Въпреки, че умея да шофирам нелошо (поне така си мисля аз:), не бих си позволила да давам експертни съвети относно шофирането през зимата. За мен основните мерки са свързани със съобразена скорост, добре подготвен автомобил и повишено внимание.
Сняг все още не виждаме в градовете, но рано сутрин има скрити хлъзгави участъци на много места. Ето защо в тази статия съм събрала за вас съвети от автомобилни експерти представени под формата на въпроси и отговори.
Какво да направим при занасяне в завой?
Това е един от най-лошите възможни сценарии при зимното шофиране – колата да поднесе при навлизане в завоя, това може да се получи, защото сте влезнали в завоя с прекалено висока скорост (обикновенно при колите с предно предаване) или пък в самия завой сте подали повече газ (при колите със задно предаване).
Разбира се водачът не винаги има вина затова, че колата е поднесла. Възможно е настилката, която е изглеждала добре опесъчена на пръв поглед, да се окаже много по-хлъзгава и да “изненада” водачa, който е навлезнал върху нея с по-висока скорост.
Реагирането в такива ситуации обикновенно е продиктувано от инстинктът ни за самосъхранение и води до рязкото набиване на спирачките, като воланът си остава в същото положение. Точно това е силно непрепоръчително!
Първо защото набиването на спирачката до край ще блокира колелата (ако имате ABS няма да ги блокира) и колата ще започне да се движи съвсем без контрол като шейна.
Втората причина поради която трябва да превъзмогнем инстинкта си за самосъхранение, да се “окопитим” и да започнем да действаме адекватно е, че за да спрем занасянето трябва да навием волана в посока обратна на посоката на занасяне. Това е основно правило и зависи както за коли с предно предаване, така и за тези със задно и 4х4.
Следващата стъпка, обаче, е различна за колите с предно предаване – когато колата ви е занесла, тоест задните гуми са изгубили сцепление и задницата се опитва да догони предницата, НЕ трябва да набивате спирачка и да връщате газта, нито пък да натискате съединителя.
Плавно се подава газ, като воланът (както вече казахме) се навива в посока обратна на поднасянето! Така колата се изправя, подаването на газ кара предните гуми да “издърпат” колата от занасянето, а плавното подаване на газ осигурява това да стане постепенно.
Следващото нещо което трябва да се направи е воланът да се изправи, за да може колата отново да продължи да се движи напред, а не отново да поднесе на другата страна, заради ефекта на махалото.
Все пак ако сте поднесли с прекалено голямa скорост е възможно да се наложи да направите няколко корекции като изреждате гореописаните действия, докато си възвърнете изцяло контролът над превозното средство.
Каква е разликата между зимното и лятното управление на автомобила?
Основната разлика е в това, че при управлението на автомобил при зимни условия, всичките маневри трабва да се започват доста по-рано от обичайното.
Винаги когато натискате спирачката, трябва да очаквате блокиране на колелата и съответно занасяне на автомобила. Ако това се случи в завой може да доведе до опасна промяна на траекторията на движение.
Ако през лятото водата на пътя може да доведе до аквапланинг, зимата може да е замръзнала, да има сняг и следователно много е важно да следите пътните условия, които през зимата могат да се променят неочаквано.
Как трабва да се спира при екстремна ситуация на хлъзгав път със или без ABS?
– с ABS:
По принцип, всички производители съветват водачите при спиране на хлъзгав път да натискат педала на спирачката с всичка сила и да оставят всичко останало в ръцете на ABS системата.
Проблемът е в това, че когато сработи ABS, чрез характерното чукане в педала на спирачката създава дискомфорт и объркване в много от водачите, което води до инстинктивно отпускане на педала и съответно увеличаване на спирачния път.
Експертите съветват при хлъзгав път да се спазва по-голяма дистанция и ако се налага спиране, то да става с дозирано усилие на педала, за да се избегне сработването на ABS.
– без ABS
При спиране на хлъзгав път без ABS е необходимо чрез прилаганото усилие върху педала да се имитира работата на ABS. За целта, ако почувствате блокиране на колелата, не трябва да отпускате напълно педала, а съвсем леко да намалите натиска.
Този прийом се използва от всички състезатели, които по принцип изключват ABS системите, защото има ситуации, в които електрониката греши.
Каква е разликата на управление при зимни условия на автомобил с ръчни и такъв с автоматични скорости?
При автомобилите с ръчни скорости, водачът има по-голям набор от маневри за справяне с екстремната ситуация.Основно предимство е възможността за използване на спирачната тяга на двигателя.
Друго предимство е съединителят. Ако при извършване на завой на хлъзгав път автомобилът не слуша волана и започва движение направо, временното изключване на съединителя ще доведе до това автомобилът да зацепи отново и да извърши маневрата.
При автоматиците също е възможно понижаване на предавките чрез ръчния режим или с рязко натискане на газта, но в сравнение с механичните кутии е доста по-неефективно поради бавната реакция, дори при най-съвременните кутии.
Каква е разликата в управлението на автомобили с предно или задно задвижване или такава с задвижване на четирите колела ?
При автомобилите със задно задвижване, всяко съпротивление, което срещат предните колела, даже най-малкото (завиване, буца сняг или киша) може да доведе до пребуксуване на задните гуми, което да доведе до завъртане на автомобила. Причина за това е инерцията на задната ос.
При автомобил с предно предаване, пребоксуването на колелата отпред води до недозавиване на колата и движение направо.
При автомобилите с двойно предаване (4х4), ако се предозира газта се получава нещо средно между горните два случая, първо имаме недозавиване а при подаване на повече газ и завъртане.
Трябва да отбележим, че тези автомобили имат най-сигурно поведение на пътя.
Специалистите съветват, при загуба на управление на автомобил:
- със задно предаване: да се завърти кормилото в посока на занасянето и бързо да се отнеме газта;
- с предно предаване: да се завърти кормилото съвсем малко, колкото да се убере занасянето и после да се върне по посока на движение, като газта не трябва да се отнеме, а дори леко да се додаде, защото в никакъв случай не трябва водещите колела да се оставят без въртящ момент, тъй като това ще доведе до задълбочаване на проблема и пълна неуправляемост;
- с двойно предаване (4х4): да се завърти кормилото съвсем малко, колкото да се обере занасянето, но да остане така и едновременно с това да се отнеме леко газта, но съвсем леко, отново в никакъв случай да се пусне.
А можеше и малко по-грамотно да се напишат тези препоръки. Как да се използват пълният и непълният член се учи в основното училище.
Здравейте, господин Ангелов,
Благодаря Ви за забележката. Моя е грешката, че съм копирала препоръките, без да редактирам. Ще отделя време за това.