Какво да правим при ухапване от змия?

Photo of author
външен източник *
No comments

Професиите, при които има риск от ухапване от змия, обикновено включват работа на открито в природни местообитания, където змии са разпространени. Някои от тях са:

  • Фермери и земеделски работници – работата в ниви, пасища и гори увеличава вероятността за среща със змии, които често се крият в тревата, под камъни или в храсти.
  • Лесничеи и горски работници – при поддръжка на горски площи или добив на дървесина може да се натъкнат на змии, особено в райони с гъста растителност.
  • Строителни работници – при почистване на терени за строителство или разрушаване на стари постройки е възможно да бъдат открити змии.
  • Миньори – при работа под земята или в близост до скалисти терени, където змии обичат да се укриват.
  • Животновъди, които отглеждат добитък в открити пасища, често попадат в зони, обитавани от змии.
  • Работници в градинарството и озеленяването – работата в градини, паркове или озеленени площи може да включва срещи със змии, скрити в растителността.

Ако имате такива дейности или сте оценили риск от ухапване от змия, то е важно вашите колеги да познават основните правила за реакция при ухапване от змии. например може да включите темата във вашето обучение по първа долекарска помощ.

# 1 Не изпадайте в паника!

Контролирайте емоцията си и не преследвайте змията, за да я убиете.

В много от случаите става дума за смок или водна змия. Не пипайте убити змии. Рефлексите за нападение и хапане може да се запазят дори в ‘мъртва’ змия.

#2 Опитайте се да запомните как изглежда змията, която ви е ухапала.

Обърнете внимание на окраската на гърба, има ли добре изразено рогче на муцуната или не, колко е дълга.

Ако сте в състояние, направете снимка с фотоапарат или телефона си. Ако не можете, поне се постарайте да запишете часа на ухапването — това е важна информация за лекуващия лекар!

#3 Прегледайте ухапаното място и вижте как изглежда захапката на змията.

Ако е с форма на подкова очертана от малки зъбчета, най-вероятно е смок.

Ако установите две видимо по-големи дупчици на разстояние 10-14 mm една от друга и мястото на ухапване започне да отича, почти е сигурно, че змията е отровна.

#4 Изсмукване на кръв с устата НЕ СЕ ПРЕПОРЪЧВА!

Ето какво да направите:

  1. Ако има кръвотечение оставете кръвта да тече.
  2. До известна степен може да си помогнете, като изстисквате ухапаното място.
  3. Използвайте екстрактор за изсмукване на отровата. Изтеглянето на отровата е ефективно, ако започне в първата минута от ухапването и продължи поне 20 минути.

#5 Не използвайте турникети!

Слагането на турникети не подобрява/облекчава клиничното развитие на симптомите.

Задължително отстранете всякакви гривни, часовници, украшения и бижута. Оставянето им може да доведе до усложнения с некроза и дори до ампутация на крайници!

Направете леко пристягаща (компресивна) превръзка с ластичен бинт, като се започва от горния далечен край на ухапването. Не стягайте много превръзката, тя има за цел да забави разпространението на отровата, но не и да спре движението на кръвта в крайника.

#6 Пийте течности!

Пиенето на течности в началните етапи е от ключово значение за намаляване на възможния токсикологичен ефект.

#7 Не тичайте!

Запазете спокойствие на духа и се концентрирайте как най-бързо да се придвижите към колата си или място за почивка.

Движете се с бърз ход без да тичате, като се опитвате да не движите засегнатия крайник или поне движението да е възможно най-малко.

Какво трябва да знаем за кризата

До 1 час след ухапването трябва да стигнете до място, където пострадалият може да прекара първоначалната криза ако е ухапан от отровна змия. Кризата може да протече със силни коремни спазми, повръщане на храна и стомашни сокове, мускулни крампи, световъртеж, топли и студени вълни, болки в цялото тяло.

Отокът в мястото на ухапването е най-добре проявен в първите часове. Постепенно намалява и след 6-8 часа вече е разпределен по-равномерно в засегнатия крайник.

За да облекчите болката, по всяко време може да сложите върху ухапаното/отекло място парче лед увито в марля и найлонов плик.

Критичният период

Критичният период за преживяване от ухапването без прилагане на противозмийски серум в общия случай е в първите 4-5 ч.

Транспорт до болнично заведение се препоръчва във всички случаи на ясно изразена алергичност, признаци на общо отравяне, слаба имунна система, лошо общо здравословно състояние и нервна лабилност.

Насочете се към най-голямото населено място (най-добре към областния център) в района където се намирате. Противозмийски серум обикновенно не е наличен в малките градове и села и само ще загубите време да търсите помощ в здравни пунктове и малки болници.

Слагането на серум може и да е опасно!

В общия случай, слагането на серум 18-24 ч. след ухапване дори и от отровна змия е излишно при здрав човек. В редки случаи е възможно забавено действие на отровата. Ето защо при съмнения на лекуващия лекар, болният може да остане под наблюдение до 3-4 дни след ухапването.

Слагането на серум особено при при деца и възрастни хора е уместно само ако има сигурни признаци, че ухапването е от отровна змия. Широко практикуваното слагане на серум ‘за всеки случай’ може да причини тежки странични алергични и имунни реакции.

Птозата (падане) на клепачите и дисфункцията на други мимически мускули са най-явните последствия от действието на нервно-паралитичната съставка на отровата при Vipera berus bosniensis. В най-лошия случай, невротоксичното отравяне може да прогресира до затруднения в дишането и парализа на дихателната мускулатура.

Снимка: Benny Trapp [GFDL or CC BY 3.0]

 

📖 ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

📙 Обучете лесно вашите работещи с нашето Онлайн обучение по първа долекарска помощ
🔗 5-те най-често срещани грешки при оказването на първа помощ
🔗 Кърлежите могат да убиват

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.