В началото на тази статия ще трябва да си призная, че внимателно следя основните изисквания за пожарна и аварийна безопасност, но в никакъв случай не мога да конкурирам специалистите в тази област. Поради тази причина и аз също имам нужда от опресняване на знанията си за пожарогасителите и ви предлагам заедно да преминем през една презентация, подготвена от ПБЗН, наречена „Видове пожарогасители и инструкции за действие с тях“, за да си припомним някои неща.
Триъгълник на пожара

Триъгълникът на пожара илюстрира трите елемента, които необходими за да възникне възпламеняване. Три фактора са необходими за възникване на пожар:
- Достатъчно КИСЛОРОД, който да поддържа горенето.
- Достатъчно ТОПЛИНА, за да се достигне температурата на запалване.
- ГОРИВО или горими материали.
При отстраняване на един от тези три фактора пожарът е погасен.
Класификация на горимите материали
Пожарите се класифицират според вида на горимите материали. Тъй като различните пожарогасители не са ефективни при всички класове пожари, е от съществено значение да се разбере класификацията на пожарите в зависимост от горимите материали и кой от пожарогасителите ще ни свърши работа.
Клас A: Твърди вещества – дърво, хартия,текстил, отпадъци, пластмаси.
Клас B: Горими течности — бензини, нафта, масла, ацетон и др.
Клас C: Горими газове – метан, етан, пропан – бутан и др.
Клас D: Горими метали — калий, натрий, магнезий, алуминий. Изискват специални гасителни средства като Метал –Х, пени за гасене на алкални метали и др.
Клас Е: Уреди под електрическо напрежение.
Видове пожарогасители
Произвеждат се различни видове пожарогасители за гасенето на различните класове горими материали. Най-често срещаните 3 типа пожарогасители са:
- Водни
- С въглероден диоксид (CO2)
- Прахови
Водни пожарогасители
Водните пожарогасители са боядисани в син или червен цвят и съдържат обикновена вода и въздух под налягане.
Какво гасят: Използват се за гасене на твърди горими материали (Клас А): дърво, хартия, текстил, пластмаси и др.
Как гасят: Отнемат факторът топлина от триъгълника на пожара и по този начин го гасят.
Внимание
Използването на вода за гасене на горими течности (бензин, нафта) може да причини по-бързото разпространение на пожара.
Използването на вода за гасене на пожари под електрическо напрежение води до токов удар.
Пожарогасители с въглероден диоксид
Пожарогасителите с въглероден диоксид са боядисани в сребрист цвят или в червено, с обем от 2 до 6л., а поголемите са на колесар. При тях под натиска на високото налягане късчета сух лед във вид на сняг се изхвърлят през снегообразувателя. Тези пожарогасители са без манометър.

Какво гасят: Пожарогасителите с въглероден диоксид се използват за гасене на пожари от класове В, С и Е ( течности, газове и пожари в електрически уреди и инсталации) и подлежат на хидравлично изпитване на всеки пет години.
Как гасят: Въглеродният диоксид е негорим газ, който отнема достъпа на кислород като елемент от Триъгълника на пожара.
Внимание: Въглеродният диоксид излиза във вид на сняг при температура около минус 68 градуса по Целзий и отнема част от топлината на пожара, но може да причини „студено изгаряне“ при контакт с открита част на тялото.
Прахови пожарогасители
Праховите пожарогасители са боядисани в червен цвят и се зареждат с прах, съдържащ амониев фосфат или натриев бикарбонат, като за транспортиращ газ се използва азот под налягане.

Как гасят: Праховите пожарогасители гасят чрез образуване на тънък прахов слой над горящите материали. По този начин прекъсват достъпа на кислород от въздуха.
Какво гасят: Върху праховите пожарогасители може да видите следното означение:
ABC (т.е. подходящи за гасене на пожари от Клас A, B и C)
BC (приложими за гасене на пожари от Клас B и C).
Как да използваме пожарогасителите?

Издърпай: Изтеглете предпазния щифт.
Насочи: Насочете струята в основата на пламъка. Ако насочите струята към върха на пламъка, ще изпразните пожарогасителя, без да изгасите пожара.
Натисни: Натиснете дръжката.
Движи: Движете струйника насочен към основата на пламъка, докато изгасите пожара напълно. Започнете да гасите от безопасна дистанция и постепенно се придвижвайте напред.
След като погасите пожара, организирайте наблюдение над огнището, защото пожарът може да се възобнови отново.
Ето и презентацията на специалистите от Пожарна безопасност и защита на населението:
Използването на пожарогасители с въглероден двуокис в закрити помещения, означава ли че те отнемат кислорода до степен да затруднят дишането на този който го използва ?
Здравейте. Значи излиза,че трябва да имаме няколко вида пожарогасители,защото този с въглероден диоксит ако има човек там не може да гасим?
Здравейте,
Изборът на вида пожарогасител зависи от това какво е необходимо да се гаси. Правилното използване е важно и за безопасността на хората.
В Приложение 2 на Наредба Iz-1971 е посочено какви видове пожарогасители трябва да имаме в зависимост от вида на помещението.
Много полезна статия!
Към класификацията на горимите материали трябва да добавим и Клас F (в САЩ – клас К)- горими мазнини, използвани за приготвяне на храни в големи количества(например в кухни на ресторанти). Обособени са в отделен клас поради спецификата им на горене и гасене. Нямам пред себе си БДС EN 2:1998/A1:2006 „Класификация на пожарите“, но преди време имаше спорове дали трябва да има пожари клас E, защото класът показва горимото вещество, а електричесйият ток не гори, а предизвиква пожар (разбира се, има специфични изисквания при гасене на пожари под ел.напрежение)