През годините са ми задавали различни въпроси, свързани със сроковете на износване, като най-честия въпрос е как да определим срока, но също и „досега давахме обувки на 1 година, може ли да променим срока на 2 години?“
Ето и още един въпрос, който получихме:
❓Бихте ли ни помогнали в разрешаване на следния казус: Какъв е периодът за смяна на работни обувки?
✅ Какво отговорихме:
На първо време, съгласно Наредба № 3 от 19.04.2001 г. за минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето на работещите при използване на лични предпазни средства на работното място работодателят е този, който определя срока на износване (периодът на смяна).
В чл. 17 от наредбата се казва, че за определяне на необходимите ЛПС и сроковете на износване се взема предвид:
- спецификата на работните места;
- възможните опасности;
- резултатите от оценката на риска;
- приложения 1, 2 и 3 на наредбата.
Освен това, преди утвърждаване на списъка на ЛПС, в който задължително се вписва и срокът на износване, работодателят е длъжен да проведе консултации с представителите на синдикалните организации, с представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 от Кодекса на труда, комитета/групата по условия на труд и службата по трудова медицина.
В приложенията на наредбата има примерни необходими лични предпазни средства по дейности, но не и срокове на износване и това е напълно нормално, тъй като има много производители и видове обувки с различни характеристики.
Какъв срок да определим за работните обувки?
Ето няколко фактора, които е необходимо да имаме предвид:
➡ Какъв срок на годност е посочил производителя.
В някои случаи при обществени поръчки, конкурси и подобни, производителят/доставчикът дава гаранция. Гаранцията е различно нещо от срока на износване, посочен от производителя.
При гаранцията, доставчикът на обувките, поема ангажимента да ги поправи или замени при преждевременна повреда.
Срокът на износване е срокът, за който производителят смята, че обувките ще имат своите предпазни свойства като лични предпазни средства.
➡ В каква среда и за какви дейности се използват обувките.
Има разлика в износването дори при различни дейности на един строителен обект, например за дейности на фаза груб строеж и на фаза довършителни работи.
➡ Колко често се използват обувките.
Ако сме предвидили обувки за сервизни работници, на които само един-два пъти месечно се налага да ги използват, то износването ще се случи доста по-бавно.
Вероятно някои от вас ще кажат „Просто ми кажете какъв срок трябва да напиша в списъка, не ми обяснявайте тези неща„.
Ами очевидно няма как да се даде един универсален срок. Информация за всеки от посочените фактори ще ни даде оценката на риска. Затова и от нея ще стане ясно какъв срок на износване е необходимо да определим.
Също така, не се притеснявайте, че ще сгрешите.
Определеният срок на износване не е постоянна величина, т.е. веднъж определили го, не губим правото си да го променяме.
След консултации с комитета/групата по условия на труд и останалите посочени в наредбата лица, можем както да намалим, така и да увеличим срока.
В допълнение, така или иначе работодателят е длъжен по всяко време да осигури използването на изправни лични предпазни средства.
За целта при установяване на повредени лични предпазни средства преди изтичане на срока за износване не по вина на работещия, се съставя протокол и се подменят с нови.
📖 ОЩЕ ПО ТЕМАТА: |
📙 Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА Процедура за изпълнение на нормативните изисквания, свързани с ЛПС + образци на фирмени документи за изпълнение на Наредба 3/2001 г. |