Когато заговорим за работа на височина, веднага се сещаме за личните предпазни средства и си представяме човек, опасан със сбруя. Не трябва да забравяме, обаче, че колективните предпазни средства са по-високо в йерархията, осигуряват по-добра защита и контролът е по-лесен.
В тази статия сме описали няколко вида колективни предпазни средства. Те не изчерпват пълното разнообразие от технически решения прилагани в практиката. Освен това, когато се използват, трябва да се съобразят със спецификата на всеки конкретен обект.
Парапети
Парапетите са предпазно съоръжение на всякакъв вид стълби, площадки, балкони, скелета, платформи, преходни мостчета и др., криещи опасност от падане от височина.
Използват се за защита от падане, т.е. подсигуряват работниците, намиращи се в опасна близост до отвори, шахти, контури на покриви и т.н. В строителството могат да се използват временни и постоянни парапети (когато са част от конструкцията).
Важно е да се обърне внимание на мястото на монтиране на парапета, както и за спазване на всички изисквания към конструкцията му – т.е. да е укрепен стабилно, да е преценена носимостта на конструкцията към която е захванат, да има достатъчна височина и всички елементи – бордова дъска, междинни връзки и т.н.
В Наредба 2/2004 за минималните изисквания за ЗБУТ при строителни и монтажни работи срещаме няколко пъти изискване за поставяне на парапети:
|
Най-често парапетите са от три отделни части – две перила (горно и средно) и бордова дъска. В националното законодателство по здраве и безопасност няма поставени конкретни изисквания за височината на парапета.
За отправна точка е подходящо да се използва съответния стандарт – БДС EN ISO 14122-3: Безопасност на машините – постоянен достъп. Част 3: Стълбища, стълби със стъпала и парапет
Съгласно този стандарт височината на горния парапет трябва да бъде между 900 и 1000 мм при стълби и най-малко 1100 мм на площадките за придвижване.
🔗 Ръководство за изискванията на стандарта БДС EN ISO 14122-3 за елементите и размерите на стълбищата, парапетите на места с опасност от падане от височина и парапетите на стълбища |
Осигурителни мрежи
Осигурителните мрежи не предпазват работника от падане, а служат за улавянето му след падане или те подсигуряват мястото на работа, а не работника. Освен това, те служат и за улавяне на падащи предмети.
За осигуряване на най-добра защита монтажът на по-голяма част от конструкцията на мрежата следва да се извърши на земята.
При изграждане на мостове мрежите могат да се монтират по същият начин, а при извършване на възстановителни работи – да се монтират от автовишки, подвижни кранове и др., като работниците, извършващи монтажа трябва да използват лични предпазни средства срещу падане от височина.
Мрежите са приемлив, но не много подходящ способ за обезопасяване на отвори при извършване на строително-монтажни работи.
Някои от правилата за използване на осигурителни мрежи са:
|
Капаци
Капаците се използват за обезопасяване на отвори в пода, покрива или пътеките за преминаване. Капаци трябва да се поставят на всички отвори в работната зона, с изключение на по-широките отвори при които се използват парапети.
Ето и няколко препоръки при обезопасяване на отвори посредством капаци:
- Конструирайте капаците така, че да издържат два пъти най-голямото натоварване, включващо работници, екипировка, инструменти и т.н.
- Ако се използват дървени капаци, трябва да са подсигурени срещу разместване чрез винтове, пирони, скоби и др.
- Маркирайте капаците с ярък надпис.
- Ако капакът е прекалено малък за да побере надпис, оцветете го в ярък цвят известен на работниците като “Внимание! Опасност от пропадане”.
- Ако капакът се поставя на места от където може да премине самоходна или друг вид строителна машина, капакът трябва да може да издържи два пъти максималното осово натоварване на най-голямата машина. При монтиране на капаците да се отчита възможността за риск от спъване.
👉🏻 Вижте още и ръководството „Мерки за защита от падане от височина в строителството„, в което ще намерите обща информация за видовете, за увеличаващите риска фактори и мерките за минимизиране на риска при:
🔗 Падането от височина е най-честата причина за смърт в строителството |
Благодарност за статията , често стават злополуки по време на работа.
Но в повечето фирми на Предпазните средства се гледа пренебрежително.
Интересна статия. Важно е всеки да знае тези неща.