Работата с преносими стълби е често срещана и в същото време поради подценяването й (всеки си има вкъщи стълба) изключително често се стига до трудови злополуки и то с тежки последици.
Нормативни актове за безопасна работа с преносими стълби
В старото ни законодателство сме имали специална наредба за безопасна работа с преносими стълби, но днес изискванията са разхвърляни в няколко нормативни акта и въвеждат европейските рамкови изисквания за безопасност.
На първо място, основните изисквания за безопасна употреба на преносими стълби се намират в Глава шеста, Раздел III на Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за ЗБУТ на работните места и при използване на работното оборудване
Разделът е със заглавието „Специфични изисквания при използването на стълбите“ и въвежда изискванията на Директива 2001/45/ЕО на ЕП и на Съвета от 27 юни 2001 година.
В Наредба № 2 от 22.03. 2004 г. за минималните изисквания за ЗБУТ при извършване на строителни и монтажни работи донякъде повтарят тези в нардба 7/1999 г., като има и някои допълнителни изисквания, които можем да приложим и при употреба.
И в двете наредби изискванията изглеждат някак нахвърляни, поради което тук сме ги систематизирали в няколко раздела за по-лесно разбиране.
Нормативни изисквания за подбор на стълбите
В чл. 215 има две изисквания за подбор на стълбата преди употреба:
- „Стълбите се подбират по вид и размер така, че да са удобни и безопасни при използването им.“
- „Стълбите за достъп са с необходимата дължина и се издигат над платформата за достъп така, че да осигуряват здраво захващане на работещите, които ги използват, освен когато са взети други мерки за осигуряване на здраво захващане.“
За съжаление няма конкретни изисквания, например от какъв клас да бъдат стълбите, например – за професионална употреба, а не за домашна.
Основната част на раздела в Наредба 7/1999 г. е свързана с безопасната работа с преносими стълби. Можем да систематизираме изискванията по следния начин:
Нормативни изисквания за позициониране на стълбата
В наредбите, в които има изисквания за безопасна работа с преносими стълби, е отделено специално внимание на позиционирането на стълбите:
- Стълбите се поставят по безопасен начин, гарантиращ тяхната стабилност и непозволяващ отместването им по време на използването им.
- Стълбите се поставят спрямо зоната на обслужване така, че работата да се извършва удобно и безопасно.
- Стълбите не се поставят на пешеходни пътеки, съобщителни пътища, до незаключени врати, отварящи се към стълбата, и други места, където могат да бъдат блъснати или съборени от преминаващи хора или превозни средства. Ако това изискване не може да бъде спазено, се предприемат мерки като ограждане, предупредителни надписи и табели, организиране на охрана и др.
- Преносимите стълби се опират на стабилна, устойчива, с подходящи размери и неподвижна основа така, че стъпалата да останат в хоризонтално положение. Неизпълнението на това изискване е една от основните причини за падане от стълби.
- Еднораменните стълби в работно положение се поставят с наклон спрямо хоризонталната равнина от 70° до 75° (разстоянието от основата на стълбата до вертикалната линия, спусната от горната опора, е равно на 1/3 до 1/4 от разстоянието от основата на стълбата до горната опора) с цел предотвратяване на нежелано преместване (подхлъзване) на опорите.
- При силно хлъзгав под и в случаите, в които е невъзможно осигуряването на единичните стълби против плъзгане и обръщане, вместо единични стълби се употребяват двураменни стълби или стълби с площадка. Когато тези мерки не могат да се приложат, единичните стълби се осигуряват срещу подхлъзване чрез придържане от човек пред стълбата или встрани от нея.
- Единични стълби с дължина по-голяма от 3 m се закрепват срещу обръщане назад или встрани независимо от броя на качванията или времето на използването им.
При използване на единични стълби с дължина, по-голяма от 5 m, се вземат мерки срещу деформиране (подпиране в средата и др.).
- Висящите стълби се закрепват по безопасен начин, непозволяващ люлеещи движения.
- Висящите метални стълби с дължина над 5 m се оборудват с предпазни метални обръчи с вертикални връзки помежду им.
- Приплъзването на опорите на преносимите стълби по време на използване се предотвратява чрез закрепване на страничните им греди при или в близост до горните и/или долните им краища чрез приспособление срещу приплъзване или чрез друго равностойно по ефективност приспособление.
Изисквания при изкачване и слизане по стълби
Най-честите инциденти при работа със стълби са именно при изкачване и слизане. Проучванията показват, че инцидентите се случват най-често на първите няколко стъпала (при качване или слизане).
