ОБУЧЕНИЕ ПО ЗБУТ ЗА НАПРЕДНАЛИ: 15-16 МАЙ 2025 г., СОФИЯ

Йерархия на нормативните актове в България

Photo of author
д-р инж. Деяна Илиева
7 comments

Защо е важно да познаваме йерархията на нормативните актове? Защото, ако два нормативни акта си противоречат, то в сила е този, който стои по-високо в йерархията.

Например:

Съгласно изменения на Кодекса за социално осигуряване в сила от 01.01.2019 г. осигурителят/предприятието ползвател, е длъжен в срок от 5 работни дни да декларира пред ТП на НОИ всяка трудова злополука.

В Наредба за установяване, разследване, регистриране и отчитане на трудовите злополуки, обаче, не бяха направени изменения и в нея все още стои изискването декларацията да се подаде в срок от 3 работни дни.

Какъв е срокът, за който НОИ и Инспекция по труда следят да се спазва? 5 работни дни.

Йерархичността е най-характерната черта на системата на нормативните актове.

Като цяло тя зависи от вида и значимостта на държавния орган, който постановява съответния нормативен акт.  В Република България йерархията на нормативните акрове е определна с с Конституцията от 1991 год. и със Закона за нормативните актове от 1973 год.

Йерархия на нормативните актове в България

Йерархията на нормативните актове в нисходящ ред е:

  • Основни нормативни актове на Европейския съюз. Вижте европейското законодателство по ЗБУТ.
  • Конституция на Република България.
  • Решенията на Конституционния съд на Република България, с които даден закон се обявява за противоконституционен.
  • Ратифицираните от Република България международни договори.
  • Законите (вкл. т. нар. кодекси, които имат същия юридически ранг, както и законите), които имат еднакъв юридически ранг, независимо от това дали са приети от Великото народно събрание или от някое от обикновените народни събрания; указите с ранг на закон, издавани от бившите държавни органи, наричани Президиум на Народното събрание и Държавен съвет. Вижте приложимите за ЗБУТ закони.
  • Нормативни подзаконови укази, издавани от бившите държавни органи, наричани Президиум на Народното събрание и Държавен съвет, които укази са с по-малък юридически ранг от законите и от предходните укази, но са с по-голям юридически ранг от нормативните актове на Министерския съвет.
  • Решенията на Върховния Административен Съд на Република България, с които даден нормативен акт на Министерския съвет или на отделен министър се отменя като противоречащ на законите.

Следват нормативни актове на Министерския съвет, които на свой ред имат следната своя низходяща йерархия:

– правилници;
– наредби;
– инструкции.

  • нормативни актове на общинските съвети – само наредбите им са такива. Правилниците на общинските съвети са устройствени индивидуални актове.

Освен тези нормативни актове, роля на нормативни актове имат и редица други юридически актове, издавани  от Министерския съвет или отделни министри, каквито са: тарифите, нормалите, правилата, уставите и пр.

Тук е мястото да напомня, че Правилниците по безопасност на труда като категория правни актове представляват значителна част от действащо трудово законодателство в България относно здравословните и безопасни условия на труд.

От 1967 до 1996 год. са публикувани над 110 правилника по безопасност на труда, издавани от съответните министерства и ведомства на основание Кодекса на труда.

Те са остарели и непригодни за днешните реалности в икономиката както по отношение на ней­ната собственост и управление, така и по отношение на новото оборудване и обх­вата на видовете трудови дейности, но продължават да бъдат в сила на основание § 21 от Заключителните разпо­редби на Закона за изменение и допълнение на Закона за здравословни и безопасни условия на труд (Обн. ДВ бр. 18/2003 г.) , доколкото не противоречат на Закона за здравос­ловни и безопасни условия на труд.

За статията са използвани материали от legaltheory.org и официалния сайт на Главна инспекция по труда.

Искате ли да знаете ВСИЧКО за всяка промяна в нормативно изискване по ЗБУТ?

Ние ще се погрижим да следим промените и ще ви уведомяване по имейл.

❌ И не, не е онова уведомяване за промяна, при което отваряте Държавен вестник и виждате десетки редове с изброени членове, алинеи и т.н. 😬

✅ Ние проверяваме КАКВО  е различното, КЪДЕ е промяната или допълнението и до вас достига РЕШЕНИЕ: „Промяната е …, не правете нищо“ или „Трябва да направите ….., ето указания как…„. 👌🏻

Получавате го с вашия абонамент за ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА. ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ

 

Вашият коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

7 мнения за “Йерархия на нормативните актове в България”

  1. Здравейте, след прочетеното добихме по-добра представа за нормативните актове и това каква е тяхната йерархия. Върховеството на Конституцията на Република България следи за спазването на всеки един от нисходящиге й нормативни актове. Нашата цел също е да обогатим читателите за това какво е нормативният акт, каква е неговата функция и каква е йерархията на нормативните актове. Предоставяме Ви обновена информация за нормативните актове и тяхната йерархия която може да разгледате като посетите нашият уебсайт …

    Отговор
    • Разбирам желанието ви да промотиране сайта си, но прочетох внимателно статията, към която насочвате и тя не носи никаква допълнителна информация. Постарайте се малко повече и с удоволствие ще оставя линка към нея.

      Отговор
  2. При противоречие на права по два законови текста, по-високо в йерархията е специалният закон, а приложното поле на общия се стеснява. Ако някой преживял бившия си съпруг, с когото се е развел претендира да наследи починалия родител след смъртта на общото им дете, влиза в сила чл. 54 на Семейния кодекс, който е именно специален закон. А той гласи, че разведените съпрузи престават да са наследници един на друг…

    Отговор
    • Благодаря за пояснението, г-н Стефанов.
      В законодателството по здравословн и безопасни условия на труд често има противоречия и Вашето допълнение е много важно за мен и колегите, които го прилагат.

      Отговор
  3. Здравейте, чудесно написано. Но питам се какво правим, когато два нормативни акта си противоречат помежду си и са на едно ниво в йерархията на българското законодателство? Поздрави

    Отговор
    • Когато два нормативни акта си противоречат е нарушаване на чл. 4, ал. 1 от Конституцията. Кратко, точно и ясно.

      Отговор