САМО ДО 30 АПРИЛ: -22% ОТСТЪПКА и БОНУСИ на стойност 215 лв в ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА

Съдебна практика: Глоба за неподаване на декларация по чл. 15 ЗЗБУТ

За нарушения, извършени от еднолични търговци, когато това е предвидено в съответния закон, същите се санкционират с административно наказание имуществена санкция.

С Решение № 343 от 10. 01. 2008 година, постановено по НАХД № 289 по описа за 2007г. Х.районен съд е потвърдил Наказателно постановление № 260000000697/ 09. 05. 2007г. на Директора на Дирекция “ ОИТ“- Х., с което за нарушение по чл. 15 от ЗЗБУТ и на основание чл. 413 ал. 2 от КТ на Х.И.Б., като работодател е наложено административно наказание глоба в размер на 1500лв.

Недоволен от така постановеното решение е останал касаторът Х.И.Б., действуваща като едноличен търговец с фирма „Палас- Х.Б.“, който го обжалва в срок с оплаквания за незаконосъобразност.

Не оспорва, че като работодател не е подала декларация по чл. 15 от ЗЗБУТ, но поддържа, че въпреки неподаването й е осигурила безопасни и здравословни условия на труд на работещите и не следва да бъде санкционирана за неизпълнение на задължения за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

Счита, че за неподаването на декларация по чл. 15 от ЗЗБУТ следва да понесе санкция по чл. 413 ал. 1 от КТ, а не административно наказание на основание ал.2 на същата разпоредба.

Какво казва съдът?

На първо място

Работодател не е физическо лице, лицето действащо като едноличен търговец, който е собственик на търговското предприятие, което и било задълженено да подаде декларацията по чл. 15 от ЗЗБУТ.

С други думи – задължение да подаде декларация няма Иван Петров, а ЕТ „Иван Петров“. Инспекция по труда, обаче, санкционира физическото лице.

Задължението по чл. 15 от ЗЗБУТ е на работодателя, като за неизпълнението му отговорността по чл. 413 ал. 2 от КТ се носи също от него.

Съгласно чл. 83 ал. 1 от ЗАНН в предвидените в съответния закон, указ или постановление на Министерския съвет случаи на юридически лица и еднолични търговци може да се налага имуществена санкция за неизпълнение на задължения към държавата при осъществяване на тяхната дейност.

Следователно за нарушения, извършени от еднолични търговци, когато това е предвидено в съответния закон, същите се санкционират с административно наказание имуществена санкция. В случая АНО е наложил незаконосъобразно наказание – глоба, вместо имуществена санкция.

В този смисъл след като административно- наказателното производство се е развило срещу лице, което не е нарушител- Х.Б., в качеството й на физическо лице, вместо срещу ЕТ “ Палас- Х.Б.“, който е работодателя в случая респ. е наложено административно наказание на лице, което не е нарушител, настоящата инстанция счита, че е допуснато нарушение на закона при съставянето на АУАН и при издаването на процесното НП.

Това е достатъчно основание, за да се приеме издаденото НП за незаконосъобразно.

ОТМЕНЯ Решение № 343 от 10. 01. 2008 година на РС- Х., постановено по НАХД № 289 по описа за 2007г на същия съд, вместо което
ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 260000000697/ 09. 05. 2007г, на Директора на Дирекция “ ОИТ“- Х., с което за нарушение по чл. 15 от ЗЗБУТ и на основание чл. 413 ал. 2 от КТ на Х.И.Б. от гр. Х., като работодател е наложено административно наказание глоба в размер на 1500лв.
📖 ОЩЕ МАТЕРИАЛИ В ПОМОЩ ПО ТЕМАТА:

Административни наказания от Инспекция по труда и ред за налагането им
☑ Всичко, което искате да знаете за Инспекция по труда
✅ Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА Всичко за задълженията, попълването и подаването на декларация на чл. 15 от ЗЗБУТ

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Вземете неограничен достъп до всички ресурси в