ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ ПО ЗБУТ НА ЖИВО : 20 юни 2025 г.

Злополуки с вишки и как да ги предотвратим

Photo of author
д-р инж. Деяна Илиева
10 10

Всяка година в България стават злополуки с вишки, при които загиват хора. За съжаление, често работещите не осъзнават опасността и възможните последици.

В тази статия ще намерите информация за няколко тежки инцидента през последните години, довели до смърт или тежки наранявания и необходимите мерки за предотвратяването им.

09.09.2020 г.
Двама загинали при падане от вишка

Вижте видеорепортаж за инцидента на телевизия Bulgaria on Air:

Двама работници загинаха на строеж в София, падайки от 8 метра височина върху цимент. Те са подменяли дограмата на склад.

Докато са работили вишката рязко се е наклонила и поради това, че мъжете не са използвали сбруи, падат върху цимента.

Кметът на район „Кремиковци” Лилия Донкова коментира:

„Не са били обезопасени с колани и те падат директно на главите си долу на земята”

Има ли нормативно изискване за използване на предпазен колан в коша на вишка?

В нормативен акт няма изрично изискване за използване на средства за защита от падане от височина при работа от коша на подвижната работна площадка.

Рискът от падане, обаче, е един от основните рискове по време на работа в работната платформа. Стандартите изискват в платформата да има предвидена и обозначена от производителя точка за закачане.

Операторите в работната платформа на стрелови тип ПРП трябва да ползват предпазен колан с въже, което е с къс абсорбер на енергия или със самоприбиращ се и самоблокиращ механизъм. Сбруята трябва да бъде прикрепена към сертифицирана точка за закрепване.

16.02.2020 г.

28-годишният Николай пада от вишка по време на работа и умира на място. Младият мъж е планирал скоро да предложи брак на приятелката си.

Николай е бил нает да реже на скрап старо метално хале. Заедно със свой колега е работил в коша на вишка на около 8 м височина, където е трябвало да премахнат стар водосточен тръбопровод.

Без повреда във вишката, Николай пада и загива на място. По първоначална информация няма данни защо в станало това. Извиканите спешни медици само констатирали смъртта на работника поради тежки черно-мозъчна и гръдна травми. Вижте информацията във flagman.bg

07.01.2020 г.

Инцидент става на бул. бул. “Александър Малинов„ в София.

Екип на спешна помощ транспортира пострадалия до болница, но той издъхва в линейката пред болничното заведение.

15.07.2020

Злополуката става по време на почистване на клони под електропреносната мрежа. За целта се е използвала автовишка, която се обръща странично.

Резултатът за работника в коша са счупени прешлени, а водачът на автомобила е с охлузвания.

Какви са изисквания, свързани със защита от преобръщане на вишката?

Подвижните работни площадки стрелови тип, монтирани на автомобили или на самоходни или несамоходни шасита, трябва да се разполагат само на почва, която няма да се слегне от натоварването, предадено ѝ от опорите на повдигателното съоръжение, а мястото, на което се разполагат, трябва да е с наклон, по-малък от посочения в инструкцията за експлоатация (чл. 15 от Наредба за безопасната експлоатация и техническия надзор на повдигателни съоръжения)

13.11.2019

Работникът подменял стационарни камери на главен път Е-79 в посока ГКПП-Дунав мост 2. По време на инцидента, той е бил на мобилна вишка в дясната лента на движение, автономно управлявана от него.

По време на управление на вишката, кошът навлиза във височина в лявата лента на движение и се удря в изпреварващия го товарен автомобил „Скания“.

При удара кошът на вишката се откъсва, при което работникът пада на пътното платно и загива на място.

Как да предотвратим?
  • Определете правилно опасната зона – най-малко 1 метър от външния габарит на вишката от всички страни; допълнително отстояние в посока на движението, което може да варира между 2–4 метра или повече в зависимост от скоростта на пътя.
  • Физическо ограждане на зоната – използване на бариери, сигнални конуси и стабилни парапети при наличие на интензивно движение.
  • Поставяне на предупредителни знаци – преди зоната на работа, в съответствие с изискванията за сигнализация при временна организация на движението.

19.03.2019

Работниците били на разтегателна механична вишка и работели по фасадата. От базата излиза товарен автомобил, които закача вишката с ремаркето си и работниците падат на пода на вишката.

През 2018-а година в същата база отново има инцидент с подвижна работна площадка. През септември, отново при падане загина работник, а други двама бяха ранени.

По време на строежа, багер пада настрани и бута бетонни панели. Те, от своя страна, се срутват върху автовишката.

Двамата, които са били в коша на вишката, са пострадали, а третият работник, който я управлявал отдолу, загива на място.

