Преди известно време получих следното запитване от колега:
Има ли наредба, която забранява съхранението на палети изправени? На какво основание мога да забраня тази погрешна практика?
В моята одиторска практика ми се е случвало да отбелязвам като проблем неправилно съхранение на празни палети като нестабилно стифиране или просто купчини нахвърляни палети.
В някои случаи, обаче, палетите са подредени вертикално (на една страна). Дали това е проблем?
Нека се обърнем първо към нормативната база.
Изискванията, свързани с палети и палетни единици са в Наредба № 12 от 30.12.2005 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на товарно-разтоварни работи – Приложение 6.
Там няма изричен текст, който забранява вертикално съхранение (настрани), но пък в чл. 15 се казва следното:
Чл. 15. Товарите се поставят, подреждат и укрепват така, че да се осигурява:
1. тяхната устойчивост при транспортиране и складиране;
2. устойчивостта на транспортните средства при товарене и разтоварване;
3. безопасното им манипулиране;
4. устойчивостта на фигурите (стифовете);
5. безопасността на работещите при образуване или разформироване на фигурите (стифтовете) и при работа около тях;
На практика празните палети също се явяват товари и при вертикално складиране се нарушават точки 1, 3, 4 и 5. Защо това е така ще отговорим по-нататък в нашата статия.
Защо не трябва да се подреждат палетите вертикално?
Понякога работещите поставят няколко вертикални палета между купчините хоризонтално подредени палети, просто за да ги махнат от пътя. В други случаи ги облягат на ограда или стена в изправено положение. Те току що са поставили капан, който може да нарани някого.
Вертикално поставените палети са по-нестабилни и лесно може да се стигне до падане, увреждане на палета или злополука – да падне върху някого при преминаване или при вземане за използване, тъй като не може директно да се постави на вилиците, ако е изправен.
Когато започнат да се изтеглят купчините, то палетите поставени между тях, които не са махнати, също могат да паднат и да наранят човек. Нараненият може да бъде както наш работещ, така и външно лице.
Това, на което трябва да се обърне внимание е, че понякога неправилното подреждане може да не е от наш работещ. Например, може това „временно“ поставяне до стената, оградата или между стифовете да е от водач на камион от фирма доставчик. След това той си тръгва, но капанът остава.
Ето защо периодичните огледи в складовите помещения и местата за товарно-разтоварни работи не е лоша идея.
Изводът:
Никога не подреждайте палетите странично. Въведете фирмени правила забраняващи страничното подреждане и облягане на стени, предмети и др. Безопасният начин на съхранение е поставяне с плоската страна.
Не стифирайте палети твърде високо
Както видяхте, едно от изискванията на Наредба 12/2005 г. е да има устойчивост на фигурите (стифовете). При по-голяма височина вероятността от нарушаване на баланса се увеличава.
Но колко високо вече е прекалено високо?
В нормативната база има някои изисквания относно височината на фигурите на различни материали. Тук е мястото да кажем, че добрите практики препоръчват съхранението на празни палети да бъде отвън, а не вътре в помещенията, от гледна точка на пожарната безопасност.
Стифират се само палети с еднакви размери
Още нещо, което не бива да забравяме, е свързано с изискванията по отношение на фигурите от празни палети. Ако те са с различни размери, стабилността сериозно намалява и се увеличава риска от падане.
В тази връзка има и следното изискване в Приложение № 6 към чл. 12, т. 6 на Наредба №12/2004 г.:
На фигури (стифове) се складират само палети, товарни единици или производствени опаковки с еднаква конструкция и размери.
Ръководство за безопасна употреба и поддръжка на палети
За абонатите на ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА подготвихме пълно ръководство за безопасна употреба и поддръжка на палети, в което още ще намерите:
- Какво е официалното определение за палет?
- С какво обикновено са свързани инцидентите?
- Насоки за правилен подбор на палети.
- Проверки за повреди. Примери за повреди (с илюстрации)
- Безопасна работа с палети (с илюстрации)
- Транспортиране на палети с кари (с илюстрации)
- Безопасна ръчна работа с палети (повдигане, преместване, сваляне – с илюстрации)
👉🏻 Кликнете тук за ръководство за безопасна употреба и поддръжка на палети