Канцерогени на работното място

Photo of author
д-р инж. Деяна Илиева
1 comment

53% от свързаните с работата смъртни случаи в ЕС са свързани с излагане на канцерогени на работното място (OSHwiki). Това означава, че близо 80 000 души в ЕС умират от рак, причинен от работа с канцерогени.

В допълнение към тези смъртни случаи всяка година още над 120 000 души биват диагностицирани с рак, поради работа с канцерогени по време на работа.

Диагнозата често идва години след излагането на канцерогени. На практика, може вече да си пенсиониран и едва тогава да се установи, че имаш рак. Но неговата причина ще бъде на работното място.

Какви са нормативните изисквания, свързани с канцерогени на работното място

Основният нормативен акт, който определя мерките, които трябва да предприеме работодателя е Наредба № 10 от 26.09.2003 г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на канцерогени, мутагени или токсични за репродукцията вещества по време на работа

Важно! Наредба 10/2003 се прилага, когато се извършва работа с канцерогени или мутагени, класифицирани  в категория 1A (известно е) или (има данни да се предполага)!

Наредбата изисква работодателят да направи следното:

  • да извърши оценка на риска, като провери дали има работещо, изложени на канцерогени, които са под специална закрила;
  • да се проучи възможността за заместването на канцерогените с вещества, смеси или процеси, които не са опасни или са по-малко опасни за здравето и безопасността на работещите;
  • ако това не е възможно – да осигури затворена система при използването на канцерогените;
  • ако и това не е възможно да осигури, че нивото на експозиция е под граничните стойности.

В случаите на възможна експозиция на канцерогени, работодателят е длъжен да предприеме редица мерки, например:

  • да осигури прилагането на подходящи процедури и методи за безопасна работа с използваните канцерогени;
  • да осигури местни (локални) смукателни или общообменни вентилационни съоръжения;
  • да обозначи работните зони, в които работещите са или могат да бъдат експонирани на канцерогени;
  • да осигури личи предпазни средства и др.

Как да разберем дали има канцерогени на работното място?

Първата стъпка в това наше изследване на работното място, е да осигурим актуални информационни листове за безопасност за всяко едно използвано от нас вещество/смес.

Ако не успеете да получите информационен лист, той не е актуален или не е пълен, потърсете допълнителна информация за веществото в базата данни на Европейската агенция по химикалите.

На мен лично ми се е случвало няколко пъти, когато подготвяме фирмено обучение за опасни вещества, в тази база данни да е отбелязана опасност, докато в информационния лист пише, че не се класифицира като опасно.

След като сме осигурили информационните листове, е време внимателно да ги прегледаме. Нужната ни информация се намира в раздел 2.

В този раздел от информационния лист за безопасност се описват опасностите от веществото или сместа и подходящата предупредителна информация във връзка с тези опасности.

Ако видите някъде класификация като канцероген, това означава че работещите с този химикал са изложени на опасност, за която трябва да бъдат предприети мерки.

Кои са най-често срещаните канцерогени на работното място?

При направеното проучване в Европейския съюз е установено, че най-често срещаните професионални експозиции на канцерогени са свързани с:

  • слънчевото ултравиолетово (UV) лъчение,
  • емисиите на отработени газове от дизелови двигатели,
  • бензен,
  • респирабилен кристален силициев диоксид (RCS)
  • формалдехид.

Основни канцерогени като Рискови фактори за рабк на работното място

Слъчева UV радиация

Най-честият канцероген на работното място е слънчевата UV радиация. Установено е, че 20,8% от работниците са изложени на слънчева UV радиация (включително експозиция на очите), което е най-често срещаната експозиция сред участниците в проучването.

Излагането е разпределено между всички видове работни места, по-специално сред работниците, работещи на открито, като например:

  • строителните работници,
  • работници в селското стопанство,
  • шофьори и транспортни работници,
  • работници в сферата на социалните услуги.

