Знаете ли колко важен е редовният контрол на измервателните уреди на работно оборудване? Без него не можем да гарантираме нито безопасността на работниците, нито качеството на продукцията.
Поради тази причина има и изрично нормативни изисквания. В тази статия ще разгледаме какво изискват нормативните актове и как да ги приложим на практика.
Какви са изискванията за контрол на измервателните уреди на работно оборудване
Изискванията за безопасна експлоатация на работно оборудване са в глава шеста на Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване.
Съгласно чл. 173, ал. 2 от наредбата
Средствата за измерване, свързани с безопасността на труда, се осигуряват метрологично.
С алинея трета на същия член още се изисква „скалите на контролно-измервателните средства допълнително се маркират с установените за безопасна работа стойности на измерваната величина, като се създават условия за точното отчитане на показанията им.“
Конкретна периодичност за контрол на измервателните уреди има за съоръженията с повишена опасност. Съгласно Заповед № А-616 от 11.09.2018 г. на ДАМТН манометрите, използвани в съоръжения под налягане и в железопътния транспорт, подлежат на метрологичен контрол на една година.
Наредбата още изисква да се извършват различни проверки за изправност на оборудването след инсталиране, ремонт и др. Вижте повече за тези проверки в нашето видео:
Кога има задължение за контрол на измервателните уреди на оборудване
В Решение №206 от 19 март 2009 г. на Видинския районен съд се обсъжда задължението на работодателя да осигури контрол на измервателните уреди на работно оборудване.
Делото е във връзка с жалба срещу наказателно постановление на Инспекция по труда за констатация, че дружеството в качеството си на работодател е допуснало в експлоатация компресор тип ТOROS с метрологично неосигурени средства за измерване/манометър/.
По този начин е бил нарушен чл. 173, ал. 1 от наредба 7/1999 г. и работодателят не е изпълнил задължението си за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд на работещите в цеха.
Изискването на чл. 173, ал. 1 от наредбата е:
Не се допуска експлоатация на работно оборудване с липсващи или неизправни системи за контрол, защита, сигнализация и автоматизация, свързани с безопасността на труда.
По този начин работодателят не е изпълнил задължението си за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд на работещите в цеха.
По време на делото съдът установява, че компресорът, заради който е наложена глобата, реално не е бил използван. Той бил предназначен за употреба при производство на пластмасова дограма, а а в момента на проверката и месеци преди това се е произвеждала само алуминиева дограма.
Имайки предвид тази информация, съдът определя, че инспекторите са констатирали
само наличието на компресора в цеха, но не и факта, че същият се използва в трудовия процес.
Поради тази причина, съдът смята, че няма нарушение на посочения член от наредбата и наказателното постановление е отменено.
Как да покажете, че едно оборудване не се използва?
В нормативната база има изрични указания какво да бъде направено, ако не е експлоатация съоръжение с повишена опасност, например Наредба за безопасната експлоатация и техническия надзор на повдигателни съоръжения изисква
Когато повдигателно съоръжение се бракува, демонтира или се прекрати експлоатацията му за повече от 6 месеца, в 10-дневен срок ползвателят му да уведоми за това органа за технически надзор, пред който съоръжението е регистрирано.
За другите видове оборудване, обаче, няма такива конкретни указания, но ще припомним изискването на чл. 193 от Наредба 7/1999 г., съгласно който
На работното оборудване се поставят всички необходими знаци, предупредителни надписи и маркировки, свързани с осигуряване безопасността и здравето на работещите.
Осигуряването на безопасността и здравето означава да не допускаме работа с неизправно оборудване, каквото е и оборудване с непроведени контролно-измервателни уреди.
За да осигурим това ще е необходимо да поставим знак или надпис, с който изрично да предупредим работещите, че това оборудване не е в експлоатация и не трябва да бъде използвано.
В съчетание с предупредителния надпис, добрата практика е то да бъде изключено от захранването.
По този начин ще предотратим използването на оборудването – ще намалим вероятността от трудови злополуки и констатации за нарушение на нормативните изисквания от инспектори и одитори.
Когато, обаче, пускаме отново в експлоатация това оборудване, не бива да забравяме да извършим извънредна проверка съгласно изискванията на чл.168а от наредба 7/1999 г.