На пръв поглед сменната работа не изглежда като фактор, който може да повлияе на нашето здраве и безопасност.
Всъщност работата на смени може да доведе до сериозен здравен риск, породен от редица специфични физиологични и социални проблеми за индивида – започвайки от нарушенията на съня и стигайки до вероятността за сърдечно-съдови заболявания и диабет.
Какви проблеми могат да бъдат в резултат на сменната работа?
Основните физиологичните проблеми са нарушения в денонощните ритми, разстройства на съня и умора. Сменната работа оказва влияние както върху здравното състояние на работещите, така и влияе отрицателно на социалната интеграция.
В резултат се повишаване на заболяемостта и отсъствията от работа, увеличават се инцидентите, трудовите злополуки и текучеството на служителите, повишаване честотата на разводите и др.
Физиологични проблеми в резултат на сменна работа
- Нарушения в денонощната ритмика
- Намаляване на количеството и влошаване качеството на съня
- Умора
Здравни проблеми поради сменна работа
- Сърдечно-съдови заболявания
- Диабет
- Метаболитни заболявания
- Депресии
- Промени в репродуктивните функции
Социални проблеми
- Проблеми в семейството
- Обедняване на социалните контакти
Повишен риск от инциденти при нощни и продължителни смени
Рискът от инциденти е най-висок по време на нощна смяна, последван от този в следобедна смяна. Обърнете внимание, че съгласно някои изследвания вероятността от инцидентни по време на нощната смяна е най-висока за периода 23:00-01:00 h.
Последователните нощни смени също повишават риска от инциденти. След три поредни нощни смени следва рязко повишение на вероятността от злополука, поради което и се препоръчва ограничаване на последователните нощни смени до не повече от 3 броя.
При продължителни работни смени пък се забелязва рязко увеличаване на риска от инциденти след деветия час.
Вижте още: |