Експертите от Адвокатско дружество „Вуковска, Трифонова и Партньори“ отговориха на въпроси по трудовоправни отношения, зададени от читатели на Otgovori.Info. Днес публикуваме част от тях и за всички останали. Прочетете ги, може би ще намерите отговор и на въпроси, които и вие си задавате.
Въпрос: При невнесени осигуровки и изплатени част от заплатите за период от 9 месеца, имам ли право за получаване на обезщетение за безработица?
Адвокатско дружество „Вуковска, Трифонова и Партньори“: Отговорът на Вашия въпрос зависи от това дали през последните 9 /девет/ месеца Вашият работодател е подавал необходимата информация в НАП за дължимите осигурителни вноски. Ако декларациите са подавани /дори и със закъснение/, неплащането на осигурителните Ви вноски не Ви лишава от правото да получите обезщетение за безработица. Чл. 54а, ал. 1 от КСО предвижда, че „Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които: ….“ Тоест, дори и да не са внесени осигуровките Ви, ако са декларирани като дължими, Вие ще имате право на обезщетение за безработица, тъй като задължението за внасянето им е на работодателя и Вие не може да търпите негативни последици от неговото незаконосъобразно поведение /това, че не ги е заплатил/.
Въпрос: Здравейте,интересува ме какво е тълкуването на срока за подаване на декларация във връзка с чл.7 т.1-3 от закона за ГВРС?В закона не е упоменат срок.В декларацията пише 3 дни от датата на възникване или прекратяване на обстоятелството.Не мога да разбера за 3 работни или 3 календарни дни става на въпрос.Имам подадена декл.на 27.08.10г за съпруга на собственик на ЕТ,която започва работа на 23.08.10г.24 и 25.08 са събота и неделя. НАП искат да ми наложат глоба за тов а че е трябвало да подам декл. до 26.08.10. Имам 3 дни за опровержение. Мога ли да го оспорвам?
Адвокатско дружество „Вуковска, Трифонова и Партньори“: На първо място – касае се до календарни, а не до работни дни. Срокът Ви следователно е изтекъл на 26-ти, независимо от това, че два от дните са събота и неделя. Дори и да оспорвате наложената Ви санкция, най – вероятно съдът ще я потвърди.
Въпрос: Здравейте, имам работник, който е назначен на работа през 2009 г като валутен касиер на 8ч.От 15.07.2010 е преназначен на 4ч. на същата длъжност и на 4ч. шофьор. От 01.10.10г. е преназначен на 8 ч. продавач-консултант в същата фирма.За периода когато е работил на два трудови договора по 4 ч при един и същ работодател не е ползвал платен отпуск.Колко дни платен отпуск му се полагат за 2010 година?
Адвокатско дружество „Вуковска, Трифонова и Партньори“: За да придобие един работник право на платен годишен отпуск, той би трябвало да има най-малко 8 месеца трудов стаж. Без значение е дали същият е придобит при един или няколко работодатели, дали е непрекъснат или придобит с прекъсване, както и дали е придобит при един работодател по един или по повече трудови договори. Зависи от това с кого е сключен вторият договор. Ако той е сключен с работодателя по основния договор – чл. 110 КТ, отработеното по него време не се зачита за трудов стаж.
Въпрос:Здравейте ! Моля за вашето съдействие по следния въпрос:
Може ли да се назначава лице, което не е държавен служител, на длъжност определена за заемане по служебно правоот-ношение,без провеждане на конкурс ,дори и когато става въпрос за заместване на титу-ляр отсъстващ дългосрочно, поради временна неработоспо-собност ? Може ли да ми посочите основанието от Закона за държавния служител ? Благодаря Ви предварително !!!!
Адвокатско дружество „Вуковска, Трифонова и Партньори“: Тази хипотеза е изрично предвидена в чл. 15, ал. 2 от Закона за Държавния Служител. Независимо от това дали е дългосрочно отсъствието на държавния служител или не /например при отпуск поради бременност, раждане, майчинство и отглеждане на малко дете – ако майката е държавен служител и се възползва от всички предоставени от КТ отпуски, тя ще отсъства за период от две до три години/, служебното правоотношение с лицето, което е назначено по заместване на нейната длъжност до завръщането й като титуляр, може да получи своето назначение и без да бъде провеждан конкурс. В този случай обаче е необходимо да бъдат спазени всички останали изисквания на Закона при назначаването на заместника – той трябва да отговаря на положителните предпоставки по чл. 7, ал. 1 и да не са налице за него обстоятелствата по ал. 2 на същия член.