Онлайн обучение за безопасна работа с подвижни работни площадки

Вашият коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

10 мнения за “Злополуки с вишки и как да ги предотвратим”

  1. Това се случва, защото с подвижна работна площ(вишка)
    1 Работи неквалифициран персонал , или ако има такъв не преминава задължително атестация на знанията
    2. Липса на задължителните договори с фирмата по чл. 36 от ЗТИП за поддържане и ремонт, както и с фирмите по чл.34 от същия закон за извършване технически надзор)

    Отговор
  2. Здравейте,
    Необходим ли е документ за правоспособност „Машинист на ПРП“, за лицата работещи в кош на стрелови тип вишка, която не се управлява от тях. (друго лице с правоспособност управлява или отдолу или заедно с тях в коша)?

    Отговор
    • Здравейте,
      Лично моето мнение е, че не е необходимо свидетелство, щом лицето няма да управлява вишката. Правоспособността е именно по „управление“, а не за работа в коша на вишка.

      Когато управлението е от коша на вишката, проблем може да създаде контролът по спазване на изискванията, т.е. контролът върху това само правоспособното лице да извършва управлението.

      Отговор
    • За работа с подвижна работна площадка (вишка) се изисква правоспособност, независимо от мястото на управление на площадката -от земята или от коша. След преминат курс на обучение в учебен център, и успешно положен изпит по теория и практика пред ДАМТН, се издава свидетелство за правоспособност.

      Отговор
      • Здравейте, г-н Георгиев!
        Моля, да кажете какви са нормативните изисквания за управление на „ножична вишка“.

        От зададеният по-долу въпрос от колежката и отговора на инж. Илиева разбирам, че при работа с ножична вишка не се изсква правоспособност по Наредба № 1 от 2002г.

        Благодаря за отговорът и отделеното време!

        Отговор
        • Здравейте,
          Не знам дали господин Георгиев ще Ви отговори, но ще си позволя да кажа аз – за ножична вишка са приложими всички нормативни изисквания, вписани в Наредба за безопасната експлоатация и техническия надзор на повдигателни съоръжения, вкл.:
          – регистрация пред орган за технически надзор и технически прегледи;
          – отговорно лице за безопасна експолатация;
          – инструкция за експлоатация от производителя и инструкция за работа от ползвателя;
          – обучен персонал (обучението се извършва по ред и условия определени от ползвателя, тъй като не се изисква правоспособност);
          – водене на сменен дневник
          – писмен договор за поддръжка
          – първоначален и ежегоден инструктаж и проверка на знанията (често упоменавано като „ежегодно обучение“) и т.н.

          Всички изисквания сме разгледали в нашето Ръководство за организация на безопасна работа с подвижни работни площадки в ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА, както и има примерни документи.

  3. Здравейте, необходим ли е документ за правоспособност на лицата, които управляват и работят само с ножичен тип вишка, самоходна (съгласно изискванията на Наредба 1/2020г. за придобиване на правоспособност) или може само първоначално и ежегодно обучение/инструктаж по чл.55 ал.3 и чл.58 ал.1 от Наредбата за безопасната експлоатация на ПС. Може ли работодателя да провежда обучението или трябва да е от лицензирана фирма.

    Отговор
    • Здравейте,
      Правоспособност се изисква само за подвижни работни площадки стрелови тип, за ножични е достатъчно първоначално обучение и ежегодно обучение/инструктаж:

      Наредба № 1 от 4 март 2002 г. за условията и реда за придобиване и признаване на правоспособност за упражняване на професии по управление на товароподемни кранове и подвижни работни площадки
      Чл. 1. (1) (Изм. и доп. – ДВ, бр. 39 от 2006 г., в сила от 12.05.2006 г.) С тази наредба се уреждат условията и редът за придобиване на правоспособност за упражняване на професии по управление на товароподемни кранове и подвижни работни площадки стрелови тип, монтирани на автомобили или на самоходни и несамоходни шасита.

      Отговор
      • Благодаря Ви!
        Относно обучението за ножични вишки, може ли да бъде проведено от назначеното отговорно лице за безопасната експлоатация на повдигателните съоръжения в фирмата, тъй като ние използваме ножични вишки под наем само при нужната строително ремонтна дейност или трябва да е лицензирана фирма.

        Отговор
        • Наредбата не поставя изисквания по отношение на обучението по чл. 55, т. 3 – работодателя определя как ще се прави, т.е. възможно е да се прави от отговорното лице.
          По отношение на първоначалния и ежегоден инструктаж – по наредба той е задължение на отговорното лице (макар че се практикува да се възлага и на външни фирми), т.е. напълно е възможно да се прави от отговорното лице.

          чл. 56 (2) Отговорните лица за безопасната експлоатация на подвижните работни площадки са длъжни:
          3. да извършват и документират инструктажа и проверката на знанията по чл. 58, ал. 1;