Има ли право службата по трудова медицина да дава становище относно трудоустрояването на лице с решение на ТЕЛК?
През последните месеци колеги търсят помощ от нас във връзка с предписания на контролните органи за издаване на становище от службата по трудова медицина относно получено решение на ТЕЛК за работещ.
Често основният въпрос е: има ли въобще право СТМ да издава становище, след като не е орган на медицинската експертиза и какво всъщност се иска – от СТМ и от работодателя?
Органи на медицинската експертиза
Съгласно чл. 3, ал. 1 на Наредба за медицинската експертиза „експертизата на временната неработоспособност се извършва от лекуващия лекар/лекар по дентална медицина, от лекарските консултативни комисии (ЛКК), от териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) и от Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК).“
Това означава, че предписание за трудоустрояване могат да дават само упоменатите лица и структури. Видно от цитата службата по трудова медицина не е сред тях и не може да дава предписание за трудоустрояване.
В какво се състои становището на СТМ и каква е неговата цел?
На първо място думичката „становище“ трябва да се различи от „предписание“. Тълковният речник указва, че становище означава „Разбиране на определен проблем; мнение, схващане, гледище, позиция, възглед.“
Точно това се явява и становището на службата по трудова медицина – позиция относно това:
- има ли предписание за трудоустрояване от страна на ТЕЛК
- какви са начините за изпълнение на предписанието.
В статията „Кога трудоустрояваме работник с експертно решение от ТЕЛК“ подробно сме разгледали възможните записи в решението на ТЕЛК и сме ги „превели“.
Именно това е първата работа на службата по трудова медицина като консултант по прилагане на нормативните изисквания по здраве и безопасност при работа – да помогне на работодателя с „разчитането“ на решението на ТЕЛК.
С други думи, със своето становище СТМ няма да издаде предписание за трудоустрояване, а просто ще насочи работодателя има ли такова предписание от ТЕЛК/НЕЛК.
Втората част на едно такова становище ще е свързана с препоръки относно начина за извършване на трудоустрояването, ако има предписание за такова.
Ако предписанието е за трудоустрояване на същото работно място, то лекарят от службата по трудова медицина със своите знания може да прецени в какво се изразява заболяването, какво например означава противопоказание „тфт“ (тежък физически труд) и кога точно считаме физическия труд за тежък, както и в кои конкретни задължения има рискове, свързани с противопоказанията.
Въз основа на тези свои знания, лекарят ще даде становище, препоръка как точно да бъдат облекчени условия на работа на лицето, за да бъдат изпълнени предписанията.
Да припомним и конкретния текст относно това задължение на СТМ в Наредба № 3 от 25.01.2008 г. за условията и реда за осъществяване дейността на службите по трудова медицина:
Чл. 13. Службите по трудова медицина разработват препоръки за работодателя за преустройството на работното място, организацията на труда и трудовото натоварване на работещи, които се нуждаят от специална закрила.
Трудоустроените лица ползват специална закрила по реда на Глава петнадесета. СПЕЦИАЛНА ЗАКРИЛА НА НЯКОИ КАТЕГОРИИ РАБОТНИЦИ И СЛУЖИТЕЛИ от Кодекса на труда. Такива също са непълнолетните и жените.
Ако предписанието за трудоустрояване е за преместване на друго работно място (длъжност), то отново лекарят специалист по трудова медицина може да прецени дали някое от местата, определени за лица с намалена работоспособност е подходящо, може ли и как да бъде приспособено за конкретния случай.
Може ли да се използва образеца на заключението за пригодност?
В някои от случаите от контролния орган директно има предписание за издаване на заключение за пригодност по образеца на Приложение № 4 към чл. 11, ал. 5 на Наредба №3/2008 г.
Нормативно основание за това няма, тъй като това заключение се издава само след периодичен медицински преглед, то така се и нарича: „Част Б. Заключение за пригодността на работещия да изпълнява даден вид работа въз основа на условията на труд и заключенията от периодичния медицински преглед:.
От друга страна тази форма на даване на становище – като подредба и начин на представяне на информацията, е подходяща. Тоест наистина от СТМ могат да използват за основа образеца на заключението, за да създадат собствен документ, с който да дадат препоръки относно това има ли предписание за трудоустрояване и как да се изпълни.
📖 ОЩЕ МАТЕРИАЛИ В ПОМОЩ ПО ТЕМАТА: |
📙 Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА Образец на Заповед за трудоустрояване чрез преместване на нова длъжност |
Здравейте,работя като детегледач в цнст смените ми са дневна,нощна 2 почивам ,но на новото решение от телк пише без нощен труд и днес ми звънваха от работа ,че ще ме уволнят имат ли право да ме уволвят,не ме ли пази закона може ли в рамките на 1 ден да ме уволнят без предизвестие има ли вариянт да попълня молба че нощния ми труд не е тежък и не ми застрашава здравето и да остана на работа как да постъпя за да си запазя работата
Здравейте,
Щом има предписание на ТЕЛК да не полагате нощен труд, то нито Вие имате право, нито работодателят Ви има право да Ви допуска да работите нощни смени – не става с декларация.
В случай, че няма подходящо работно място, на което да Ви преместят, то работодателят Ви има право да прекрати трудовото правоотношение на основание чл. 325, ал. 1, т. 9 от Кодекса на труда, който г ласи следното:
чл. 325 (1)Трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие:
…
9. при невъзможност на работника или служителя да изпълнява възложената му работа поради болест, довела до трайно намалена работоспособност, или по здравни противопоказания въз основа на заключение на трудово-експертната лекарска комисия. В този случай прекратяването не се допуска, ако при работодателя има друга работа, подходяща за здравното състояние на работника или служителя и той е съгласен да я заеме;
В този случай не е необходимо предизвестие.
Благодаря Ви много, уважаеми инж. Илиева и д-р Евстатиева, за навременно поднесените ми разяснения!
Приятна работа и успешен ден!