Ето и какви са конкретните нормативни изисквания за дизайна на стълбите:
- Изкачването на работещите по стълби на височина, по-голяма от 10 m, се допуска при условие, че стълбите са съоръжени с площадки за отдих, разположени във височина на разстояние не по-голямо от 10 m.
- Когато стълбите служат за достъп до площадка с много работещи или има интензивно движение по тях, се използват отделни стълби за изкачване и слизане.
- Стълбите се използват така, че работещите да могат по всяко време да се захващат здраво и да имат здрава опора. Ръчното пренасяне на товар по стълба не трябва да препятства постоянното сигурно захващане на ползващите я.
Изискванията за безопасна работа с преносими стълби към работещите са следните:
- Не се допуска пренасяне на товари при движение по стълба освен когато е невъзможно или нецелесъобразно пренасянето им по други, по-безопасни начини – чрез въже, подемни устройства, директно подаване от ръка на ръка и др.
- Не се допуска движение и работа по стълби, когато стъпалата им са покрити с вещества или материали, улесняващи подхлъзването.
🚩 Виж Въпросник за самоконтрол на Инспекция по труда „Преносими стълби“ |
Забрани при работа със стълби
В чл. 215з. са описани забрани при работа със стълби, които директно касаят лицата, които ги използват. Препоръчваме тези забрани да бъдат част от вашата инструкция за безопасна работа с преносими стълби.
- удължаване (наставяне) на единични или двойни преносими стълби освен в случаите, когато това е предвидено от производителя;
- използване в работно положение на двураменни стълби, както и на такива с площадки като единични;
- преместване на стълба с работещ или предмети, намиращи се на нея;
- преместване на двураменна стълба с неприбрани рамена или чрез усилието на намиращия се на нея работещ;
- заставане върху стълба на един крак, като другият виси встрани или е стъпил върху друг предмет;
- стоене под стълба, на която се работи;
- поставяне и оставяне на инструменти и др. на стъпалата на стълбата;
- подхвърляне на ръчни електрически инструменти, продукти и др. на лице, намиращо се на стълба;
- стълбата да има за долна и/или горна опорна точка стъпало;
- подпиране на единична стълба в наклонено встрани положение;
- заемане от лицето, извършващо работна операция от стълба, на положения, които могат да я изведат от положение на равновесие.
В наредба 2/2004 г. се посочва още, че е забранено да се пренасят товари, по-тежки от 0,2 kN (20 кг), а при удължени стълби чрез наставяне – от 0,1 kN (10 кг).
🔗 Инструкция за безопасна работа с преносими изтеглящо опорни стълби 🔗 Инструкция за безопасна работа с преносими стълби |
Кои са най-честите причини за злополуки с преносими стълби
Четирите най-чести причини за падане от стълби са:
- Нестабилност, подхлъзване или падане на стълбата
- Счупване на стълба
- Подхлъзване на работещия на стълбата
- Протягане извън зоната на обсег
Нестабилност, подхлъзване или падане на стълбата
За да не се стига до падане поради нестабилна стълба или падане заедно със стълбата, преди да започнем работа, трябва да се уверим, че тя е поставена на стабилна и равна основа и е добре укрепена.
Ако използваме стълба в коридор, в близост до незаключени врати и други места, където може да бъде блъсната или съборена от преминаващи хора или превозни средства, е необходимо да вземем мерки за предотвратяване изблъскането на стълбата чрез ограждане, предупредителни надписи и табели, организиране на охрана и др.
Правилното поставяне на еднораменна стълба по правилото на лакътя (заставайки “ребром” до стълбата от страната на изкачване и поставяйки свита ръка в хоризонтално положение, лакътят да опира в стълбата) ще предотврати плъзването й надолу или обръщането й.
Счупване на стълба
Мерките, които можем да предприемем, за да предотвратим падане вследствие на счупване на стълба за свързани с нейната изправност, правилно съхранение и използване, например:
- Да предпазваме преносимите метални стълби от корозия, като нанасяме предпазно покритие един път годишно.
- Да съхраняваме преносимите стълби по начин, който ги предпазва от механични повреди и неблагоприятни атмосферни условия.
- Преди започване на работа да проверяваме за дефекти.
- Преди използване да тестваме стълбата на статично натоварване 1,2 kN (122 кг.), приложено към едно стъпало, намиращо се в средата стълбата.
- Да не превишаваме максимално допустимите стойности на носимост на стълбата.
