Жеги – да припомним правилата за работа на открито

Работата на открито е особено характерна за строително-монтажните дейности. Ето защо законодателят е определил специални изисквания, посочени в Наредба 2 от 2004 г.

Например в чл.50 ал. 1 от тази наредба е регламентирано, че извършването на строителни и монтажни работи на открито се преустановява при наличието на неблагоприятни климатични условия.

Също така, работодателят е длъжен да предприеме допълнителни мерки за защита на работещите на открити работни места, като техническият ръководител на обекта прекратява работата на открито и извежда всички лица от строителната площадка, строежа или съответното работно място, когато има сериозна и непосредствена опасност за здравето или живота или когато са налице условия, които изискват спиране на работа.

При която и да е дейности, свързана с работа на открито при неблагоприятни климатични условия,  работодателят е задължен да осигури здравословни и безопасни условия на труд за работещите хора.

Една от препоръчваните от Инспекция по труда мерки е промяната на режима на работното време.

Съгласувано с Комитетите и групите по условия на труд и Службите по трудова медицина, работодателят може да въведе работно време, разделено на две части и почивка за хранене с оглед намаляване въздействието на неблагоприятните климатични условия, при условие, че не се нарушава междудневната почивка от 12 часа (съгласно чл. 139 от Кодекса на труда).

Режим на труд и почивка

При среднодневна температура под +10 градуса C и над +30 градуса C е необходимо да се регламентира продължителността на работа на открито чрез разработването на рационален режим на труд и почивка, разработен от Служба по трудова медицина или специалисти по трудова медицина.

Други подходящи мерки са преместването на работата на места без достъп на пряка слънчева светлина, например в приземни етажи и осигуряване на разхладителни напитки и течности.

Непълнолетни лица

Работодателите следва да полагат особени грижи за работещите непълнолетни лица. Законодателят е установил забрана за работа на непълнолетни лица при температура на въздуха в помещение под +18 градуса C и над +25 градуса C, като се допуска температура на въздуха до +28 градуса в случаите, когато температурата на външния въздух е над +25 градуса.

Забранена е работа на открито от непълнолетни лица под – 10 градуса и над + 30 градуса.

Мерки при работа на открито при високи температури съгласно Наредба РД-07-3 за микроклимата

  1. създаване на подходяща организация на работния процес и/или работното време, вкл. осигуряване на почивки с подходяща честота и продължителност;
  2. създаване на подходяща организация на работните места;
  3. осигуряване на колективни средства за защита, например навеси;
  4. осигуряване на подходящи лични предпазни средства, в т.ч. специално работно облекло съгласно Наредба № 3 от 2001 г. за минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето на работещите при използване на лични предпазни средства на работното място (обн., ДВ, бр. 46 от 2001 г.; изм. и доп., бр. 40 от 2008 г.);
  5. осигуряване на места за почивка с подходящи условия за възстановяване на топлинния баланс на организма;
  6. достатъчно количество питейна вода, както и студени напитки и други течности за възстановяване на водно­солевия и топлинния баланс на организма;
  7. осигуряване на наблюдение или средства за комуникация за работещите на открито на изолирани работни места;
  8. осигуряване на долекарска и първа медицинска помощ, както и подходящо транспортиране на работещите с внезапно влошено здравословно състояние за оказване на медицинска помощ.

За да перземин кои мерки са подходящи и необходими,  при извършване на оценяването са използвани данни, свързани с:

  • категорията на работа
  • използваните лични предпазни средства за намаляване на риска
  • лични предпазни средства, които могат да нарушат нормалната адаптация на организма към климатичните условия. Например, специално работно облекло за защита при заваряване може да създаде проблем при извършване на дейността на открито през летния период.

Всички фактори, свързани с оценката на риска при работа на открито и как да я направим стъпка по стъпка ще научите от нашето ръководство в ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА ↓

Ръководство за оценка на риска при работа на открито

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.