Подбрали сме за вас два отговора на въпроси, свързани с инструктажи и отговорите, които са дадени от представител на Министерство на труда и социалната политика в тяхната рубрика „Въпроси и отговори“.
Въпросите и отговорите се публикуват без промяна в съдържанието.
Относно ежедневни инструктажи
Във връзка с чл.15, ал.1 от Наредба № РД – 07 – 2 от 16,12,2009, трябва ли да се провежда ежедневен инструктаж на работещите с лепила в обувното производство и на чистачките работещи с почистващи препарати.
Отговор
Посочените в чл.15, ал.1 на Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, опасни химични вещества и препарати са определени в §1, т.6 на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и препарати.
Съгласно цитирания закон,опасните химични вещества и препарати се класифицират съгласно физичните и химичните им свойства като експлозивни, оксидиращи, запалими, токсични, корозивни, дразнещи, сенсибилизиращи и канцерогенни. Ако лепилата, които се използват във Вашата фирма, се отнасят към една или повече от изброените категории химични вещества и препарати, провеждането на ежедневен интруктаж е задължителен.
Почистващите препарати за хигиенни цели не са обект на разглеждане в Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009г и не са категоризирани като опасни, съгласно Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и препарати.
Коментар на Otgovori.Info: Последната част н а отговора е некоректна. Всъщност, повечето препарати за хигиенни цели са на основата на белина (натриев хипохлорит), натриева основа или солна киселина и на техните опаковки са поставени предупреждаващи знаци и са използвани специални фрази. Често те се класифицират като дразнещи за кожата, корозивни или алергизиращи. |
Относно програмите за инструктаж
За кой вид инструктаж се изисква програма за неговото провеждане, съгл. изискванията на новата наредба /ДВ,бр.102 от 2009 г./? Във фирмата провеждаме всичките видове инструктажи по наредбата.
Отговор:
Съгласно чл.2, ал.2, т.3 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работното място на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, работодателят следва да определя програма за провежане на обучението и/или инструктажа.
Тъй като инсруктажите по безопасна и здравословна работа имат за цел да дадат на работника или служителя практически указания за безопасното изпълнения на трудовата дейност, както и да ги запознае с конкретните условия на работа, работодателят трябва писмено да определи програмата, съгласно която ще се провеждат различните видове инструктажи.
В тази връзка и с оглед различното предназначение на всеки от инструктажите, програмите, съгласно, които ще се провежда начален, на работното място, периодичен, ежедневен и извънреден инструктаж, следва да бъдат различни.
📖 ОЩЕ ПО ТЕМАТА: |
📙 Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА Пълно ръководство за организация, провеждане и документиране на инструктажите с образци на фирмени документи |
Здравейте,
няма изискване за издаване на удостоверение от институция, дори няма изискване обучението на органа по БЗР и лицата провеждащи инструктажи да бъде документирано чрез издаване на удостоверение. Съгласно Наредба РД-07-2 „Обучението по безопасност и здраве при работа се документира по ред и начин, определени от работодателя“, т.е. възможно е това да стане и с протокол, ако работодателят определи така.
Съгласно Наредба РД-07-2/16.12.2009 г. Чл. 8. (1) Обучението по безопасност и здраве при работа може да се проведе и от работодателите при спазване изискванията на наредбата.
Изискванията са следните:
– обучението да е поне 6 учебни часа;
– да има писмено утвърдена от работодателя програма за обучението;
– обучението да се проведе от лице/лица с образователно-квалификационна степен не по-ниска от „бакалавър“ съгласно Закона за висшето образование, притежаващи професионални познания и опит в областта на здравословните и безопасните условия на труд;
В случая по информацията, която ми давате, единствената пречка би могла да бъде, ако човекът с висше образование “Здраве и безопасност” няма опит, което би противоречало на изискванията.
Здравейте, Честита Нова 2013г.
Имам въпрос относно Обучението по безопасност и здраве при работа на лицето орган БЗР и провеждащи инструктажи. Имаме назначен човек с висше образование „Здраве и безопасност“ на стаж по програма от БТ. Колегата твърди, че неможе да извърши обучението, а трябвало да бъде от институция заради удостоверението което се издава като документ за дл.лице. В крайна сметка ако наистина може да се извърши от него ще се спетят финансови средства. Благодаря
Здравейте,
съгласно Чл. 16. (1) т. 3 на Наредбата при промяна на работното място се провежда извънреден инструктаж.
Ако обаче сте прекратили договора на служителя и сте го назначили отново, тогава той е новоназначен работещ и подлежи на начален инструктаж и инструктаж на работното място.
Не забравяйте, че за проведения извънреден инструктаж трябва да има налична утвърдена от работодателя програма със съответното съдържание.
Здравейте, искам да попитам при промяна на длъжност и съответно преместване на ново работно място какви инструктажи и обучения трябва да се извършат на работника? Новата длъжност е свързана с обслужване на машини и съоръжения, но лицето е било на тази длъжност преди около 1 година. Нужно ли е да се проведе отново обучение на работното място и допускане до самостоятелна работа или провеждането на извънреден инстуктаж е достатъчно?
По отношение на опасните химични вещества вече се сблъсках и с „щури“ предписания от страна на Инспекцията по труда.
В предписание въпросните господа са определили CaCl2 като ОХВ!?
А всъшност CaCl2 е регистриран е като хранителна добавка Е-509. Да но кой да прочете преди да пише?
Същото е и с PVC – то, и то е ОХВ, само дето тука някой полуграмотен химик се е объркал с винил хлорида! Смях ….