В тази статия ще ви запознаем с някои от най-тежките инциденти при превоз на експлозивни и взривни материали. Вижте кои са те:
1998 г. Експлозия при транспортиране на експлозив в Онтарио, Канада
|
На 5 август 1998 г. при автомобилен превоз на влекач с контейнер за Валден Онтарио, Канада на 18 тона експлозив за граждански цели след пътен инцидент последвало обръщане и пожар. След 32-37 минути от пожара настъпва експлозия на превозвания експлозив.

Влекачът с контейнера с експлозива се движел в пътен участък с отвесни скали. Водачът се отклонил от пътя, вследствие на което един или два от резервоарите с дизелово гориво се пробиват.
След инцидента вследствие на изтичането на дизелово гориво последвал пожар. Водачът на товарния автомобил излязъл от кабината с помощта на двама души спрели пътници за помощ. Пътят е бил двустранно отцепен от уведомената полиция и пожарникари.
Пожарникарите уведомили по телефон за инцидента канадският транспортен спешен център, който им е наредил да преустановят пожарогасенето , да изтеглят хората на безопасно разстояние и да отцепят района, поради опасност от експлозия.
След 32-37 минути от инцидента през които експлозивът е горял е настъпила детонация. Вследствие на това е имало разлет на късове от транспортните средства до 2470 м и са повредени няколко жилищни постройки.
Вследствие на взетите правилни мерки за отцепване на района и извеждане на хората няма жертви от инцидента, като съвсем леко са ранени двама души от участниците при положение, че експлозията е станала на магистрала с интензивно движение.
2004: Експлозия на вагони с АС при удар с цистерни с дизелово гориво в Северна Корея
|
На 22 април 2004г. в Ryongchon – Северна Корея с влак превозващ 88 тона амониев нитрат и цистерни с дизелово гориво. След влизане в ж.п. гарата и маневриране в резервен коловоз двата вагона с по 44 тона амониева селитра се сблъскват с цистерни с дизелово гориво.
Вследствие на това става експлозия, в резултат на която се е образувал кратер с дълбочина 10 м. и диаметър 20 м. (фиг.2). Загинали са 154 души, а 1300 души са ранени. Разрушени са сгради в т.ч. училище на разстояние до 500 м.


По-рано през годината, на 18 февруари 2004г. в Neyshabur, Иран става подобен инцидент с влак превозващ в 17 товарни вагони сяра, шест цистерни с дизелово гориво, седем вагона тор, 10 вагона памук и вълна.
След дерейлиране на влака е станал обемен взрив, при който са загинали 300 души и 450 души са били ранени. Превозваните товари не са от клас 1 по АДР, но тяхното смесване е довело до експлозията , като обемен взрив.
2004: Катастрофа с автомобил натоварен с 22 тона амониев нитрат в Mihailesti, Румъния
|

На 24 май 2004 г. в Mihailesti, Румъния на около 50 км северно от Букурещ е станала катастрофа с автомобил натоварен с 22 тона амониев нитрат. Машината се е обърнала.
В резултат се е разразил пожар . Водачът на колата се е опитал да загаси огъня, като след това е поискал помощ от близкото селище.
Междувременно няколко коли са спрели, като излезлите хора са наблюдавали пожара. Между тях е имало и двама телевизионни журналисти, които са снимали. Пристигнали са и пожарни коли, които са започнали пожарогасене.
Вследствие на интензивното горене е последвало сипна експлозия. Поради голямо струпване на хора от експлозията са загинали 20 души, сред които 7 души пожарникари участвали в гасенето.
Сред загиналите са и двама телевизионни журналисти и осем души наблюдаващи пожара.
В резултат на експлозията се е образувал кратер с дълбочина 10 м. и диаметър 20 м.
Станалият инцидент с последваща експлозия показва недвусмислено, че при горене на чист амониев нитрат вследствие на развиване на висока температура настъпва експлозия с тежки последствия.
Инцидентът показва, че гасенето в продължително време на пожари на такива товари е изключително опасно , като мястото на пожара следва бързо да се евакуира и отцепва.
2005: Експлозия при автомобилен транспорт на 16,2 тона бустери в път 6 в Salt Lake City, Юта,САЩ
|

През август 2005 г. е станала експлозия при автомобилен транспорт на 16,2 тона бустери в път 6 в Salt Lake City, Юта,САЩ. Водачът на колата губи контрол при завой, вследствие на което покривалото се скъсва и товарът се прекатурва и запалва. Преминаващи коли спират, за да помогнат, но водача им казва, че превозват експлозиви и те напускат мястото.
След известно време колата експлодира, като се образува кратер с диаметър 20-30 м и дълбочина 9 м. Ранени са 11 души, като колата е напълно разрушена.
2005: Автомобил с 19,5 тона амониев нитрат екплодира в Китай
|

На 12 септември 2005 г. автомобил с 19,5 тона амониев нитрат е експлоздирала в Китай до селището Shengangzhai, Китай. В резултат се е образувал кратер с диаметър 18,5 м и дълбочина 5,6 м. В резултат на експлозията са загинали 12 души , ранени са 43 души и са разрушени множество сгради.(фиг.б)
2006: Две експлозии на 5,1 тона емулсионен експлозив по време на зареждане на сондажи
|

На 15 септември 2006г. в открит рудник за медна руда в Меса, Аризона САЩ е станал пожар с последващи две експлозии на 5,1 тона емулсионен експлозив по време на зареждане на сондажи. Отчита се, че емулсионните експлозиви са с голямо водно съдържание и са слабо чувствителни.
По свидетелски показания пожарът е започнал със свистене под шофьорската кабина и се е разпространил в баките с взривни субстанции.
След 40 мин. от започването на пожара е станала малка експлозия, а след 70 мин. е станала голяма експлозия.
Съгласно извършената експертиза по време на пожара моторът на колата е работил. Счита се, че е започнало изтичане на хидравлична течност с високо налягане от страна на шофьора.

Моторът е бил топъл и затова хидравличната течност се е запалила от горещия ауспух. Огънят е изпарил водата и амониевият нитрат се е разлял като бял прах.
2007: Експлозия в автомобил превозващ 3,2 тона грубодисперсен експлозив в рудник Република, Перник
|
През месец април 2007 г. в България в открития рудник Република, Перник става пожар и последваща експлозия в автомобил превозващ 3,2 тона грубодисперсен експлозив сенсибилизиран с вторичен барут с марка ГДА-БМ, около 50 броя електродетонатори и 50 броя бустери от взривния склад на предприятието до рудника.
Колата е бордови ЗИЛ неотговарящ и непригоден за транспортиране на експлозиви по системата на АДР.
След 7-10 мин. от пристигането и паркирането на колата на взривното поле, работещи в рудника забелязват дим и пламъци, които излизат зад кабината на водача.
След взетите мерки за евакуиране на хората от мястото на пожара в продължение на няколко минути е станала експлозия на целия товар. Жертви и ранени няма.
* За статията е използван авторски материал от Славчо Лазаров и Гергана Камбурова / Минно- геоложки университет ”Св. Иван Рилски”