Работа с или в близост до сняг без защита на очите (например слънчеви очила) е обстоятелство, водещо до вероятна експозиция на слънчева UV радиация на високо ниво.

Отработени газове от дизелови двигатели

Втори в класацията на канцерогените на работното място са отработените газове от дизелови двигатели.

За един от всеки петима работници е установено, че е изложен на емисии от отработени газове от дизелови двигатели. Добрата новина е, че повечето от тях са на ниско ниво.

По-голямата част от работниците на бензиностанции и газостанции, мини и кариери, в строителството и поддръжката на пътища, както и шофьори и транспортни работници, вероятно са били изложени на този рисков фактор за рак.

Основни обстоятелства водещи до вероятна експозиция на емисии от отработени газове от дизелови двигатели на високо ниво, включват:

  • шофиране на дизелови превозни средства като част от работата вътре в сграда (или под земята в мина)
  • липса на подходящи защитни мерки при поддръжка на дизелово превозно средство.

Тук е мястото да напомним, че граничната експозиция за отработени газове от дизелови двигатели влезе в сила от 21 февруари 2023 г. За отработени газове от дизелови двигатели в подземните минни работи и изграждането на тунели тя влиза в сила от 21 февруари 2026 г.

Вижте още за канцерогенните свойства на отработените газове от дизелови двигатели.

Бензен

За 13% от работниците е установено, че са изложени на бензен. Основни рискови професии за тази експозиция са работещите в бензиностанциите и газостанциите (98%), работници по строителство и поддръжка на пътища (68%) и пожарникари (51%).

Основните обстоятелства, водещи до вероятна експозиция на бензен са:

  • зареждането на превозни средства с бензин като част от работата,
  • извършването на дейности по поддръжка на превозни средства, използващи бензин (като например настройки, работа по изпускателните тръби или основен ремонт на двигателя и/или източване на горивните резервоари или смяна на горивни филтри),
  • работа в близост до превозни средства, работещи с бензин, при работещ двигател.

Респирабилен кристален силициев диоксид

За 8,4% от работниците е установено, че са изложени на респирабилен кристален силициев диоксид, като повече от двама от всеки петима са работници в строителството.

Основни рискови професии са свързани с мини и кариери, работници в пътното строителство и работещите в керамичното производство.

Основните обстоятелства, които водят до вероятна експозиция на респираторен кристален силициев диоксид на високо ниво, са неподходящи начини за почистване на пясъчния прах на работното място, смесване на бетон или цимент, работа с изкуствен камък (рязане, шлифоване и др.), както и неподходящи мерки за защита при работа с естествени камък, бетон или тухли (рязане, шлайфане и др.).

✅ Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА: Наръчник с добри практики при експозиция на кристален силициев диоксид

Формалдехид

За 6,4 % от работниците е установено, че канцеригенът на работното им място е формалдехид. Повече от двама от всеки пет работници в следните категории професии вероятно са били изложени на формалдехид:

  • тапицерска промишленост (62 %);
  • цветари (50,7 %);
  • пожарникари и работници, произвеждащи/ремонтиращи обувки или готови кожени изделия (и двете по 45,3 %);
  • работници в производството на каучук, каучукови изделия, пластмаса или смоли (42,5 %).

Основните обстоятелства, водещи до вероятна експозиция на формалдехид, са използването на епоксидни двукомпонентни лепила за дърво, както и работата с шперплат, плоскости от дървесни частици или плоскости със средна плътност и плочи от дървесни влакна (MDF).

Кои са най-рисковите професии с експозиция на канцерогени

Повече от 60 % от работниците в миннодобивни и кариерни дейности и в строителните дейности са били подложени на многократни експозиции на канцерогени на работното място и то на повече от един канцероген.