- Никога да не използваме дървена преносима стълба с наличие на пукнатини.
- Да не удължаваме стълба, ако това не е предвидено от производителя.
- Ако използваме единична стълба с дължина, по-голяма от 5 m, да вземем мерки срещу деформиране (например чрез подпиране в средата).
- Да използваме стълби, които съответстват по дължина и конструкция на височината на работното място.
Преди всяко ползване е необходимо да направим оглед за пукнатини, сцепване, нащърбявания, изкривявания, корозия и липсващи части.
Подхлъзване на работещия на стълбата
За да се предпазим от това е необходимо да следваме следните правила за безопасна работа с преносими стълби:
- Да носим противоплъзгащи обувки, почистени от кал и др.
- Да не се качваме през две стъпала.
- Никога да не оставяме инструменти или материали на стъпалата на стълбата.
- Никога да не използваме мокри, омаслени или обледенени стълби.
- Ако работим на височина по-голяма от 3 м. от основата на стълбата, задължително трябва да използваме предпазен колан, закрепен към здрава и сигурна конструкция.
- Никога не трябва да заставаме върху стълба на един крак, докато другият виси встрани или е стъпил върху друг предмет.
Протягане извън зоната на обсег
За да не загубим равновесие докато работим на стълба, е необходимо да правим следното:
- Да спазваме правилото за „трите опорни точки”.
- Да държим тялото си центрирано на стълбата („токата на колана“ да не излиза извън рамките на страниците)
- Ако искаме да достигнем до определена точка, която е извън зоната на нашия обхват, да не се накланяме странично, а да преместим стълбата. Никога не трябва да се протягаме на повече от една ръка разстояние.
- Да не подхвърляме ръчни електрически инструменти и др. на лице, намиращо се на стълба.
👉 В Пълното Ръководство за организация на безопасната работа с преносими стълби. ще намерите още:
|
Има ли максимална височина на работа от сам човек на висока стълба?
Вероятно под „сам“ имат предвид без друг човек, който да „подпира“ стълбата?
По принцип втори човек се изисква само, ако не могат да се приложат мерките по чл. 215в, ал. 1 от Наредба 7/1999 г.
При работа от стълба на височина по-голяма от 3 m от основата на стълбата лицето, трябва да е закрепено с предпазен колан.
В Наредба 2/2004 г. за СМР има забрана за използване на „преносими стълби за извършване на работи по стени и тавани на височина, по-голяма от 3,5 m“
И в двта случая нама значение има ли втори човек или не.
Здравейте,
Живея в панелен блок на последния етаж. Заварили са ми пред входната врата железна стълба която води до тавана. Въпроса ми е следният:
Тази стълба нормално ли е да е заварена пред вратата ми и как ще си вкарам някакви мебели ако се наложи? Какво „казва“ закона по този въпрос?
Здравейте, госпожо Мицова,
За съжаление не познавам стандартите за жилищни сгради и не мога да отговоря на въпроса Ви.
Трябва ли да има стикер на стълбата в който да са вписани някакви технически прегледи. В информацията по горе не видях наредба, която да ни задължава да извършваме техн.проверка на определен период от време и как да се документира тя. На някой по професионални стълби фабрично има залепен стикер, който се попълва всяка година, като техн.преглед(без изпитване, само визуален). Въпроса ми е дали има наредба която да ни задължи да извършваме техн.проверка и да я документираме.
Здравейте,
Актуалните нормативни актове не поставят изисквания за конкретна периодичност на проверки и тяхното документиране. Правят се такива като добра практика с цел да се изпълни изискването да се използват само изправни стълби.
Има ли, максимална височина на работа, при работата с преносима стълба?
Здравейте,
В Наредба № 2 от 22.03. 2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи има забрана за използване на преносими стълби за извършване на работи по стени и тавани на височина, по-голяма от 3,5 m.
За други видове работи в нормативната база няма поставени забрани.
Може ли да се използва метална стълба в електрическа уредба с напрежение над 1000 волта?
Здравейте,
В Правилник за безопасност при работа в неелектрически уредби на електрически и топлофикационни централи и по топлопреносни мрежи и хидротехнически съоръжения, в чл. 182. пише, че основните и допълнителните електрозащитни средства, които се използват при напрежение над 1000 V, са посочени в табл. 4.“
Съответно, в таблицата, в колоната „Основни електрозащитни средства“ са вписани и изолиращите стълби, което означава, че е задължително да се използват такива и не може да се използват метални стълби.