Здравейте, госпожо Василева,
почти всичко, свързано с Вашите въпроси е написано в НАРЕДБА № 7
от 15 август 2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи
(Обн., ДВ, бр. 70 от 26.08.2005 г.) – както виждате наредбата не е променяна, така че всичко в нея е валидно от 2005 г.
По-конкретно:
Работно време и почивки
Чл. 8. Работодателят организира трудовата дейност на лицата, работещи с видеодисплеи, по начин, осигуряващ периодични прекъсвания на работата с видеодисплеи, които се ползват за:
1. регламентирани почивки, като техният брой, продължителност и ред на ползване се определят в съответствие с изискванията на Наредба № 15 от 1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа (ДВ, бр. 54 от 1999 г.);
2. извършване на други дейности с цел намаляване на натоварването, дължащо се на работата с видеодисплеи.
Съответно в Наредба № 15 от 1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа (ДВ, бр. 54 от 1999 г.); се казва следното:
Чл. 4. Работодателят възлага на служба по трудова медицина или на специалисти, работещи в областта на трудовата медицина, да разработят подходящи режими на труд и почивка за съответния вид труд.
и още:
8. При нормална продължителност на работния ден (8 часа) се дават поне 2 почивки: първата – 2 – 2,5 часа след започване на работата, за да не се нарушава периодът на вработването, а втората – 1,5 – 2 часа след почивката за хранене.
9. Минималното време за всяка отделна почивка не трябва да бъде по-малко от 5 – 10 минути, а максималното – от 30 минути.
По отношение на местата за почивки отговорът е в НАРЕДБА № 7
от 23 септември 1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване.
Чл. 240.
(2) На работещи в офиси или други подобни помещения, осигуряващи възможност за релаксация, през време на почивките не се осигуряват стаи за почивка.
От друга страна все още е в сила морално остарялата НАРЕДБА № 11
от 2.03.1987 г. за стаите за лична хигиена на жените и за почивка на бременните жени Издадена от министъра на народното здраве и председателя на ЦС на БПС (Обн., ДВ, бр. 57 от 24.07.1987 г.), в която се казва, че
Чл. 1. Стаите за лична хигиена на жените и стаите за почивка на бременните жени се откриват и обзавеждат в предприятията, в които работят 20 и повече жени.
Здравейте, г-н Димитров,
когато предприятието е закрито, информацията за работещите се прехвърля в националния осигурителен институт, сектор Архивно стопанство. Моля, посетете приемната на НОИ – там ще можете да получите документи, потвърждаващи Вашия трудов стаж.
Здравейте.Искам да попитам как стоят нещата със законова обоснованост относно работа с компютър-работно време,почивки-брой и продължителност.Какви са изискванията за местата за почивка?Работното време при такива случай запазва ли се пак 8 часа?Има ли значение работа на телефон и компютър едновремино?Моля за точни данни за закон алиея и година на въвеждане.Благодаря предварително!
Връчиха ми предизвестие за уволнение по чл.328 ал.1 т.2 , 30 дневното предизвестие изтича на дата , която е почивен ден.След изтичането на предизвестието, Заповедта /Датата от която влиза в сила заповедта е почивен ден/ ми бе връчена на следващия работен ден след почивния.
Въпроса ми е – Възможно и законно ли е датата на която влиза в сила заповедта да е почивен ден и нормално ли е да ми бъде връчена на следващия вече работен ден .
Здравейте.
Предстои ми пенсиониране.Въпросът ми е следния:
През 1984г работих в предприятие АСИ „Простор-Орфей“ гр. София.Имам в трудовата си книжка кръгъл печат ,за започване на работа и кръгъл печат за напускане, но са забравили да ми сложат правоъгълният печат , с който се удостоверява ,че съм работил в предприятиеto.Предприятието е закрило дейността си и не мога да удостоверя ,че съм работил без правоъглният печат.Как мога да докажа, че съм работил ,след като имам двата кръгли печата, но нямам правоъгълният?
Благодаря предварително за отговора.