конкретни правила за движение на карите. В ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА ще намерите подготвен от нас опримерен образец на Правила за движение на карите на територията на предприятието.

5. Поставете ограничения на скоростта

Поставете подходящи ограничения на скоростта на територията на вашата компания и поставете знаци, които са ясно видими.

Нормативно изискване: Чл. 17, ал. 2 от Наредба № 12 от 30.12.2005 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на товарно-разтоварни работи.

За регулиране на движението се поставят и използват установените знаци, сигнали и маркировка.

Какво ограничение на скоростта ще бъде приложено, зависи от условията на работа и обстановката.

Например, в предприятията от черната и цветната металургия има конкретно нормативно изискване: Скоростта за движение в цеховете е до 10 km/h, в тесни места при врати, преходи, завиване, пресичане на релсови пътища, по рампи и естакади – до 3 km/h, и по заводските улици (извън цеховете) – до 20 km/h.

Вижте още няколко идеи за осигуряване на безопасност при работа с електрокари и мотокари, свързани със скоростта и не само.

 

👌🏻 Лесно със ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА: Ако не искате да пропуснете нещо и искате по-лесно да осигурите правилната организация и изпълнение на нормативните изисквания, то просто можете да използвате разработената от нас процедура за организация на безопасната работа с електрокари и мотокари с указания стъпка по стъпка и образци на фирмени документи.

👌🏻 За нашето онлайн обучение на ръководителите и провеждащите инструктажи имаме разработен модул за безопасност при работа с кари. Вижте повече за онлайн обучението.

 

За изготвяне на статията са използвани материали на Кларк.

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

4 мнения за “5 правила за защита на пешеходците при работа с електрокари и мотокари”

  1. Благодаря за полезната статия!

    Зная за един инцидент, който завършва със смърт, понеже лицето, което е управлявало мотокара е било неправоспособно, а лицето, което е ударено от този мотокар не е чувало добре, за да се
    предпази навреме от идващата машина.

    Отговор
    • Извинявам се за черния хумор, ама тази злополука ме подсети за един виц:

      Пътува един господин в самолет. Седящият до него по едно време почва да се оплаква:
      – Да знаеш голям карък съм, където и да тръгна, все ме сполетяват разни работи… я колата ще катастрофира, влакът ще дерайлира, автобусът ще се счупи… голям карък съм.
      В този момент стюардесата обявява по уредбата:
      – Уважаеми пътници, самолетът се повреди, падаме над океана. На всеки ще бъде раздадена по една спасителна жилетка и свирка с топчe, да плашите акулите като паднете във водата!
      Каръкът:
      – Ето, видя ли, сега ще ми се падне я свирка без топче, я глуха акула..

      При описаната злополука и свирката без топче, и акулата глуха… :)

      Отговор