Другите професии, при които е установена многократна експозиция, са:

  • работници в бензиностанции и газостанции,
  • работници в пътното строителство
  • работници по поддръжка,
  • работници в тапицерската промишленост,
  • работници в горското стопанство и дърводобива,
  • заварчици и корабостроители,
  • пожарникари,
  • шофьори и транспортни работници,
  • работници в каучукопроизводството и
  • работници в производството на пластмасови изделия.

Друга интересна статистика, резултат от проучването, е колко от работещите като цяло са изложени на рискови фактори (канцерогени), свързан с развитие на професионални ракови заболявания. Според данните 21,2% от всички участници са били изложени на поне един канцероген на работното място, а 1,9% на повече от пет!

На колко рискови фактора за рак са изложени работниците

 

Мерки за превенция

Обикновено като се каже мерки и първата идея, която ни идва, е използване на лични предпазни средства. Това обаче е последната мярка, до която можем да стигнем, ако никоя от тези, които са по-високо в йерархията на превенцията не е успяла да предотврати или ограничи риска, свързан с канцерогени на работното място.

На първо място – проучете дали не може да се замени използвания химикал с друг. Потърсете алтернатива. Понякога силни биоциди са мутагени или тератогени, но със сигурност има и също толкова ефективни без тези опасни свойства.

След това – по какъв начин се стига до експозицията – не може ли да се „затвори“ процеса. Осигуряването на локална вентилация също е важен момент. Обърнете внимание, че смукателната вентилация на тавана на помещението или над работещия на практика не е подходяща мярка, тъй като докато газовете стигнат до нея, вече са минали през нивото на вдишване на работещия.

Т. нар. организационни мерки също са много важни – забраната за хранене на работното място, осигуряване на подходящи санитарно-битови помещения. Ако се касае за прах с канцерогенни свойства, почистване и изпиране на използваното облекло разделно и др.

Обучение и информираност

Работещите трябва да бъдат информирани относно опасните свойства на канцерогените на работното място, какви са последиците и как могат да се предпазят. В никакъв случай не трябва да се мисли в посока скриване на истината „за да не се плашат хората“ или „да нямат претенции“.

Каквито и мерки да предвидите, ако самите работещи не познават добре опасността, трудно ще ги мотивирате да спазват правилата.

Слагането на информационния лист в чекмедже или дори закачането някъде до работното място е само проформа спазване на едно нормативно изискване.

Отделете време за инструктаж, потърсете службата по трудова медицина или нас за провеждане на реално обучение, в което образно и достоверно да се разкаже за опасностите от неправилна работа, от хранене на работното място и друго поведение.

Канцерогените са химични агенти, които не миришат лошо, не „изгарят“, не дразнят очите или гърлото и хората по-трудно осъзнават грозящата ги опасност. Напомнете им за нея.

Задължение за изготвяне на списък на лицата изложени на канцерогени

Всяка година до 31 март работодателят е длъжен да изготви списък на работещите, при които резултатите от оценката на риска показват риск за здравето и безопасността, свързан с канцерогени на работното място.

Списъкът е не просто изброяване на имена, а в него трябва да миа следната информация:

  1. дейностите и/или производствените процеси, при които работещите са или могат да бъдат експонирани на канцерогени;
  2. защо се налага да се използват канцерогени;
  3. кои са точно канцерогените;
  4. броя на експонираните работещи;
  5. какви мерки за предпазване и защита са предприети;
  6. какви колективни средства за защита и лични предпазни средства са осигурени;
  7. вида и степента на експозиция;
  8. има ли до момента случай на замяна с по-малко опасно вещество.

✅ Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА: Бланка на списък на работещите, изложени на канцерогени

Работодателят е длъжен ежегодно да актуализира списъка и до 31 март да изпраща актуализирания списък за предходната година на териториалната дирекция „Инспекция по труда“ и съответната регионална здравна инспекция, на чиято територия се намира предприятието.

📖 ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

📙 Полезно Онлайн обучение за безопасно съхранение и работа с опасни вещества
🔗 Защо използваните минерални двигателни масла са канцерогенни

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.