Знаете ли, че в Наредба 2/2004 г. има изисквания за 68 дейности, за които трябва да имате съответните документи по ЗБУТ на строителен обект.
В тази статия ще се спрем на най-често проверяваните от тях.
Какви документи по ЗБУТ на строителен обект трябва да има
1. Оценка на риска
Оценката на риска е първият от документите по ЗБУТ на строителния обект. Тя трябва да бъде изготвена преди започване на работа и да обхваща всички етапи на договореното строителство. При включване на нови дейности (или промяна в начина на извършване) подлежи на актуализация.
Оценката на риска се изготвя съвместо изготвя съвместно с предварително обявените подизпълнители, а когато е на територията на работещо предприятие се извършва съвместно с неговия ръководител.
Внимание: оценката на риска в документацията на строителния обект трябва да бъде за конкретния обект, а не рамкова оценка за фирмата!
2. Инструкции по безопасност и здраве по видове СМР
Наредба 2/2004 г. изисква инструкциите за безопасна работа да бъдат актуализирани за обекта. Това означава, че те трябва да бъдат адекватни за обекта. Те трябва да са датирани – да да съдържат датите, на които са утвърдени и изменени.
Препоръка: За да докажете, че инструкциите са за конкретния обект, поставете дата преди започване на обекта, а при промяна на начина на работа спрямо описанието в Плана по безопасност и здраве – актуализирайте „засегнатите“ инструкции и поставете актуалната дата.
Лоша практика е една и съща папка с инструкции да е на всеки обект, без да се провери дали в нея не са и инструкции, които не са приложими. В някои случаи може да е необходимо да се разрботят и добавят нови инструкции.
Конкретно изискване при извършване на строителни и монтажни работи е инструкциите да бъдат поставени на достъпни и видни места в работната зона.
В допълнение на тези инструкции, е необходимо да има и правила за складиране и съхранение на продукти и изделия, чиито размер, състав или други свойства могат да предизвикат увреждания на здравето на работещите.
3. Документация по осигуряваните лични предпазни средства и специално работно облекло.
Ще припомним изискването на Наредба 2/20024 г., съгласно което:
Техническият ръководител или бригадирът отстранява работещите, които не използват осигурените им лични и други предпазни средства…
Това означава, че трябва да имаме налични в документацията на строителния обект списък, лични картони или други документи, отчитащи предоставянето на ЛПС.
4. Документи за извършваните прегледи, изпитвания, техническа поддръжка и ремонти на съоръженията и работното оборудване
Строителят има задължението да осигури картотекиране и отчет на извършваните прегледи, изпитвания, техническа поддръжка и ремонти на съоръженията и работното оборудване.
Това включва електрическите и повдигателните съоръжения, строителните машини, превозните средства и др.
Строителят също трябва да осъществява постоянен контрол за изправността на оборудването, за да може навреме да се отстранят дефекти, които могат да се отразят на безопасността или здравето на работещите.
Ще припомним и че е необходимо да се определи лице/лица, които да ръководят товаренето, транспортирането, разтоварването и демонтажът на строителните машини.
5. Определени отговорни лица за прилагане на мерки за оказване на първа помощ, за борба с бедствията, авариите и пожарите и за евакуация
Строителят има задължение да определи отговорни лица за прилагане на мерки за оказване на първа помощ, за борба с бедствията, авариите и пожарите и за евакуация.
Няма изрични изисквания относно броя на тези лица. В наредба 2/2004 г. е посочено, че броят, обучението и предоставеното оборудване трябва да бъдат адекватни на специфичните опасности и/или големина на строежа.
При определяне на броя важен елемент ще бъде изискването да има обучени лица по всяко време на изпълнение на дейностите.
6. Вътрешна система за проверка, контрол и оценка на състоянието на безопасността и здравето на работещите
На практика това са всички заповеди, правила, инструкции и други, които са свързани с организацията на дейностите по проверка и контрол, съответно повечето от документите по останалите точки от този списък са част от една такава система.
Те, обаче, трябва да бъдат обединени в ясна структура. Най-често такава структура създава въвеждането на система за управление на здравето и безопасността по стандарта ISO 45001.
Това не означава, че е задължително сертифицирането по този стандарт! Достатъчно е да се подходи по същия начин по организация на дейностите и документацията.
7. Длъжностни характеристики на отговорните лица
Наредба 2/2004 г. е още един нормативен акт, свързан със ЗБУТ, който въвежда изисквания за конкретни елементи на длъжностните характеристики.
В чл. 16, т. 6 от наредбата се изисква строителят писмено:
- да определи в длъжностни характеристики задълженията на отговорните лица (техническите ръководители, бригадирите и др.) и работещите по отстраняване на рисковете в работния процес;
- да предостави нужните за това правомощия и ресурси;
- да утвърди организационна схема за взаимоотношенията между тях.
Ако се чудите какво друго изискване по ЗБУТ има, което е свързано с длъжностните характеристики, това е изискването за вписване на необходимата квалификационна група по електробезопасност за изпълнение на длъжността.
8. Заповеди на техническия ръководител, свързани със ЗБУТ
В документацията на строителния обект трябва да има следните заповеди или други документи, които доказват, че техническият ръководител е определил:
- лице, което да контролира изправността, правилната експлоатация, прегледите, поддръжката и ремонта на работното оборудване (строителни машини, директни горивни устройства и др.);
- лице, което да отговаря за изправността, правилното използване, прегледите, почистването и ремонта на санитарно-битовите помещения.
- лица, отговорници по ПБ, на които се възлагат контролът и отговорността за поддържане и привеждане в състояние на годност на подръчните противопожарни уреди и съоръжения на строителната площадка.
9. Документ за определяне на местоположението на площадката за строителни отпадъци
В чл. 36 от наредбата изрично е посочено, че трябва да има писмен документ, с който се определя местоположението на оборудваната площадка за строителни отпадъци.
Писмено трябва да се определят и конкретните дейности по управление на отпадъците и отговорните лица за тяхното изпълнение.
Ще припомним още, че не се допуска изхвърляне на строителни отпадъци или елементи от работно оборудване през отвори на етажите.
10. Документация по пожарна безопасност за конкретния обект
Това са:
- заповед за назначаване на нещатна пожаротехническа комисия.
Комисията има задължение да извършва най-малко две проверки годишно на състоянието на ПАБ на строителната площадка.
За изпълнение на определените от комисията мероприятия за подобряване на ПБ на строителната площадка строителят издава заповед, в която се посочват съответните отговорници и сроковете за изпълнение.
- заповед за определяне на разрешените за тютюнопушене места;
- инструкции за безопасно извършване на огневи работи и на други пожароопасни дейности, вкл. зоните и местата за работа;
- заповеду за пожаробезопасно използване на отоплителни, електронагревателни и други електрически уреди;
- заповед за осигуряване на ПБ в извънработно време.
А кои са останалите 58 дейности и документи по ЗБУТ на строителен обект, които трябва да има?
Ще ги намерите в нашия Чек-лист за документация по ЗБУТ на строителн обект: