Според различни изследвания между 60% и 90% от хората в определен момент от живота си страдат от заболявания в долната част на гърба или с други думи казано – кръста.
Факторите, които могат да доведат до тези болки често се свързват основно с повдигането и носенето на товари или т. нар. ръчна работа с тежести. Същият резултат обаче се постига и с:
- продължително поддържане на неблагоприятна работна поза, например дълго наведен (повече от 30 секунди);
- чести и повтарящи се движения, свързани с навеждане или усукване. Под чести разбираме такива, които се извършват поне по два пъти в минута;
- продължително седене на стол;
- общи вибрации, които се отразяват основно на гръбначния стълб.
От какво се състои гръбначния стълб
Гръбнакът се състои от 33 прешлени и 24 гръбначни дискове.
Здравината на гръбначния стълб, която се осигурява от прешлените. Гъвкавостта му се оигурява от дисковете, които се подпомогата от мускулите и сухожилията.
Нервните окончания, които се намират в канал в средата на всеки прешлен (гръбначен канал), пренасят информация от и до мозъка.
Гръбначни дискове имат изключително важно значение: те не само омекотяват ударите, но и играят важна роля за гъвкавостта на гръбначния стълб.
Гръбначният диск се намира между два прешлена. Дискът се състои от две части:
- отвътре: ядро, което е пихтиесто,
- отвън: пръстен, който представлява мрежа от влакна, които поддържат ядрото по средата.
Гръбначният диск абсорбира ударите: дискът, който може да се сравни с надута автомобилна гума, омекотява и абсорбира различните промените в налягането.
Освен това, гръбначните дискове улесняват движението при навеждане, накланяне или завъртане.
Хранене на гръбначните дискове
Гръбначните дискове имат много малко нервни клетки, поради което трудно се подават на промяна в началото.
Те нямат кръвни телца – тяхното подхранване и отделяне на токсини става благодарение на движенията. При раздалечаване на прешлените, като гъба дисковете поемат хранителни вещества. При натиск е отделят токсините.
Причини за болки в долната част на гърба
Във вертикалната права стойка дисковете и сухожилията са подложени на най-малко и най-слабо разпространено напрежение.
Прекалено големите отклонения и често повтарящите се отклонения създават опасност.
Прекомерното повтаряне на навеждане напред с превит гръб) може да доведе до нарушения на диска и сухожилията поради следните причини: – неестествено прегърбване (превит гръб) – притискане в предната страна на диска – изпъване на гръбните сухожилия и задната част на диска – увеличение на напрежение на диска (ефект на постигане). |
|
Навеждането с усукване създава по-голяма опасност. Тя напряга гърба в най-голяма степен и има следните ефекти върху гръбначния стълб и дисковете: – неестествено прегърбване (превит гръб) – свиване на предната и страничната част на диска – изпъване на задната и страничната част на диска (която е найподатлива) – прекъсване на влакната в пръстена – увеличение на напрежение на диска (ефект на постигане) |
|
Повдигането или задържането на товар над раменете води до прекомерно превиване на гърба назад, което се отразява в: – изпъване на предната част на диска и „смачкване“ на задната и задните сухожилия – увеличение на напрежението на диска. |
|
Седенето на стол дълго време пречи на подхранването на дисковете, тъй като няма движение – раздалечаване и приближаване на прешлените. | |
Колениченето или стоене клекнал продължително време е опасна не само за сухожилията, но и натоварва мускулите и сърцето. |
Допълнителни фактори, които влияят за по-бързо увреждане на гърба са липсата на движение и стреса.
Подхранването на гръбначните дискове е свързано с промените в позата (ефектът на гъбата), поради това движението играе изключително важна роля за поддържането на гръбначния стълб в добро състояние.
Освен това доброто физическо състояние (тонус, гъвкава мускулатура и т.н.) улеснява движенията, които предпазват гърба.
Стресът може да доведе до редица усложнения на физическото и психическото състояние. Една от основните причини са напрегнати мускули, когато сме под стрес.
Ако мускулите на гърба останат по-свити, това увеличава напрежението върху гръбначните дискове и може евентуално да има пагубен ефект върху тяхното състояние.
Интерактивно обучение за ръчна работа с тежести
За изготвяне на статията са използвани графики и информация от Европейската кампания за инспекция и комуникация на ГКТ: Ръчно боравене с товар.