Знаете ли, че само 5 % от мъжете в Европа са по-високи от 188, 1 см? Или че само един процент от европейските мъже имат стъпало с дължина над 29,5 см?
Антропометричните характеристики на човека имат важна роля при проектирането на ергономичната система.
Те включват включват параметри и показатели (размери) на човешкото тяло и неговите части в динамично и статично положение. Чрез тях определяме размери на оборудване, работно пространство и предпазната решетка на машини.
Но нека преди да видим как се използват антропометричните характеристики в ергономията и за подобряване на работната среда и работното оборудване да припомним, че има нормативни изисквания, свързани с ергономия.
Ергономия в нормативната база
Думата „ергономия“ произлиза от гръцките думи „ергон“ (работа) и „номос“ (закони). Нейната цел е отимизиране на дейността на човека, но едно най-важно нещо трябва да се отбележи:
В ергономията няма ситуация с подобрения, които да увеличават производителността за сметка на условията на труд или обратното. Целта е плюс-плюс: по-удовлетворени и здрави работещи – по-висока производителност.
Ергономията насърчава холистичния подход, при който се вземат предвид физическите, познавателните, социалните, организационните фактори, факторите на средата и други значими фактори.
Изисквания, свързани с ергономия има в няколко европейски директиви и национални нормативни актове:
- Наредба № 16 от 31.05.1999 г. за физиологични норми и правила за ръчни работи с тежести
- Наредба № 7 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи
- Наредба № 15 от 31.05.1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа
- Норми № 05 за физическо натоварване на работниците и хигиенно-физиологични и ергономични изисквания за рационална организация на работното място и трудовите процеси (първата част на тези норми в заменени в Наредба 16, но втората е все още в сила, там може да откриете доста интересни неща).
☑ Вижте още за изискванията, свързани с ергономия, в тези нормативни актове.
Оборудването трябва да се съо
Думата „ергономия“ произлиза от гръцките думи „ергон“ (работа) и „номос“ (закони). Нейната цел е отимизиране на дейността на човека, но едно най-важно нещо трябва да се отбележи:
В ергономията няма ситуация с подобрения, които да увеличават производителността за сметка на условията на труд или обратното. Целта е плюс-плюс: по-удовлетворени и здрави работещи – по-висока производителност.
Ергономията е ориентирана към системата като цяло, като обхваща обхваща всички аспекти на човешката дейност.
Тя насърчава холистичния подход, при който се вземат предвид физическите, познавателните, социалните, организационните фактори, факторите на средата и други значими фактори.
Работно място трябва да е съобразено с антропометричните характеристики
Данните за антропометричните характеристики се описват като персентили.
Персентил се нарича 1/100 (стотна) част от измерената съвкупност за съответния показател.
Персентилите са стойностите на измервания показател, които разделят вариационния му вид на сто равни части, така че броят на случаите, които притежават стойности на показателя, включени между два съседни персентила, са 1% от общия брой на наблюдаваните случаи.
За да разберете по-добре понятието, ще ви дам примери за показателя височина, като използвам данните от стандарта БДС 15591-82, който съдържа антропометричните показатели и техните стойности, характеризиращи българското население – мъже от 16 до 55 годишна възраст, разпределени в четири възрастови групи: 16-20; 21-30; 31-40; 41-55 г.
- Височина пети пресентил (P5) означава, че само 5% от хората ще бъдат по-ниски от тази стойност., а пети персентил мъж – че само пет процента от мъжете са по-ниски.
- Когато говорим за петдесети персентил (P50), то това означава в 50% от случаите хората са с тази височина.
- Деветдесет и пети персентил (P95) е стойност на показателя, при която само 5% от хората ще бъдат по-високи.
Съгласно стандарт БДС 15591-82 мъжете са най-високи във възрастовия период 31-40 г. и само 5 % в тази група са по-ниски от 161, 7 см. (P5) и само 5% са по-високи от 181,2 см.(P95). Нека не забравяме, че стандартът е 1982 г. и съответно към момента тези данни най-вероятно имат нови стойности.
Съгласно стандарта, който посочва средните характеристики за Европа, например посочва, че само 5% от мъжете в Европа са по-виоки от 188, 1 см и само 1% са по-високи от 194,4 см (Р99 – деветдесет и девети персентил мъже).
Любопитно от БДС 15591-82
|
За какво ни трябват антропометрични характеристики?
С помощта на антропометричните характеристики определяме конструктивните параметри на работното място или оборудването (височина, ширина, дълбочина и др.).
Тези характеристики се използват и определяне на диапазона на изменение в случай на тяхната регулировка, а също и за извършване на ергономична оценка на работните мебели и място.
При проектиране на оборудване, работни маси, проходи, рампи, стълби, на практика на всичко, което ни заобикаля, се вземат предвид различни размери на човешкото тяло – различни антропометрични характеристики.
Примери:
- Ако проектираме височина на една врата, ще трябва да се събразим с височината на едрия мъж (Р95), но ако проектираме дълбочина, на която да бръкне, например, ще трябва да се съобразим с дължината на ръката на дребната жена (Р5).
- Ако проектираме защитно ограждение около машина, то ще трябва да съобразим височината на ограждението с показателите за едър мъж, но ако използваме мрежа, то гъстотата на тази мрежа ще се съобрази с размерите на дребна жена.
Как работи ергономията
Основно понятие в ергономията е системата човек-машина-работна среда.
- Човекът осъществява трудова дейност чрез взаимодействие с предмета на труда, с машината и външната среда посредством средствата за представяне на информация и органите за управление.
- Машината (М) е съвкупността от всички технически средства, използвани от човека в процеса на дейността.
- Работна среда (С) – това са външните условия, при които протича трудовата дейност на човека и които влияят върху неговото състояние и работоспособност. Тя е съвкупност от физичните фактори (температура, осветление, шум, излъчвания и др.), химични, биологични и психосоциални фактори, които въздействат на човека.
КОгато извършваме ергономична оценка, ние изследваме всички тези взаимодействия и как те влияят на безопасността и здравето при работа:
Въздействие | Начин на въздействие |
От човека върху машината | Основни контролни дейности, извършвани от човека върху машината. Прилагане на голяма сила, «фина настройка», поддръжка на машината и др. |
От човека върху работна среда | Ефект от човека върху околната среда. Човекът емитира топлина, шум, въглероден диоксид и т.н. |
От машината върху човека | Обратна връзка и показване на информация. Машините могат да влият на човека чрез вибрации, ускорения и др. Повърхността на машината може да бъде прекомерно гореща или студена и да повлияе върху здравето на човека. |
От машината към работната среда | Машината може да променя работната среда чрез емисии на шум, топлина, вредни газове. |
От работната среда към човека | Средата, може да влияе на човешката възможност да взаимодейства с машината или да влияе на човека чрез характеристиките на осветлението, микроклимата и др. |
От работната среда към машината | Работната среда може да повлияе върху функционирането на машината. Например, тя може да предизвика прегряване или преохлаждане на компоненти. |
Всеки от тези три елемента на системата си взаимодейства с другите два и всяко от тези взаимодействия се разглежда от ергономията с цел подобряване.
На място при вас или дистанционно на живо! Всеки участник получава три удостоверения за изпълнение на изискванията за: ✅ Обучение по чл. 6, ал. 1, т. 1-4 от Наредба РД-07-2/16.12.2009 г. (ежегодно обучение по ЗБУТ) |