В тази статия ще насочим вашето внимание към текстовете от нормативни актове, които изискват работодателят да предостави информация на представителите в Комитета/Групата по условия на труд (КУТ/ГУТ).
Ако до този момент не сте имали достатъчно идеи относно това какво е необходимо да бъде обсъдено на заседание на КУТ/ГУТ или какво да включите в ежегодното обучение, ще видите че възможностите са много и то задължителни.
При работа с експозиция на химични агенти
Чл. 13 на Наредба № 13 от 30.12.2003 г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на химични агенти при работа изисква работодателят да осигури на работещите и/или техните представители:
- информация за оценката на риска, както и допълнителни данни за настъпили съществени промени на работното място, водещи до промяна на оценката на риска;
- данни за опасните химични агенти при работа, риска за здравето и безопасността, съответните гранични стойности и други законови изисквания;
- обучение и информация за съответните предпазни мерки и действията, които трябва да се предприемат за самозащита, както и за защита на останалите работещи;
- достъп до информационните листове за безопасност на използваните химични агенти.
Информацията може да бъде предоставена в различна форма в зависимост от естеството и степента на риска – от устно съобщение до индивидуално обучение, подкрепено с писмена информация.
Имайки предвид горното, възможно е информацията да бъде представена на някое от заседанията на КУТ/ГУТ, а може да бъде и тема в ежегодното обучение. |
При работа с канцерогени и мутагени
В Наредба № 10 от 26.09.2003 г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на канцерогени, мутагени или токсични за репродукцията вещества по време на работа изискванията са малко по-високи спрямо тези в Наредба 13 за химичните агенти.
Докато в Наредба 13 се говори за възможност да бъде предоставена информацията, без специално да се провежда обучение, то ако има експозиция на канцерогени, мутагени или репротоксични вещества, работодателят е длъжен да предостави информацията под формата на обучение или инструктаж на работещите и/или техните представители.
Обучението или инструктажът трябва да включват информация за:
- възможните рискове за здравето, включително допълнителния риск от тютюнопушене;
- мерките за предотвратяване и предпазване от експозиция на канцерогени и мутагени;
- хигиенните изисквания към оборудването и личната хигиена;
- носенето и използването на защитните средства и облекло;
- мерките, които се предприемат от работещите и особено от спасителните формирования при инциденти и за предотвратяване на инциденти.
Освен това обучението трябва да се повтаря периодично, като преценката е свързана с оценена необходимост от повтаряне.
Накратко, ако във фирмата има работа с канцерогени и мутагени, ето още една тема, която може да бъде част от ежегодното обучение на Комитета или Групата по условия на труд. |
В наредбата изрично е посочено още, че работещите и/или техните представители имат право да участват при избора на личните предпазни средства и специалното работно облекло.
При експозиция на азбест
Съгласно Чл. 6. (2) на Наредба № 9 от 4.08.2006 г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на азбест при работа оценката на риска трябва да бъде обсъдена с работещите и/или техните представители.
Освен това на работещите и/или техните представители трябва да бъде осигурен достъп до:
- информацията, свързана с мястото на извършване на дейностите, при които риск от експозиция на азбест;
- вида и количествата на използвания или третиран азбест;
- извършваните дейности и процеси;
- броя на заетите работещи и предприетите мерки за ограничаване на експозицията на работещите на азбест.
Експозиция на биологични агенти при работа
Съгласно чл. 11. (1) от Наредба № 4 от 14.10.2002 г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на биологични агенти при работа работодателят осигурява на работещите и/или техните представители подходящо обучение и инструктаж относно:
- потенциалните рискове за здравето;
- мерките, които трябва да се предприемат за предотвратяване на експозицията;
- хигиенните изисквания към работните места и работното оборудване;
- носенето и използването на предпазни средства и облекло;
- мерките, които трябва да се предприемат от работещите за предпазване от инциденти;
- мерките, които трябва да се предприемат от работещите в случаи на инциденти.
И тук прави впечатление вметката за провеждане на инструктаж, но с възможността той да бъде само на представителите на работещите.
В наредбата има изискване и за още една информация, която трябва да бъде предоставена на представителите на работещите, но само в случай, че те си я поискат.
Информацията, която се предоставя при поискване от КУТ/ГУТ е свързана с данни за:
- резултатите от оценката;
- дейностите, при които работещите са или могат да бъдат изложени на биологични агенти;
- броя на експонираните работещи;
- името и квалификацията на органа за безопасност и здраве при работа;
- взетите предпазни и защитни мерки, включително работни процедури и методи;
- плана за спешни действия за опазване на работещите от експозиция на биологични агенти от група 3 или 4 при аварии и технически инциденти.
На практика, почти във всяка една наредба, която определя минималните изисквания за безопасност и здраве, можем да намерим и изискване за предоставяне на специфична информация на работещите и/или техните представители.
Подобно изискване намираме още в началото и на
Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
В чл. 3. на Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване е посочено, че
работодателят има задължение да информира работещите и/или техните представители по безопасност и здраве при работа за всички мерки, имащи отношение към безопасността и опазване на здравето, които са и ще бъдат предприети на работното място и при използването на работното оборудване.
Информацията трябва да бъде лесно разбираема за работещите, за които се отнася.