ОБУЧЕНИЕ ПО ЗБУТ ЗА НАПРЕДНАЛИ: 15-16 МАЙ 2025 г., СОФИЯ

Задължения на работодателя при работа на открито при високи температури

Photo of author
д-р инж. Деяна Илиева
3 comments

При която и да е дейност, свързана с работа на открито при високи температури работодателят е задължен да осигури здравословни и безопасни условия на труд.

Инспекция по труда ежегодно в началото на сезона напомня на работодателите за необходимостта от предприемане на мерки – нека да видим кои са те.

Режим на труд и почивка при работа на открито при високи температури

При работа на открито при високи температури работодателят е длъжен да създаде подходяща организация на работното време като се осигурят почивки с подходяща честота и продължителност.

Това изискване е в Наредба № РД-07-3 от 18.07.2014 г. за минималните изисквания за микроклимата на работните места.

Целта е чрез въвеждане на регламентирани почивки по време на работа, използвани в изградени за целта закрити помещения (навеси или климатизирани помещения) да се намали продължителността на работата на открито при високи температури.

Не забравяйте, че разликата между външната температура и температурата на помещението не трябва да надхвърля 10оС, а когато външната температура надхвърли 40оС, подходящата температура в помещението е между 25оС и 28оС.

Необходимостта от въвеждане на режим на труд и почивка задължително се обсъжда в Комитета/Групата по условия на труд, а самият режим се разработва от специалист по трудова медицина.

Въведеният физиологичен режим на труд и почивка може да е свързан и с промяна на работното време чрез разделяне на две или три части, като се спазват изискванията на чл. 139 от Кодекса на труда.

☑ Вижте статията Какво трябва да знаем за физиологичните режими на труд и почивка

Спиране на работата при опасно високи температури

Работата на открито трябва да бъде спряна, ако за областта е обявен код „оранжево“ или „червено“ за опасно високи температури или гръмотевични бури, ако същите създават заплаха за живота и здравето на работещите и за безопасното изпълнение на трудовата дейност.

Изключения от това изискване има само в следните случаи:

  1. за извършване на работа във връзка с отбраната на страната;
  2. за предотвратяване на бедствия и аварии и за овладяване и преодоляване на последиците от тях;
  3. за извършване на неотложни обществено необходими работи по възстановяване на водоснабдяването, електроснабдяването, отоплението, канализацията, транспорта и съобщителните връзки и оказване на медицинска помощ.

Достатъчно количество питейна вода

При работа на открито при високи температури рабодателят трябва да осигури достатъчно количество питейна вода, както и студени напитки и други течности за възстановяване на водно­солевия и топлинния баланс на организма.

В наредбата не е посочено какво е подходящото количество и е препоръчително това да се обсъди в Комитета/Групата по условия на труд.

Колко вода да се приема, когато се работи на открито при високи температури?

Тук няма единно мнение дори в света на учените. Защото загубата на телесната вода се определя от много фактори – колко пот се отделя и какво е работното облекло?

Започне ли да се усеща жажда, това означава, че е загубен 1% от телесната вода. Загубата на 2% води до усещане на умора и дори до проблеми със сърдечносъдовата система.

Поради това е препоръчително е да се изпиват около 300-400 ml вода на всеки час при работа на открито. Добре е да се изпият 200-300 ml преди започване на работата на открито.

Нека не забравяме, че принципно и други течности допринасят за оводняването на организма – сокове, мляко, супи, чай. Ако хапвате пресни зеленчуци и плодове, те също допринасят за доброто оводняване на организма.

Вижте и това видео, в което д-р Евстатиева обяснява как да разберем дали пием достатъчно вода.

 

Осигуряване на долекарска и първа медицинска помощ

При работа на открито при високи температури работодателят трябва да осигури първа помощ и подходящо транспортиране на работещите с внезапно влошено здравословно състояние за оказване на медицинска помощ.

В тази връзка в Наредба № 2 от 22.03. 2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи изрично се изисква да има определено място за оказване на първа помощ и по всяко време на обекта да има обучени лица за оказване на първа помощ.

✅ Вижте нашето предложение за онлайн обучение за първа долекарска помощ

Безплатна храна и добавки

На работещите при среднодневни температури под +10оС през повече от половината от максимално установеното с Кодекса на труда и специфична организация на труда се осигурява безплатна храна и/или добавки за дните, в които работят при тези условия.

Вижте повече за задължението на работодателя за осигуряване на безплатна храна

Допълнителен платен годишен отпуск

Право на допълнителен платен годишен отпуск имат работници и служители, които извършват работи на открито не по-малко от половината от установената с Кодекса на труда нормална продължителност на работното време при среднодневни температури над 30 °С.

Размерът на допълнителния платен годишен отпуск не може да бъде по-малко от 5 работни дни, при условие че работникът или служителят е работил при тези условия в рамките на една календарна година.

В България нямаме целогодишно температури над 30 °С и следва отпускът да се преизчисли, като се проведат консултации с Комитета/Групата по условия на труд и службата по трудова медицина.

Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА ↓

👌🏻 Това са само някои от нормативните изисквания, свързани с работа на открито. Освен в споменатите вече нормативни актове, има и други, които изискват мерки. Най-лесният начин да сте сигурни, че сте ги изпълнили, е като използвате нашия чек-лист с нормативни изисквания и указания за изпълнението им при работа на открито.

📑 За лесно въвеждане на мерки имаме и готов образец на Заповед за прилагане на мерки при работа на открито при високи температури

 

Вашият коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 мнения за “Задължения на работодателя при работа на открито при високи температури”

  1. Няма нищо подобно в НКЖИ! Там цари пълно безхаберие за здравето и живота на хората! Няма дори вода при тези екстремни температури!

    Отговор
  2. Здравейте, Таня,
    относно каските – да, след изтичане на срока на годност, те би трябвало да се бракуват и да е сигурно, че няма да бъдат използвани от някого, дори за лични цели.
    Даил при работа на мост при поддръжка на железния път трябва да се използват каски определяте Вие въз основа на оценката на риска.

    Отговор
  3. Здравейте,
    Интересува ме как би следвало да се опреля срока на употреба на ЛПС? И по специално на каските ако по сертификат срока е 5 години- означава ли че след 5 година подлежат на бракуване? При работа на мост при поддръжна на железния път необходимо ли е използване на каски?
    Съгласно изискванията за осигуряване на безплатна храна по Наредба №11- необходимо ли е винаги да се дава превантивно или може на база отчетен месец. Работата на открито необходимо ли е да се доказва при какви температури е извършвана повече от 4 часа */над 30/ и дали отчетноста следва да е поименна и разването да е срещу подпис? Благодаря предварително

    Отговор